Strona główna
Blog
Ferie zimowe
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych? Najważniejsze zasady
Ferie zimowe
Poradniki
Przewodniki i rankingi
Święta i okazje

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych? Najważniejsze zasady

ON
Ola Nazimek
24 października 2023
9 min czytania
Udostępnij:
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych? Najważniejsze zasady

Jak bezpiecznie spędzić ferie? Z naszym artykułem dowiesz się, jak przygotować się do wypoczynku podczas wyjazdu, jak organizować ciekawe i bezpieczne zabawy dla dzieci na śniegu i lodzie oraz jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku narciarskim. Zapraszamy do lektury!

Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe w górach?

Zimowy wypoczynek skłania do wyjazdów w góry. Śnieg, piękne widoki, świeże górskie powietrze i cała masa fantastycznych atrakcji! Ferie w górach to doskonała okazja do wypoczynku i rodzinnej zabawy. Jak jednak zapewnić sobie i dzieciakom bezpieczne ferie zimowe na takim wyjeździe?

Komfort termiczny

Po pierwsze, zadbaj o komfort termiczny. Oprócz ciepłej kurtki spakuj także nieprzemakalne spodnie – mogą to być spodnie narciarskie albo spodnie z dodatkową warstwą ocieplenia. W chłodne dni pod spód zakładaj bieliznę termoaktywną lub wykonaną z wełny merynosa. Ubieraj się na cebulkę. Wybieraj odzież wygodną, niekrępującą ruchów, wykonaną z naturalnych i oddychających materiałów. Zimą dobrze sprawdza się naturalna wełna, wełna merino, swetry z alpaki, kaszmiru, a także odzież sportowa – polary czy softshelle. Zabierz ze sobą zapas ciepłych skarpet i obowiązkowo wygodne buty – mogą to być śniegowce lub buty trekkingowe. Dobrze mieć w zanadrzu więcej odzieży na zmianę. Koniecznie zaopatrz się też w ogrzewacze chemiczne, które pomogą Ci się szybko ogrzać, gdy zmarzniesz na wycieczce.

Planowanie wycieczki

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie ferii na szlaku? Zanim wybierzesz się na wycieczkę, pamiętaj, by sprawdzić pogodę – w górach zmienia się ona błyskawicznie. Śledź na bieżąco komunikaty służb GOPR i TOPR. W zimie 2022 roku niemal cały obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego ze względu na dużą ilość zalegającej pokrywy śnieżnej i wysokie zagrożenie lawinowe był objęty zakazem wstępu! Zakaz dotyczył także tatrzańskich dolin. Na wycieczkę wybieraj się rano – zimą szybciej zapada zmrok, więc musisz mieć pewność, że zdążysz wrócić do hotelu, zanim zapadnie ciemność. Na trasę koniecznie zabierz ze sobą naładowany telefon i dodatkowy powerbank. Zapisz sobie numer do ratunkowych służb górskich. Do plecaka spakuj także termos z gorącą herbatą i kaloryczne przekąski. Dobrze sprawdź trasę i miej przy sobie mapę. Zgłoś w recepcji hotelu, gdzie się wybierasz i kiedy orientacyjnie planujesz wrócić.

Rodzina w górach podczas ferii zimowych

Bezpieczne ferie – zasady, których należy przestrzegać

Ferie pełne śniegu to marzenie każdego dziecka! O czym jednak należy pamiętać i na jakie aspekty uczulić pociechy? Poznaj zasady bezpiecznych zabaw w czasie ferii zimowych.

Lodowisko

Jazda na łyżwach to popularny i niezwykle przyjemny sport. Już nawet przedszkolaki mogą cieszyć się znakomitą zabawą na lodowisku. O czym warto pamiętać, by wejście na taflę było bezpieczne? Po pierwsze zwróć uwagę na to, by młodsze dzieci, a także starszaki, które dopiero uczą się jeździć, wchodziły na lód zawsze w towarzystwie dorosłego opiekuna. Do nauki jazdy warto skorzystać z chodzika, który ustabilizuje pozycję i pomoże stawiać pierwsze kroki na lodzie. Dzieci warto ubrać w kombinezon narciarski – grube, watowane spodnie zamortyzują upadki i ochronią przed siniakami. Początkujący łyżwiarze powinni zakładać na ślizgawkę kask. Pamiętaj, by w żadnym wypadku nie wchodzić na zamarznięte sadzawki, jeziora i stawy – bezpiecznie można korzystać tylko ze specjalnie przygotowanych i dostosowanych do jazdy na łyżwach obiektów.

Stok narciarski

O bezpieczeństwo podczas ferii warto zadbać także na stoku narciarskim. Początkujący powinni uczyć się jazdy pod okiem instruktora, a nie rodzica czy znajomego. Sprzęt – szczególnie buty i narty – powinien być dopasowany przez profesjonalistę. Zjazdy warto zaczynać od mniejszych stoków i z czasem zwiększać stopień trudności. Na stoku należy mieć kask i gogle. Nawet jeśli widzisz, że Twoje dziecko nieźle sobie radzi, to nie zostawiaj go samego – zawsze miej malucha na oku. Pamiętaj o piciu i jedzeniu – jazda na nartach jest wyczerpująca. Jeździj bezpiecznie, zachowując odpowiednią odległość od innych narciarzy i dopasowując prędkość do warunków na stoku. W szczycie sezonu w popularnych ośrodkach może być bardzo tłoczno i wtedy trudno będzie sobie pozwolić na szybką jazdę. 

Dziewczynka z nartami na stoku

Zabawy w śniegu

Pamiętaj, by lepiąc kulki nigdy nie łączyć śniegu z kawałkami lodu czy kamieniami. Kulkami nie można rzucać do przechodniów czy zwierząt ani celować nimi w okna, pojazdy czy zwisające sople. Urządzając bitwę na śnieżki, nie można uderzać innych uczestników zabawy w twarz – przypomnij o tych zasadach maluchom, gdy wybieracie się na zabawę w białym puchu.

Zjazdy na sankach

Dużo frajdy dostarcza zarówno dzieciom, jak i dorosłym jazda na sankach. Pamiętaj jednak, by przed wyruszeniem na pobliską górkę obowiązkowo sprawdzić stan techniczny sanek. Jeśli wystają z nich gwoździe, siedzenie jest obluzowane, a poprzeczki przerdzewiały, będzie to oznaczało, że sanki wymagają wymiany na nowy model. Zwróć uwagę na to, czy okolica jest bezpieczna. Nigdy nie urządzaj zjazdów w pobliżu ulic, stawów, ławek, murków, drzew znajdujących się na trasie czy innych przeszkód, o które mogłyby uderzyć rozpędzone sanki.

Kuligi

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych jest także ważnym aspektem w kontekście organizowania kuligów. Pamiętaj, że nigdy nie należy przyczepiać sanek do samochodu czy traktora. Na kulig warto zapisać się do sprawdzonego organizatora, który ma doświadczenie w przygotowywaniu takich imprez. Na saniach z młodszymi dziećmi powinien jechać opiekun lub rodzic. Na ostatnich sankach w ciągu również powinna znajdować się dorosła osoba.

Dzieci zjeżdżające na lodzie podczas ferii zimowych

Bezpieczne ferie – o czym powinien pamiętać rodzic?

Ferie to idealny czas na wypoczynek. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w tym czasie? Oto 4 podstawowe zasady dla każdego rodzica:

1.     Wyjazd tylko ze sprawdzonym organizatorem: wycieczki na ferie zimowe organizuje wiele różnych instytucji. Szukając oferty dla swojego dziecka, dobrze sprawdź kim jest organizator, jakie ma doświadczenie, czy posiada niezbędne zezwolenia, ilu opiekunów jedzie z grupą, jak będzie wyglądał transport oraz w jakim ośrodku będą przebywały dzieci. Zapisz sobie numery kontaktowe do opiekunów i ośrodka. Jeśli grupa wyjeżdża autokarem, możesz poprosić policję o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed wyruszeniem w trasę.

2.     Kartka z danymi dziecka: przygotuj kartkę, na której umieścisz dane swojego dziecka – imię, nazwisko, numer kontaktowy do opiekuna wycieczki i numer do siebie. Kartkę umieść w kieszeni kurtki.

3.     Dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka: zadbaj o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne swojego dziecka na czas wyjazdu.

4.     Pozostawienie wartościowych przedmiotów w domu: porozmawiaj z dzieckiem o konieczności pozostawienia droższych rzeczy w domu. Konsola, komputer, drogie zabawki, skarbonka z oszczędnościami smyka – tego dziecko nie powinno zabierać ze sobą. Upewnij się, czy opiekun zezwala dzieciom posiadać telefon na wyjeździe. Jeśli nie – ten przedmiot też powinien zostać w domu. Ogranicz ilość kieszonkowego i poproś dziecko, by każdego dnia zabierało ze sobą na wyjście tylko określoną kwotę. Może opiekun godzi się na przechowanie kieszonkowych u siebie?

Lekarz opatrujący dziecko

Zasady bezpiecznych ferii dla dzieci

Bezpieczny wypoczynek podczas ferii zimowych to dla rodziców priorytet. O czym należy poinformować dzieci i na co je uczulić? 

1.     Nieoddalanie się od grupy: porozmawiaj z dzieckiem o bezpieczeństwie w czasie wycieczek. Dziecko nie powinno się pod żadnym pozorem oddalać od grupy. Należy na to zwracać uwagę szczególnie w czasie wyjść w zatłoczone miejsca. Kolorowe stragany na Krupówkach przyciągają wzrok i łatwo się zapomnieć.

2.     Ostrożność wobec obcych: dotyczy to nie tylko osób, które dziecko poznaje na wycieczkach czy podwórku, ale również osób poznanych w internecie. O nowych znajomych dziecko powinno opowiedzieć swoim rodzicom. A nowo poznanym osobom nie zdradzać dokładnego adresu, nie mówić, że nie ma nikogo w domu oraz nie opowiadać, jakie przedmioty znajdują się w mieszkaniu.

3.     Noszenie odblasków po zmroku: uczul dziecko na konieczność noszenia odblasków. W zimie szybciej robi się ciemno. By być dobrze widocznym dla przejeżdżających pojazdów, należy nosić przy sobie odblaski.

4.     Proszenie o pomoc: powiedz dziecku, co powinno zrobić, jeśli się zgubi. Przećwicz z nim taką scenkę kilka razy. Naucz dziecko pomocnych komunikatów. Poinformuj je, że w takiej sytuacji powinno poprosić dorosłą osobę o pomoc – może to być np. przechodząca obok rodzina z dziećmi. Niech dziecko wyjaśni, że się zgubiło, wyjmie z kurtki kartkę ze swoimi danymi i poprosi o telefon do rodzica lub opiekuna.

Dzieci bawiące się bezpiecznie podczas ferii

Po lekturze naszego artykułu znasz już zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. O wielu z nich pewnie słyszałeś już wcześniej – teraz pamiętaj, by zapoznać z nimi swoje pociechy. Ferie to czas relaksu i beztroskiej zabawy, ale bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem. Planując rodzinny wyjazd na zimowy urlop, skorzystaj również ze sprawdzonej bazy hoteli oferujących udogodnienia dla dzieci – pobyt w takim obiekcie sprawi, że wyjazd będzie niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny. Zajrzyj na Triverna.pl i sprawdź, jaką ofertę na nadchodzące ferie dla Ciebie przygotowaliśmy! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.