Strona główna
Blog
City break
Podziemne trasy turystyczne w miastach Polski
City break
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Podziemne trasy turystyczne w miastach Polski

JF
Juliusz Fiedler
13 stycznia 2023
11 min czytania
Udostępnij:
Podziemne trasy turystyczne w miastach Polski

Szukasz atrakcji na niepogodę? Gdy pada deszcz czy śnieg warto pomyśleć o podziemnych trasach turystycznych zlokalizowanych w polskich miastach. Podziemne korytarze sprawdzą się także, gdy doskwiera letni upał – znajdziemy w nich przyjemną ochłodę. Turystyczna mapa Polski południowej obfituje w ciekawe trasy podziemne. Znajdziemy je nie tylko na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Sprawdźcie z nami, które turystyczne miasta w Polsce przygotowały atrakcyjne podziemia do zwiedzania o każdej porze roku.

Spis treści:

Rynek Podziemny w Krakowie 

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie

Najpopularniejsze miasto turystyczne w Polsce skrywa pod ziemią atrakcję, o której nie wszyscy wiedzą. Pod krakowskim rynkiem i Sukiennicami mieści się nowoczesne podziemne muzeum. Jego ekspozycja została bardzo ciekawie i nowatorsko zaaranżowana. W obrazowy sposób zrozumiecie tutaj nie tylko historię Krakowa, ale też handlu. Poznacie warunki życia w średniowiecznym mieście. Usłyszycie jego odgłosy, zetkniecie się z dobrobytem i tragediami. Wykopaliska pod rynkiem z powodzeniem wykorzystano do przedstawienia początków i rozkwitu miasta. Wystawa jest pomysłowa, zaskakująca i bardzo różnorodna. Dzieci również będą zachwycone, a młodzież łatwo będzie zainteresować.

Podziemny Olkusz

Nocny widok rynku w Olkuszu

Godzinę jazdy od Krakowa znajduje się nieco zapomniany dziś Olkusz. Tymczasem to właśnie tam znajdowały się kopalnie srebra wykorzystywanego także pod Wawelem. O fascynującej historii niewielkiego dziś miasta w atrakcyjny sposób dowiemy się w nowym muzeum. Ekspozycja w podziemiach Olkusza jest podzielona na dwie części i bardzo pozytywnie zaskakuje. Informacje są podane przejrzyście i interesująco, a obraz uzupełniają liczne multimedia w zabytkowych piwnicach. Druga część muzeum jest poświęcona głównie historii wydobycia na tym terenie, ale odkrywa zupełnie nieoczywiste karty! Wejścia do obu lokalizacji znajdują się w obrębie olkuskiego rynku, obowiązuje jeden bilet.

MovieGate Wrocław 

Kamienice na wrocławskim rynku

Podziemne muzeum filmu to mało znana atrakcja Wrocławia w oryginalnej lokalizacji. Bardzo ciekawe miejsce na mapie Wrocławia, położone w samym centrum miasta. Wystawę rekwizytów i kostiumów z wielkich hollywoodzkich produkcji umieszczono w schronie przeciwlotniczym z II wojny światowej. Znajdziecie je na placu Solnym, pod którym mieścił się niemiecki schron – tuż obok wrocławskiego rynku. Dawny schron składa się z trzech długich korytarzy wykorzystanych na ekspozycję. Niepozorne miejsce robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury

Podziemna trasa turystyczna pod Rynkiem w Rzeszowie

Pod koniec 2021 roku otwarto w nowej odsłonie podziemną trasę turystyczną w Rzeszowie. Przez dwa lata atrakcja była remontowana, by zaprezentować się w nowej krasie i funkcjonalności. To miejsce, które powinien zobaczyć każdy przyjeżdżający do Rzeszowa. Trasa w podziemiach rzeszowskich ma prawie 400 metrów długości i przenosi nas do historycznego miasta. Odwiedzający z zadowoleniem podkreślają, że tak powinny wyglądać wszystkie lekcje historii. Liczne interaktywne przystanki zatrzymają uwagę nie tylko najmłodszych turystów. Duże wrażenie zrobi inscenizacja pożaru, a na końcu trasy – żużlowy motocykl. To zrealizowane z pasją miejsce idealne też dla dzieci oraz młodzieży. Co ciekawe, można je zwiedzać kilka razy, wybierając opcję zwiedzania skoncentrowaną na legendach lub historii.

Muzeum Kanału „Dętka” w Łodzi

Trasa podziemna w Muzeum Łodzi

Unikatowa atrakcja stanowi Oddział Muzeum Miasta Łodzi. Muzeum historii regionalnej ze stałymi i czasowymi wystawami mieści się w podziemnym kanale. Muzeum Kanału powstało w zabytkowym owalnym zbiorniku na wodę deszczową. Wybudowano go w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jest wysoki na 187 cm i szeroki na około półtora metra, dzięki czemu spokojnie można nim spacerować. To jedyne takie muzeum w Polsce. Obecnie jest niedostępne ze względu na remont Placu Wolności, pod którym się znajduje. Warto jednak pamiętać o nim, wybierając się w przyszłości do Łodzi i szukając atrakcji w tym mieście.
Z powodu remontu zamknięta jest także podziemna trasa turystyczna w Przemyślu – duża atrakcja zabytkowego miasta Podkarpacia. Warto śledzić doniesienia o ukończeniu prac renowacyjnych w centrum Przemyśla – mamy nadzieję, że będą one zbieżne z przywróceniem trasy turystycznej.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu 

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

W czołówce miast, które trzeba zobaczyć w Polsce, z pewnością znajduje się Sandomierz. Tutejsze zabytkowe atrakcje mieszczą się przy rynku i malowniczych uliczkach na powierzchni, ale także pod ziemią. Wraz z przewodnikiem można odbyć wycieczkę po średniowiecznych piwnicach służących niegdyś za magazyny kupieckie. Ich wizytówką jest fotogeniczny korytarz nawiązujący wyglądem do kopalni węgla. Pośród nielicznych eksponatów brylują ciekawe opowieści lokalnych przewodników. Przejście około półkilometrowej trasy podziemnej zajmuje ok. 40 min. Na zadbanej trasie jest sporo schodów, więc nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Atrakcja jest zachęcająca, szczególnie w czasie niepogody.

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku 

Twierdza Kłodzko - widok z drona

To jedna z najbardziej znanych podziemnych atrakcji turystycznych w Polsce. Unikalnie zachowane kłodzkie podziemia służyły niegdyś mieszkańcom miasta do celów obronnych i gospodarczych. W wielokondygnacyjnym podziemnym mieście toczyło się życie codzienne. Dowiemy się tutaj, jak radzono sobie z wodą i wyżywieniem w czasie oblężenia. Trasę turystyczną otwarto w grudniu 1976 roku po niemal 20 latach prac zabezpieczających, badawczych i porządkowych. To bodaj najstarsza trasa podziemna w Polsce, dlatego trzeba do niej podejść z pewną wyrozumiałością. Nie oczekujmy tam nowoczesnych technologii ani multimediów. Przestarzałym, trochę strasznym manekinom przyjrzyjmy się jako świadkom rozwoju polskiej turystyki. Trasa nie jest trudna technicznie, można ją zwiedzać wraz z psem. Warto przyjść w czasie deszczu lub upału w Kotlinie Kłodzkiej

W pierwszej dekadzie XXI wieku istniały dwie podziemne trasy turystyczne na Dolnym Śląsku – oprócz Kłodzka także w Bystrzycy Kłodzkiej. Tamta trasa została jednak zamknięta ze względu na zamakanie komór. W 2021 roku miasto dostało dofinansowanie na utworzenie trasy podziemnej. Być może więc niebawem doczekamy się nowej atrakcji w Bystrzycy Kłodzkiej.

Trasa podziemna w Lublinie

Podziemna trasa turystyczna w Lublinie

Lublin to kolejne miasto w Polsce, które trzeba zobaczyć. Pod tutejszym rynkiem także zabezpieczono i udostępniono podziemne korytarze. W specyficznym klimacie piwnic i ciemnych tuneli utworzono wystawę z ciekawą makietą oraz inscenizacją pożaru miasta. Zwiedzanie podziemi Lublina wymaga wcześniejszej rezerwacji biletu online. Wiele osób twierdzi, że potencjał tego miejsca jest niewykorzystany. Warto wiedzieć, że poza Lubelską Trasą Podziemną w centrum miasta jest udostępniana także inna piwnica. Piwnica Pod Fortuną to atrakcyjna, choć niewielka sala z zabytkowymi freskami i ciekawą historią.

Podziemna trasa turystyczna w Zamościu 

Fortyfikacje w Zamościu

We wschodniej części naszego kraju znajduje się renesansowe miasto idealne. Zamość został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Jego wyróżnikiem jest unikalne w skali Polski opasanie miasta fortyfikacjami twierdzy. Jak od podszewki wyglądała obrona Zamościa? Zobaczymy to podczas spaceru podziemną trasą turystyczną, która umożliwia zwiedzanie bastionów od środka. W pakiecie jest także wejście na taras widokowy.

Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie

Brama w Opatowie

Istotną atrakcją województwa świętokrzyskiego są podziemia w zabytkowym Opatowie. W średniowieczu miasto było ważnym ośrodkiem i węzłem handlowym. Tutaj stare piwnice połączono ze składami miejskimi. Zwiedza się je z przewodnikiem, który opowie też o świętokrzyskim winiarstwie. Podziemna trasa turystyczna im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego ma długość ok. 500 metrów i jest jednym z najciekawszych miejsc regionu. Czekają tu na Ciebie ciekawe historie oraz kręte korytarze. A do tego smaczne krówki opatowskie! Opatów jest położony jedynie 60 km od Kielc oraz Sandomierza.

Time Gates – Bramy Czasu w Jeleniej Górze

Jelenia Góra

To świetna atrakcja dla zwiedzających Jelenią Górę, szczególnie gdy pada. Znajdziesz tutaj nawiązania do niemieckiej historii wojennej, ale również różne inne tematy związane z Karkonoszami. Do tego sporo współczesnych atrakcji. Przygotowano tutaj świetny pokaz szalonego naukowca, wiele osób zachwyca widok fluorescencyjnego korytarza. Zwiedzanie podziemi Jeleniej Góry jest ciekawą odskocznią po górskich szlakach, świetnie sprawdzi się też przy gorszej pogodzie. Ze względu na niską temperaturę wskazana ciepła odzież.

Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu 

Jarosław

Zwiedzanie Jarosławia warto rozpocząć od atrakcyjnej trasy w piwnicach kamienic stojących przy rynku. Nowocześnie przedstawiono tam historię miasta i liczne ciekawostki z różnych sfer życia. Treści zainteresują zarówno starszych, jak i młodszych, którzy znajdą tu wiele animacji. Z przydatnymi informacjami spacer po Jarosławiu będzie znacznie ciekawszy. Warto zaznaczyć, że w Jarosławiu przygotowano dwie podziemne trasy turystyczne. Druga z nich to Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. Zaczyna się na drugiej ścianie rynku, ale obie trasy można połączyć i przejść z jednym przewodnikiem. Nosi ona imię profesora krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, który uratował Jarosław przed katastrofą budowlaną. To dzięki pracy jego specjalistycznej ekipy powstrzymano zapadanie się zabytkowych kamienic Jarosławia. Jarosław jest położony tylko 50 km od Rzeszowa.

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.