Strona główna
Blog
Nad morze
Jak sprawdzić, które kąpieliska nad Bałtykiem są bezpieczne?
Nad morze
Poradniki
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Jak sprawdzić, które kąpieliska nad Bałtykiem są bezpieczne?

ON
Ola Nazimek
27 kwietnia 2023
8 min czytania
Udostępnij:
Jak sprawdzić, które kąpieliska nad Bałtykiem są bezpieczne?

Wybierasz się na wakacje nad morze? Koniecznie sprawdź, które kąpieliska nad Bałtykiem są bezpieczne. Z naszego artykułu dowiesz się, gdzie można się kąpać nad morzem. Poznasz też listę niebezpieczeństw, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Zapraszamy do lektury!

Jak zadbać o bezpieczeństwo nad Bałtykiem? 

Udane wakacje to coś, o czym wszyscy marzymy. Kojarzą się ze słońcem, beztroską, dobrą zabawą i wspaniałą pogodą. Jednak jest jeszcze jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę, planując wymarzony wypoczynek –  bezpieczeństwo. Jeśli wybierasz się w tym roku nad morze, koniecznie sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Wierzymy, że z naszym poradnikiem dobrze przygotujesz się do wyjazdu i wspaniale spędzisz czas. 

Wybieraj strzeżone plaże

Podstawą bezpieczeństwa nad morzem są kąpiele w wyznaczonych miejscach. Wybrzeże kusi pięknymi plażami i wspaniałymi widokami. Na spacer czy wylegiwanie się na kocu możesz wybrać dowolne miejsce – tu nic Cię nie ogranicza. Jednak jeśli chodzi o kąpiele, stawiaj zawsze na strzeżone plaże, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi. Wykwalifikowany ratownik wie, jak się zachować, gdy ktoś z kąpiących się w morzu zasłabnie, straci siły lub zachłyśnie się wodą. Pamiętaj – przezorny zawsze ubezpieczony! 

Uważaj na sinice nad Bałtykiem

Co jakiś czas, obserwuje się wzmożony zakwit sinic nad morzem. To prawdziwa zmora wczasowiczów, ponieważ taka sytuacja oznacza zakaz kąpieli nad morzem. Sinice to zamieszkujące morza (ale także oceany i jeziora) bakterie, które namnażają się, gdy temperatura wody się podnosi. Są niebezpieczne dla człowieka, ponieważ produkują toksyny, które podrażniają skórę, a ponadto negatywnie wpływają na układ nerwowy i pokarmowy. Wybierając się zatem nad morze, koniecznie sprawdzaj, czy rejon, który planujesz odwiedzić, jest wolny od sinic. 

Kąp się z dala od falochronów

Lubisz kąpiele w Bałtyku i nie wyobrażasz sobie zrezygnować ze swobodnej zabawy w morskiej pianie? Uważaj na falochrony! Te, choć na dobre wrosły już w nadmorski krajobraz, mogą sprawić Ci niemiłą niespodziankę. Okazuje się, że woda przy falochronie jest dużo głębsza niż w innych partiach plaży – nawet przy brzegu. Ta zdradliwa różnica poziomów, a także tworzące się w ich pobliżu wiry morskie stanowią zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. 

Falochrony w Morzu Bałtyckim

Uważaj na prądy wsteczne

Kąpiel w falach to prawdziwa frajda! Pamiętaj jednak, by uważać na prądy wsteczne. W Bałtyku, gdy fala załamuje się na płyciźnie, powstaje prąd wsteczny, który płynie w stronę otwartego morza. Jego prędkość i siła mogą z łatwością porwać na głęboką wodę nie tylko dziecko, ale i dobrze pływającego dorosłego. Z takiego prądu trudno jest się wydostać!

Zwracaj uwagę na pogodę

Pogoda nad morzem potrafi zmieniać się równie szybko jak w górach. I choć samo wybrzeże jest piękne o każdej porze, to na kąpiel wybieraj koniecznie słoneczne i bezwietrzne dni. Uważaj na silne wiatry, nie kąp się w nocy, podczas mgły, ani tym bardziej w czasie sztormu. 

Dzieci miej zawsze w zasięgu wzroku

Bądź odpowiedzialnym opiekunem! Nadbałtyckie plaże w sezonie są mocno zatłoczone i nietrudno jest się na nich zgubić. Dlatego dzieci miej zawsze w zasięgu wzroku. Nie pozwalaj maluchom wchodzić samodzielnie do wody, a podczas pływania asekuruj je. Zaopatrz dzieciaki w rękawki, które zwiększą ich bezpieczeństwo podczas zabawy. 

Dbaj o innych

Pamiętaj, że nad morzem nie jesteś sam. Jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy – reaguj. Jeśli zauważyłeś zagubione dziecko, zgłoś ten fakt ratownikowi. Jeśli zaobserwowałeś, że ktoś ma problem z dopłynięciem do brzegu, również zaalarmuj ratownika. Nie staraj się ratować nikogo z wody na własną rękę – to bardzo niebezpieczne. Nie wahaj się prosić o pomoc – pamiętaj, że czas odgrywa tu bardzo ważną rolę. 

Kąpielisko nad Bałtykiem

Nie wypływaj daleko

Jesteś dobrym pływakiem, a woda to Twój żywioł? Wspaniale! Nad Bałtykiem zachowaj jednak szczególną ostrożność. Nawet jeśli jesteś w świetnej formie, prądy morskie mogą pozbawić Cię siły na powrót do brzegu. Nie wypływaj za daleko. Na płytszej wodzie też można się świetnie bawić, a trening pływacki możesz zawsze odbyć w hotelowym basenie. 

Nie wchodź do wody, jeśli piłeś alkohol 

Bezpieczeństwo jest podstawą udanego wypoczynku, dlatego pod żadnym pozorem nie wchodź do wody, jeśli piłeś alkohol. Unikaj też kąpieli po sytym posiłku oraz na czczo. Opisane sytuacje mogą znacząco osłabić Twój organizm.

Pij wodę

Na plaży stosuj nakrycie głowy i krem z filtrem, ale nie zapominaj też o nawadnianiu organizmu. W normalnych warunkach dorosły powinien wypijać 1,5 do 2 litrów wody dziennie. W ciepłe i upalne dni te wartości są jeszcze większe. Wybierając się na plażę, pamiętaj zatem o zabraniu ze sobą wody w butelce – dzięki temu zachowasz zdrowie i siły potrzebne do dobrej zabawy. 

Co to jest łańcuch życia i jak wygląda w praktyce?

Pewnie spotkałeś się już z określeniem „łańcuch życia”, który oznacza zjednoczenie sił w próbie odnalezienia i uratowania osoby tonącej. Zasada jest prosta: uczestnicy łapią się za ręce, idą wzdłuż linii brzegowej (od brzegu do miejsc głębokich) i szukają tonącej osoby, żeby jak najszybciej wydobyć ją z dna i przeprowadzić resuscytację. 

Jak przy każdej akcji ratunkowej, ogromne znaczenie ma tutaj czas – im szybciej odnajdziemy tonącego, tym większa szansa na uratowanie mu życia. Ważne jest jednak, by w łańcuchu życia brały udział wyłącznie osoby dorosłe i potrafiące pływać. Większa liczba uczestników to też większe szanse na powodzenie akcji. 

Gdzie można się kąpać nad morzem?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli nad morzem? Przychodzimy do Ciebie z wygodnym narzędziem, które pomoże Ci zaplanować bezpieczne wakacje. Zajrzyj na stronę Serwis Kąpielowy prowadzoną przez Główny Inspektorat Sanitarny przy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i zapoznaj się z mapką polskich kąpielisk. Znajdziesz na niej ponad 670 miejsc nad wodą na terenie całego kraju – nie tylko te znajdujące się nad morzem. 

Mapka pozwala sprawdzić takie parametry jak: adres kąpieliska i akwen, jakość wody, datę badania i klasyfikację czystości, termin trwania sezonu kąpielowego oraz godziny otwarcia kąpieliska. Z mapki możesz korzystać na dwa sposoby: wpisując w lupkę miejscowość, która Cię interesuje (np. Ustka) – po kliknięciu „szukaj” otrzymasz informacje o kąpieliskach w tej lokalizacji. Możesz też przybliżyć mapkę i kliknąć pinezkę ulokowaną w interesującym Cię miejscu. Po przejściu do wybranego kąpieliska będziesz mógł sprawdzić badania i klasyfikację wody wykonane w poprzednich sezonach, przeczytasz opis kąpieliska, znajdziesz informacje o infrastrukturze, a także dane kontaktowe do nadzorcy terenu. W tym widoku możesz też kliknąć opcję „najbliższe kąpieliska”, żeby sprawdzić lokalizację i odległości innych miejsc, w których można spędzić czas w wodzie. Z tą mapką wygodnie zaplanujesz nie tylko wakacje nad morzem, ale też upalne, letnie weekendy blisko swojego miejsca zamieszkania. Spróbuj!

Wieża ratownicza nad Bałtykiem

Zamknięte kąpieliska nad morzem to koszmar każdego wczasowicza. Na szczęście z naszym artykułem wiesz już nie tylko jak sprawdzić, gdzie można się kąpać nad Bałtykiem, ale także jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Planuj wakacje bezpiecznie i z głową! A po wyjątkowe oferty noclegów blisko strzeżonych plaż zajrzyj na Triverna.pl. Czekamy na Ciebie!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.