Polskie zamki i pałace, w których możesz nocować. Lista 8 bajkowych hoteli

Pałac Wojanów

W czasach dzieciństwa wiele osób marzyło, by zamieszkać na zamku i żyć jak bohaterowie ulubionych baśni i bajek. Dziś każdy może wrócić do czasów młodości i poczuć się jak król lub królowa, korzystając z noclegów w pięknych, zabytkowych zamkach i pałacach. Przedstawiamy Wam listę 8 wyjątkowych, bajecznych hoteli w Polsce.

Pałac Wojanów – romantyczna rezydencja dworska

Pałac Wojanów

Pałac Wojanów to leżący w Sudetach Zachodnich hotel, mieszczący się w zabytkowym, odrestaurowanym budynku. Pierwsze wzmianki o dobrach w Wojanowie pochodzą z 1281 roku, jednak ówczesne zabudowania zniszczono w czasie wojny trzydziestoletniej. Pałac odbudowano w 1667 roku i przez kolejne lata modyfikowano go, zgodnie z obowiązującymi zwyczajami architektonicznymi.

Obecnie Pałac Wojanów posiada miano Pomnika Historii Prezydenta RP pod nazwą „Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej” i jest atrakcyjnym obiektem hotelowo-konferencyjnym. Hotel ten stanowi idealne miejsce do wypoczynku. Rozległy historyczny park z romantycznymi ścieżkami daje możliwość spacerów z ukochaną osobą w atmosferze spokoju i intymności. Dla osób potrzebujących wytchnienia dostępna jest bogata strefa Wellness i SPA.

Niedaleko pałacu znajduje się gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, Świątynia Wang w Karpaczu, góra Śnieżka i Zamek Chojnik.

Zarezerwuj pobyt w Pałacu Wojanów >>>

Zamek w Baranowie Sandomierskim – atmosfera renesansu

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim to dawna rezydencja magnacka, wzniesiona pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Wiele osób nazywa go Małym Wawelem lub perłą Podkarpacia.

Budynek otoczony jest malowniczym historycznym parkiem oraz ogrodami urządzonymi w różnych stylach (włoskim, angielskim i francuskim). Dla osób ciekawych historii tego miejsca dostępne jest muzeum, przyziemie, zbrojownia rycerska, a także secesyjna kaplica zamkowa, w której można zawrzeć związek małżeński.

W obiekcie funkcjonuje 3-gwiazdkowy hotel, oferujący klimatyczne wnętrza oraz bogatą strefę relaksu. Jest to idealne miejsce dla osób, potrzebujących odskoczni od codzienności.

Baranów Sandomierski jest też odpowiednim kierunkiem dla miłośników przyrody, znajdują się tu bujne lasy z urokliwymi Stawami Krasiczyńskimi. Na terenach tych można spotkać rzadkie gatunki ptaków m.in. orlika krzykliwego i pustułkę.

Zarezerwuj pobyt w Zamku w Baranowie Sandomierskim >>>

Pałac Komierowo – dawna posiadłość rodowa Komierowskich

Pałac Komierowo

Pałac Komierowo położony jest w otoczeniu lasów i jezior na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Jego historia sięga XVII wieku, gdy odbudowano małą część dawnego kompleksu, po zniszczeniach spowodowanych potopem szwedzkim. Obecnie w pałacu funkcjonuje luksusowy hotel butikowy.

Rozległą posiadłość okalają parki i stawy, dające możliwość uprawiania aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. W historycznych wnętrzach urządzono zaś nowoczesne pokoje zapewniające komfortowy pobyt. Na miejscu znajdują się liczne atrakcje, zarówno dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek, jak i dla tych potrzebujących relaksu.

W pobliżu obiektu znajduje się wiele ciekawych przyrodniczo ścieżek pieszych i rowerowych. Leży on bowiem jedynie 11 km od największego w Polsce Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, nieopodal doliny Brdy oraz licznych jezior.

Zarezerwuj pobyt w Pałacu Komierowo >>>

Podewils Zamek Rycerski w Krągu – renesansowa posiadłość nad jeziorem

Hotel Podewils Zamek Rycerski w Krągu

Zamek w Krągu swoją historią sięga XV wieku, jednak jego dzisiejszy kształt nawiązuje do wyglądu z wieku XVI. Obiekt spłonął w 1945 roku, ale przeprowadzono kompleksową renowację, dzięki czemu obecnie funkcjonuje tu 3-gwiazdkowy Hotel Podewils Zamek Rycerski w Krągu.

Budynek znajduje się nad Jeziorem Zamkowym, a otacza go zabytkowy park oraz stary, ozdobny mur z kamienia. Pokoje stylem i wystrojem nawiązują zaś do jego rycerskiej historii.

Obiekt oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych, korzystania ze strefy relaksu, spędzania czasu w bibliotece lub przysłuchiwania się muzyce w Sali Koncertowej. Przy brzegu jeziora znajduje się plaża, pomost i kąpielisko, które dają możliwość wypoczynku nad wodą.

Zarezerwuj pobyt w Hotelu Podewils Zamku Rycerskim w Krągu >>>

Zamek Księża Góra – obiekt z burzliwą historią

Zamek Księża Góra

Leżący na wzniesieniu w Karpaczu Zamek Księża Góra to obiekt, którego początki sięgają 1897 roku,  gdy był on własnością baronów von Perglas. Wtedy zaczęła się jego intrygująca i burzliwa historia. W czasach II wojny światowej zamek był osobistą rezydencją niemieckiego oficera, Hermanna Göringa. Następnie po zakończeniu konfliktu stał się  miejscem wypoczynku elit, bywał tu m.in. Edward Gierek.

Obecnie w zamku funkcjonuje hotel z niesamowitym widokiem na panoramę gór: Rudaw, Izerów i Karkonoszy. Obiekt składa się z dwóch części: zabytkowej Willi Zameczek oraz części nowoczesnej (gdzie funkcjonuje m.in. strefa wellness).

Nieopodal hotelu znajduje się wiele atrakcji. Przykładowe z nich to: Świątynia Wang, Muzeum Zabawek, Skocznia Narciarska Orlinek, Park Bajek, Skwer Zdobywców oraz Dziki Wodospad i zapora na Łomnicy.

Zarezerwuj pobyt w Zamku Księża Góra >>>

Pałac Paulinum – neorenesansowa rezydencja myśliwska

Pałac Paulinum

Pałac Paulinum to wzniesiona w latach 70. XIX wieku zamkowo-dworska rezydencja myśliwska, której właścicielem był przemysłowiec Richard von Kramst. W czasach II wojny światowej w budynku mieściło się centrum szkoleniowe NSDAP, a następnie pełnił funkcję składnicy dolnośląskich dzieł sztuki. Obecnie stanowi jedną z największych ozdób Jeleniej Góry.

W willi funkcjonuje restauracja i luksusowy, 3-gwiazdkowy hotel z historycznymi wnętrzami. Jest to idealne miejsce dla turystów szukających spokoju w malowniczej okolicy, ze wzniesienia bowiem roztacza się wspaniały widok na Karkonosze. Na terenie obiektu funkcjonuje strefa wellness, a na osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek czeka wypożyczalnia rowerów.

W okolicy znajduje się wiele rzeczy wartych zobaczenia: piękne góry oraz zlokalizowane na terenie Jeleniej Góry: Starówka, Rynek i Ratusz.

Zarezerwuj pobyt w Pałacu Paulinum >>>

Dwór Kombornia – ziemiańska siedziba

Dwór Kombornia

Leżący na skraju Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego Dwór Kombornia ma długą i ciekawą historię. Pierwsza wzmianka o dworze znajduje się w dokumencie z 1756 roku, wiele jednak wskazuje, że jest on znacznie starszy, podobnie jak całe założenie dworskie.

Obecnie działa tu 4-gwiazdkowy Dwór Kombornia Hotel&SPA, który dysponuje Strefą Wellness, ChocoWine SPA oraz Salonem Win Karpackich. Ten butikowy hotel jest idealnym miejscem do ekskluzywnego wypoczynku w otoczeniu natury.

Dwór jest doskonałym punktem startowym do zwiedzania pobliskich gór. W pobliżu znajdują się szlaki turystyczne Beskidu i Bieszczad, Zamek w Sanoku, Szlak Drewnianej Architektury Sakralnej, i ruiny zamku Kamieniec

Zarezerwuj pobyt w Dworze Kombornia >>>

Zamek Janów Podlaski – barokowy pałac biskupi

Zamek Janów Podlaski

Zamek Janów Podlaski swoimi dziejami sięga XV w. Niegdyś pełnił on funkcję pałacu biskupiego, obecnie jest luksusowym hotelem, łączącym historię z nowoczesnością.

Można tu skorzystać z szerokiej oferty Strefy Wellness, w skład której wchodzi m.in. kompleks saun, duże jacuzzi, basen z kaskadami wodnymi i ściana solna. Działa tu również restauracja, łącząca międzynarodowe smaki z lokalnymi, tradycyjnymi akcentami.

Budynek położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Przebiega tędy Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Tutejszy odcinek prowadzi przez królestwo przyrody oraz krainę dzikiej, nieuregulowanej rzeki. Spacery, wycieczki rowerowe, marszobiegi, czy Nordic Walking to doskonałe sposoby na odkrywanie tych terenów.

Zarezerwuj pobyt w Zamku Janów Podlaski >>>