Oto miejsca na Mazurach, gdzie warto pojechać i odpocząć tego lata

mazury gdzie warto pojechać

Jeśli chcesz wybrać się w miejsca mniej uczęszczane przez podróżujących i planujesz naprawdę odpocząć, wyjątkowym miejscem na urlop są Mazury, gdzie warto pojechać zarówno latem, jak i zimą. Mazury są doskonałym potwierdzeniem tezy, że warto podróżować po Polsce!
Zachęcamy do odwiedzenia proponowanych przez nas 5 miejsc, które w tradycyjnym przewodniku znaleźć o wiele trudniej. Po godzinach przecieramy nowe szlaki w poszukiwaniu relaksu i spokoju na łonie natury!

1. Centrum dzikich Mazur – Siła

Nasza pierwsza propozycja to Siła — miejscowość znajdująca na południe od Olsztyna. Osada ma średniowieczny rodowód i położona jest nad pięknym jeziorem Wulpińskim. Takie plenery idealnie sprawdzą się jako miejsce relaksu z książką czy słuchawkami. Jeśli planujemy wyjazd z osobami towarzyszącymi – to będzie idealna okazja do zrobienia sobie wyjazdu “offline” i skupieniu na rozmowach i spędzaniu wolnego czasu na odpoczynku w SPA, takim jak na przykład oferuje hotel Marina.

mazury gdzie warto pojechać

Wyspy z duszą pokryte lasem

Tamtejszy krajobraz jest nieoczywisty — na wschodniej części jeziora znajduje się osiem wysp, w całości pokrytych lasem. Z największą z nich związana jest legenda o dziewczynie o imieniu Herta, którą zaborczy ojciec wywiózł na wyspę. Próbując się wydostać, młoda kobieta utonęła w jeziorze. Do dziś nurkowie znajdują tam skarby z poprzednich stuleci np. list z 1936 roku w butelce po piwie, pozostawiony przez gości pobliskiego ośrodka.

Mazury – gdzie warto pojechać na piknik?

Siła to jednocześnie spokojne miejsce i doskonała baza wypadowa do okolicznych miejscowości, takich jak Majdy, gdzie co roku, letnią porą odbywają się festyny, pikniki i regionalne imprezy, na których nie tylko spróbujemy regionalnego jedzenia, ale również weźmiemy udział w licznych zabawach i konkursach. Warto też zobaczyć Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego, które zawsze rozpoczynają się na plaży osiedla Wulpinek.

Mazury gdzie warto pojechać

2. Wędkowanie i narty na Mazurach

Wielu z nas spędzanie czasu na łonie natury lubi łączyć z popularnym hobby — wędkarstwem. Jeśli więc zastanawiasz się gdzie warto pojechać, by powędkować na Mazurach – jezioro Czos pod tym względem nie ma sobie równych. Zbiornik jest na tyle duży i zróżnicowany, że z łatwością znajdziemy spokojne miejsce, żeby zarzucić wędkę z dala od miejskiego zgiełku.

Wzdłuż brzegu wybudowano wiele pomostów, choć doświadczeni wędkarze zaznaczają, że żeby złapać drapieżną rybę, warto wypożyczyć łódkę. Na jakie ryby możemy liczyć? Najłatwiej o płocie i liny, ale często zdarzają się też szczupaki i okonie.

Latem w ramach przerwy od wędkowania można wybrać się piknik Country albo wycieczkę rowerową wzdłuż jeziora. Często zaglądają tam również kajakarze przemierzający szlak rzeki Dajny. Za to zimą nad Czos można zabrać narty. W okolicy znajduje się bowiem Góra Czterech Wiatrów, na której zorganizowano wyciąg narciarski.

3. Średniowieczna atrakcja Mazur – zamek w Rynie

Zamek w Rynie to historyczne miejsce Mazur, gdzie z pewnością warto pojechać. Znajduje się tam słynny krzyżacki zamek, który jest drugą co do wielkości fortyfikacją zakonu. Dziś znajduje się tam ekskluzywny hotel, w którym znajdziemy takie udogodnienia jak basen, kręgielnia, czy pole golfowe. Cyklicznie odbywają się tam też biesiady i pojedynki rycerskie, a w części zamku zorganizowano wystawę muzealną. Dodatkowo zamek można obejrzeć z lotu ptaka — hotel ma w swojej ofercie loty balonem i paralotnią.

widok na zamek z lotu ptaka

4. Osobliwości jeziora Ryńskiego

Na jeziorze Ryńskim znajdują się trzy wyspy. Największej z nich, Ptasiej Wyspie nadano w 2012 r. status rezerwatu przyrody. Jak wskazuje nazwa, wyspa została w całości opanowana przez ptactwo — można znaleźć tam aż 12 różnych gatunków. Na szczególną uwagę zasługują mewy śmieszki, które postanowiły założyć tam największą w Polsce kolonię (prawie 9 tysięcy ptaków).

Sporty wodne na Mazurach

Jezioro Ryńskie, szczególnie lubiane jest przez żeglarzy ze względu na ciekawą linię brzegową, a wszechobecne zatoczki i cyple uatrakcyjnią uprawianie sportów wodnych. Jeśli podczas wyjazdu na Mazury, chcecie spróbować takich sportów jak windsurfing, kitesurfing, czy jazda na skuterach wodnych i zastanawiacie się gdzie warto pojechać, jezioro Ryńskie będzie dobrym wyborem.

5. Bezludne miejsca na Mazurach – gdzie warto pojechać?

Dla tych, którzy zastanawiają się, gdzie pojechać na Mazury, by ominąć tłumy żeglarzy i turystów, Pojezierze Iławskie będzie idealnym rozwiązaniem. Park Krajobrazowy ma 20 tysięcy hektarów powierzchni, a mieszka tam niecałe 1,5 tysiąca mieszkańców. To prawdziwy raj, dla tych, którzy szukają kontaktu z naturą. Na jego terenie utworzono trzy rezerwaty przyrody, dające schronienie ponad 180 gatunkom ptaków, ssaków, płazów oraz gadów.

Rezerwaty na Mazurach

W ramach parku krajobrazowego utworzono trzy rezerwaty: „Jezioro Czerwica”, „Jasne”, oraz „Gaudy”. Na ich terenie znajduje się ponad 60 pomników przyrody. Nas zainteresowała droga z Szymbarka do Iławy zwana też „Aleją Napoleona”. Wzdłuż duktu w równych rzędach rosną dziesiątki sosen, które podobnie jak szkockie Dark Hedges (Królewski Trakt w serialu „Gra o Tron”) wyjątkowo dobrze prezentują się na fotografiach, więc warto tam pojechać, by przywieźć również niepowtarzalną pamiątkę z Mazur!

mazury gdzie warto pojechać

Oto Mazury – gdzie warto pojechać?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niekiedy warto jest zrezygnować z typowych i topowych szlaków, które odwiedzają turyści. By zaznać prawdziwego spokoju, wystarczy czasem poczuć naturalny klimat odwiedzanego miejsca. Mazury to nie tylko kurorty przepełnione rodzinami z dziećmi. To przede wszystkim rezerwaty przyrody i miejsca odległe od cywilizacji zachowujące dawny wygląd.

Mamy nadzieję, że nasza lista pozwoli wam odkryć ten region na nowo! A nasze podpowiedzi wskażą, gdzie pojechać na Mazury, by nie popaść w rutynę. Mimo rozwijającej się tam turystyki Mazury mają wciąż wiele do zaoferowania. Wystarczy tylko wybrać dobry hotel jako punkt wypadowy do mniej przetartych szlaków.