Strona główna
Blog
Nad morze
Wakacje z psem nad morzem – poradnik dla właścicieli czworonogów
Nad morze
Wszystkie wpisy

Wakacje z psem nad morzem – poradnik dla właścicieli czworonogów

JF
Juliusz Fiedler
03 lipca 2019
16 min czytania
Udostępnij:
Wakacje z psem nad morzem – poradnik dla właścicieli czworonogów

Urlop nad morzem to wciąż jedna z najpopularniejszych wśród Polaków opcji spędzania lata. Jeśli nie wyobrażasz sobie udanego wyjazdu bez towarzystwa swojego czworonoga, to koniecznie sprawdź, jak się do niego przygotować. W naszym artykule znajdziesz listę niezbędników i garść informacji na temat tego, o czym należy pamiętać, wybierając się na wakacje z psem nad morzem. Zapraszamy!

Spis treści:

Wakacje z psem nad morzem – o tym pamiętaj przed wyjazdem

By móc w pełni cieszyć się z wymarzonego wyjazdu nad morze z psem, należy się do niego odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem, który należy wykonać tuż po podjęciu decyzji o wyjeździe, powinna być rezerwacja wizyty u lekarza weterynarii. Wakacje nad polskim morzem z psem nie będą się co prawda wiązały z potrzebą zaszczepienia zwierzęcia (taka konieczność może się pojawić w przypadku podróży zagranicznych). Jednak weterynarz po pierwsze skontroluje stan zdrowia Twojego pupila, po drugie z pewnością udzieli Ci praktycznych porad dotyczących podróży. 

Pies w samochodzie podczas podróży nad morze

Choroba lokomocyjna nie tylko u ludzi

Warto porozmawiać z weterynarzem o chorobie lokomocyjnej – cierpią na nią nie tylko ludzie, ale również psy. Na wypadek wystąpienia przykrych objawów u zwierzaka, możesz się ubezpieczyć, wykupując odpowiednie środki dedykowane psom – wówczas dłuższa trasa samochodem nad morze nie będzie męcząca ani dla Ciebie, ani dla psa. Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie podawać pupilowi ludzkich tabletek na chorobę lokomocyjną. 

Pies nie powie, że się zgubił

Jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się na ten krok, to warto zaczipować pieska przed podróżą nad Bałtyk – w obcym miejscu zwierzęta często tracą orientację w terenie, a dzięki czipowi łatwiej będzie Ci zlokalizować zgubę. Do obroży można również przypiąć identyfikator zewnętrzny z imieniem psa oraz z numerem telefonu – jeśli ktoś natknie się na błąkającego się bez opieki psa, będzie mógł szybko się z Tobą skontaktować.

Pies na wakacjach wskakujący do basenu

Savoir-vivre wyjazdu na wakacje z psem 

Warto pamiętać o tym, że zarówno podczas samej podróży, jak i pobytu na miejscu obowiązują Ciebie i Twojego psa pewne reguły. Jakie?

Zarezerwuj nocleg przyjazny zwierzętom

Nie każdy właściciel hotelu czy apartamentu będzie zadowolony z czworonożnego towarzystwa. Zdecydowanie nie warto ukrywać faktu podróżowania ze zwierzakiem, a raczej decydować się na wynajęcie obiektu, który chętnie gości zwierzęta. Wystarczy, że podczas wyszukiwania noclegu nad morzem zaznaczysz filtr „pobyt z pupilem”. 

Pamiętaj o postojach i spacerach

Kilka godzin spędzonych w samochodzie może być wyczerpujące zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila. Podczas podróży warto co jakiś czas urządzać sobie postoje – w miarę możliwości w pobliżu terenów zielonych. Krótki spacer to okazja do załatwienia potrzeb fizjologicznych, zaczerpnięcia świeżego powietrza oraz napicia się świeżej wody. Wybierając się nad morze z psem samochodem, pamiętaj o ważnej zasadzie, by psa brać zawsze ze sobą, kiedy wychodzisz z auta. Podczas upałów pojazd nagrzewa się niezwykle szybko, a organizm psa nie potrafi się skutecznie schłodzić – taka sytuacja może być naprawdę bardzo niebezpieczna!

Pies podczas spaceru w lesie na smyczy

Nakarm psa przed podróżą

Wyjazd na wakacje z psem nad morze nierzadko wiąże się z daleką podróżą. Każdy z nas lubi chyba podjadać w jej trakcie. Psa warto jednak nakarmić przed wyruszeniem w trasę oraz zaraz po dotarciu do miejsca docelowego. W trakcie podróży koniecznie trzeba jednak pamiętać o regularnym nawadnianiu zwierzęcia – tak, by ochronić jego organizm przed odwodnieniem.

Zaplanuj podróż na noc

Latem, gdy kreska na termometrze niebezpiecznie skacze do góry, podróżowanie może być prawdziwą udręką. W miarę możliwości staraj się zaplanować trasę nad morze na godziny nocne. Nie zaleca się podróżowania w trakcie największych upałów – czyli między godziną 11 a 16. Jeśli korzystasz w czasie jazdy z klimatyzacji, rób to ostrożnie – pojazd warto schładzać o maksymalnie 5 stopni w porównaniu do temperatury powietrza panującej na zewnątrz.

Zadbaj o bezpieczeństwo pupila w czasie jazdy

O tym, że zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą bezwzględnie podróżować w pasach bezpieczeństwa, wiemy chyba wszyscy. Co jednak w przypadku psa? Mniejsze zwierzaki można umieścić w specjalnym transporterze dla zwierząt – należy jednak zadbać o ich wygodę i wyścielić dno miękkim kocykiem. Istotne jest to, że transportera nie można umieszczać luzem w bagażniku lub na tylnym siedzeniu – koniecznie trzeba go przypiąć pasami. Duże i średnie psy należy ubrać w specjalne szelki transportowe i za ich pomocą przypiąć zwierzaka do pasów samochodowych. Dobrym rozwiązaniem może być też zamontowanie w samochodzie specjalnej klatki, która odgrodzi część wyznaczoną dla zwierzaka od tej przeznaczonej dla ludzi. W ten sposób pies nie będzie Ci przeszkadzał w trakcie jazdy, a podczas gwałtownego hamowania będzie w pełni bezpieczny.  

Poszukaj plaży dla psów nad morzem

Pies na plaży czuje się jak ryba w wodzie – rozległy teren, miękki piasek, woda i słońce zdecydowanie zachęcają do zabawy. Jeśli zarezerwowałeś już hotel przyjazny zwierzętom, w kolejnym kroku warto sprawdzić, czy w okolicy znajduje się psia plaża. W Polsce jest sporo tego typu miejsc, na które można wybrać się z czworonogami – szczególnie w okolicy dużych nadmorskich kurortów. Dedykowaną plażę dla psów mają m.in. Sopot, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Gdynia, Rewal czy Pobierowo. Aktualną listę plaż dla psów znajdziesz m.in. na stronie wikizoo.pl/psy/plaze-dla-psow-w-polsce/.  

Pamiętaj, że zabierając pupila na psią plażę, w dalszym ciągu jesteś zobowiązany do sprzątania po swoim zwierzaku. Na spacer oprócz woreczków warto też zabrać elastyczną smycz, kaganiec i miseczkę, do której nalejesz psu świeżej wody, gdy ten zmęczy się szaleństwami na piasku. 

Co zabrać na wyjazd z psem nad morze?

Urlop zbliża się wielkimi krokami? Doskonale! Zanim jednak wyruszysz w podróż, musisz spakować walizki. Co trzeba koniecznie zabrać na wakacje nad morzem z psem? Na naszej liście znalazło się kilka niezbędników:

Książeczka zdrowia

To obowiązkowy dokument, który należy mieć ze sobą nawet podczas krótkich weekendowych wypadów za miasto. Jeśli Twój pies niespodziewanie zachoruje w podróży, to dzięki książeczce lekarz będzie miał wgląd w historię chorobową zwierzaka. Będzie też wiedział, czy pies posiada aktualne szczepienia.

Karma i smakołyki

Każdy pies ma swoje preferencje kulinarne. Jeśli Twój zwierzak jest przywiązany do określonej karmy, to dobrze będzie zabrać jej zapas w podróż, gdyż może się okazać, że oferta lokalnych sklepów znacznie odbiega od tej, którą znasz ze swojego sklepu zoologicznego. Jeśli wybierając się na wakacje z psem nad morzem, chcesz sprawić czworonożnemu przyjacielowi przyjemność – zabierz ze sobą kilka psich smakołyków. Po pierwsze apetyt w czasie urlopu rośnie, po drugie każdy z nas lubi podjadać na wyjeździe, prawda?

Pies z zabawką na trawie

Miski

Najlepiej dwie – jedna na wodę, druga na karmę. Mając je ze sobą, będziesz w stanie napoić psa podczas postoju w podróży oraz zaraz po dotarciu do hotelu.

Posłanie

Nie ma chyba nic przyjemniejszego od popołudniowej drzemki w towarzystwie miękkiego koca zabranego z domu. W nowym otoczeniu pies może czuć się nieswojo, dlatego chcąc zapewnić mu komfortowe warunki, koniecznie zabierz ze sobą jego posłanie.

Pies wylegujący się na słońcu

Zabawki

Nawet krótka podróż może być dla wrażliwego psa dużym stresem. By zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, warto zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę. Jeśli masz ochotę, możesz zaopatrzyć się także w nowe psie gadżety – maskotki, piłeczki, piszczące gryzaki – Twój pies będzie zachwycony!

Smycz i kaganiec

Na wakacje z psem nad morzem koniecznie zabierz długą smycz i kaganiec. Dzięki nim pies bez najmniejszego problemu będzie mógł badać okolicę. Pomoże to także w miejscach publicznych, takich jak na przykład plaża czy restauracje.

Torebki na psie odchody

O czystość otoczenia dbaj również podczas podróży. Postój na trasie lub poranny spacer po plaży – zawsze warto mieć przy sobie kilka sztuk woreczków – dzięki nim nawet nieoczekiwana niespodzianka nie będzie problemem.

Psie kosmetyki

Pakując psią walizkę na wyjazd, nie możesz zapomnieć o zabraniu ze sobą sprawdzonych kosmetyków, takich jak szampon dla psów, odżywka do stylizacji, woda perfumowana czy preparat do przemywania oczu. Podczas wyjazdu lepiej używać znanych formuł – każdy kosmetyk może bowiem uczulić, a fundowanie sobie kłopotów z ewentualną alergią podczas urlopu to raczej wątpliwa przyjemność. Pamiętaj przy tym, że pod żadnym pozorem nie należy używać do kąpieli psa ludzkich kosmetyków – nawet podczas krótkiego wyjazdu. Taka kąpiel może bowiem wywołać podrażnienia, zapalenia lub alergie skórne, które trudno będzie później wyleczyć.

Pies na wakacjach nad morzem w okularach przeciwsłonecznych

Gdzie nad morze z psem? Te obiekty ugoszczą Twojego pupila

Szukając odpowiedniego obiektu noclegowego na wakacje dla siebie i swojej rodziny, kierujesz się zwykle potrzebami wszystkich uczestników wyjazdu. Jak wspomnieliśmy wyżej, warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na to, jaki stosunek do czworonogów mają właściciele hoteli i pensjonatów. Nad Bałtykiem znajdziesz kilka obiektów zdecydowanie wartych polecenia na udane wczasy z psem nad morzem. Oto i one:

Aquamarina w Świnoujściu

Wakacje z psem nad morzem w Świnoujściu na pewno będą atrakcją dla całej rodziny. Kompleks nowoczesnych apartamentów jest położony pomiędzy nadmorską promenadą a Parkiem Zdrojowym. Akceptuje zwierzęta domowe (zakwaterowanie z pupilem jest możliwe w wyznaczonych apartamentach), za ich pobyt trzeba zapłacić 50 zł za dobę. Psia plaża w Świnoujściu znajduje się na końcu ulicy Uzdrowiskowej z dala od promenady – przed wejściem na plażę jest duży parking, więc bez problemu dostaniesz się tam z każdej części miasta. Co ciekawe, jest to pierwsza psia plaża polskiego wybrzeża.

Zarezerwuj pobyt w Aquamarina Świnoujście

Hotel Sadova w Gdańsku

Nowoczesny, luksusowy obiekt noclegowy, zlokalizowany w niedużej odległości od Starówki. Hotel zaprasza czworonogi z właścicielami. Za pobyt psa jest pobierana opłata w wysokości 100 zł za dobę. W Gdańsku miejsc przyjaznych zwierzętom znajdziesz całe mnóstwo – restauracje („Stara Stocznia” nad Motławą oferuje właścicielom psów nawet 20% zniżki), puby czy kawiarnie. A jeśli to dla Ciebie za mało, to warto odwiedzić też Gdynię i Sopot, które również kochają towarzystwo psów. Wybierając się na wakacje z psem nad morzem do Gdańska, pamiętaj, że znajdziesz tam trzy typowo psie plaże. Funkcjonuje tam jednak zasada, że poza kąpieliskami strzeżonymi możesz zabrać czworonoga na każdą plażę. 

Zarezerwuj pobyt w Hotelu Sadova

Saltic Resort&Spa w Grzybowie

Obiekt położony w miejscowości Grzybowo niedaleko Kołobrzegu zaprasza do siebie psich właścicieli wraz z czworonogami. Za pobyt zwierzaka w obiekcie należy uiścić opłatę w wysokości 70 zł za dobę. Podczas pobytu w Grzybowie warto wybrać się na wycieczkę do Kołobrzegu i zdecydować się na rejs Okrętem Torpedowym Kołobrzeg – za towarzystwo psa podczas rejsu nie jest pobierana żadna opłata. Plaża położona między Grzybowem a Kołobrzegiem jest dostępna dla psów – zostały na niej umieszczone specjalne kosze i woreczki na psie odchody.

Zarezerwuj pobyt w Saltic Resort & Spa Kołobrzeg-Grzybowo

Wesoły pies idący po plaży nad morzem

Grand Laola Spa & Apartamenty w Pobierowie

Pobierowo od lat przyciąga turystów z całego kraju. Planując pobyt w tej miejscowości, warto wziąć pod uwagę nocleg w Apartamentach Laola, które za pobyt psa pobierają jedynie 25 zł za dobę. Jeśli wybierasz się tam na wakacje z psem, nad morzem nie znajdziesz wielu obiektów oznaczonych symbolem „miejsce przyjazne psom”. Znajdziesz natomiast mnóstwo pięknych plaż, które zapraszają na spacery z czworonogiem. Oprócz dwóch psich plaż – w Pobierowie i Łukęcinie – możesz wybrać się na przechadzkę na jedną z 7 plaż (między Pobierowem a Łukęcinem), które są dostępne dla zwierząt po sezonie turystycznym.

Zarezerwuj pobyt w Grand Laola Spa & Apartamenty

Havet Hotel Resort & SPA w Dźwirzynie

Ten piękny obiekt akceptuje zwierzęta domowe po uiszczeniu opłaty w wysokości 100 zł za dobę. Decydując się na pobyt w Dźwirzynie z psem, z pewnością nie będziesz się nudzić. W pobliskim Mrzeżynie możesz wybrać się na rejs statkiem – udział psa jest bezpłatny, w Kołobrzegu możesz skorzystać z psiego wybiegu, a jeśli marzy Ci się codzienna przebieżka po plaży w towarzystwie pupila, to plaża umiejscowiona między Grzybowem a Kołobrzegiem idealnie się do tego nadaje. 

Zarezerwuj pobyt w Havet Hotel Resort & SPA*****

Tristan Hotel & SPA w Kątach Rybackich

Spa podczas wakacji z psem nad morzem? W tym obiekcie za pobyt zwierzaka zapłacisz 70 zł za dobę. W pobliżu znajdziesz kilka malowniczych plaż, po których możesz bez problemu spacerować z psem – do dyspozycji masz cały pas Mierzei Wiślanej, a także plaże w Jantarze i w Mikoszewie. Jeśli będziesz mieć ochotę na wypad do pubu, restauracji czy kawiarni, to warto wybrać się w tym celu do Gdańska – znajdziesz tam wiele obiektów, gdzie czworonogi są witane z otwartymi ramionami. 

Zarezerwuj pobyt w Tristan Hotel & Spa****

Infografika przedstawiająca porady na wakacje z psem nad morzem

Dog in Travel – inspiracje i porady dla miłośników psów

Planujesz wakacje z psem nad morzem, ale nie bardzo masz pojęcie o tym, gdzie się wybrać i jakie atrakcje będą dostępne na miejscu? Korzystaj z porad tych, którzy już przetarli szlaki! Dog in Travel to portal, który powstał z myślą o miłośnikach bliskich i dalekich podróży w towarzystwie czworonogów. Dzięki niemu dowiesz się, gdzie warto wybrać się z psem, a które miejsca lepiej omijać szerokim łukiem. Na portalu znajdziesz mapkę miejsc przyjaznym psom – są na niej kawiarnie i restauracje, psie plaże, campingi, pensjonaty,  hotele dla psów, atrakcje turystyczne, sklepy i galerie handlowe, obiekty rozrywkowe i wiele innych. 

Portal na mapie umieszcza tylko wyselekcjonowane, sprawdzone i wiarygodne obiekty. Odznaka przyznawana przez organizację jest już rozpoznawalna w całej Polsce i cieszy się sporą renomą. Portal prowadzi kampanię „Pies w przestrzeni publicznej”, której celem jest polepszenie komfortu życia psa i jego właściciela przez promowanie lokali i obiektów przyjaznych czworonogom. Warto tam zajrzeć, zanim zaczniesz planować wakacje z psem nad morzem w celu znalezienia ciekawych inspiracji i porad.

Spacer z psem nad morzem o zachodzie słońca

Wakacje z psem nad morzem? Dlaczego nie!

Czasy, gdy na okres urlopu trzeba było oddać pupila pod opiekę rodzinie, już dawno minęły. Coraz więcej obiektów wita dziś czworonogi z otwartymi ramionami. Jeśli planujesz w tym roku wczasy nad morzem z psem, sprawdź wcześniej, które hotele nad Bałtykiem akceptują zwierzęta oraz dowiedz się, jakie atrakcje przyjazne czworonogom czekają na Ciebie na miejscu. Wyposażony w taką wiedzę i odpowiednio spakowaną walizkę, będziesz mógł cieszyć się udanym urlopem w doborowym towarzystwie. 


JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.