Często zastanawiamy się, dokąd jechać z dziećmi na weekend. Latem lub przy dobrej pogodzie jest znacznie prościej. Zwykle wystarczy zwykle pojechać na łono natury, znaleźć miejsce do jedzenia i jakąś lokalną atrakcję. Cała rodzina może wrócić zrelaksowana i zadowolona. Gorzej, gdy temperatura spada albo pada deszcz.
Oczywistym ratunkiem są zadaszone miejsca i wnętrza. Przodują tutaj muzea multimedialne, a dla mniejszych dzieci bawialnie. W Polsce rośnie również liczba atrakcyjnych centrów nauki i techniki. To miejsca, które mogą pomóc nam zorganizować weekend z dziećmi. Większość interesujących turystycznie miast ma już w swojej ofercie wartościowe centrum nauki.
Centra nauki i techniki pozwalają nie tylko zagospodarować czas (niekiedy nawet pół dnia i więcej), ale niosą faktyczną wartość. Poruszane w nich zagadnienia z różnych dziedzin nauki są przedstawione w interesujący sposób. Treści są dopasowane do wieku zwiedzających i zaprezentowane w ciekawej dla nich formie. Często wizyta w centrum nauki i techniki otwiera przed dzieckiem pokłady nowych zainteresowań. Dzieci znajdują tutaj odpowiedzi na swoje pytania oraz pożywkę do zadawania kolejnych pytań. Centrum nauki i techniki potrafi w niezwykłe korzystny sposób zainicjować tok myślowy u dzieci.
Wizyta w nowoczesnym centrum edukacji to dobry pretekst na wycieczkę dla całej rodziny. Można odbyć ją w wakacje albo w tę mniej sprzyjającą pogodowo część roku. Weekendowy wyjazd w zupełności wystarczy, by wygospodarować czas na wizytę w centrum nauki i techniki. Warto jechać z dzieckiem na weekend w miejsce, gdzie jest takie centrum – dzięki temu możemy być pewni, że nie będzie się nudzić.
To bez wątpienia najczęstsza odpowiedź na pytanie o centrum nauki i techniki w Polsce. Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy raj nie tylko dla miłośników nauki, ale też dla dzieci. Przestrzeń inspiruje do obserwacji, doświadczania, rozumienia świata, zadawania pytań i odpowiedzialnego działania. Uczeniu się w Koperniku sprzyjają różnorodne przestrzenie edukacyjne. Można tutaj odwiedzić wystawy, planetarium i wziąć udział w warsztatach. Centrum Nauki Kopernik posiada ofertę dla dzieci w różnych grupach wiekowych, ale także dla dorosłych. Wszystkiego można tutaj dotknąć, a zamiast przewodników są animatorzy. Nie ma wyznaczonych ścieżek zwiedzania, każdy może dać się ponieść swobodnej eksploracji. Dlatego też ciężko oszacować czas zwiedzania Centrum Nauki Kopernik – jednym wystarczą dwie godziny, inni będą chcieli tu wrócić nawet po całodziennym pobycie. Jeśli będziecie w tej pierwszej grupie, inne atrakcje Warszawy pozwolą Wam bez problemu zagospodarować czas przez cały weekend. Co jeszcze warto zobaczyć w Warszawie z dziećmi? Sprawdź w naszym artykule!
Godziny otwarcia Centrum Nauki Kopernik: https://www.kopernik.org.pl/wizyta/godziny-otwarcia
Ta bardzo interesująca placówka położona jest nieopodal zamku w Chęcinach. Niedaleko stąd do Kielc. Warto więc wybrać się na cały weekend i odkryć te świętokrzyskie ziemie. Centrum Nauki Leonardo da Vinci to drugi co do wielkości park nauki i edukacji w Polsce. Oczywiście po warszawskim Koperniku. Tematyka wystawy koncentruje się wokół zdrowego organizmu człowieka. Wystawa ma uświadomić jak złożony i wymagający jest ludzki organizm. Liczne stanowiska multimedialne i mechatroniczne pomagają zrozumieć co wpływa na osłabienie ciała. Indywidualne wejście do Centrum Nauki Leonardo da Vinci nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Spędzając wakacje na ziemi świętokrzyskiej warto odwiedzić także Muzeum Wsi Kieleckiej – park etnograficzny w sąsiedniej Tokarni.
Godziny otwarcia Centrum Nauki Leonardo da Vinci: https://cndavinci.pl/index.php/2021/09/14/godziny-otwarcia/
To nowoczesne centrum nauki i edukacji powstało na terenie dawnego fortu na Górze Gradowej w centrum Gdańska. Jest bez wątpienia jednym z ciekawych miejsc w Polsce dla dzieci i warto je odwiedzić podczas rodzinnej wycieczki do Gdańska. Hevelianum pozwala odkryć różne oblicza naszej planety oraz zmierzyć się z matematycznymi łamigłówkami. Największa wystawa poświęcona jest energii i innym zagadnieniom naukowym. Warto podzielić wizytę na kilka krótszych wejść oraz sprawdzić możliwość uczestnictwa w warsztatach. Atrakcją jest również okolica centrum – rozpościera się stąd piękna panorama zabytkowego centrum Gdańska oraz stoczni.
Godziny otwarcia Centrum Hevelianum: https://hevelianum.pl/
Będąc dłużej w Trójmieście, warto zajrzeć także do sąsiedniej Gdyni. W portowym mieście znajduje się nie tylko Muzeum Emigracji, ale też kolejna placówka popularyzująca naukę. Centrum Nauki Experyment to interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania. Tworzona jest przez ludzi, którzy lubią naukę i lubią pytania. Poszczególne eksperymenty tego centrum nauki to prawdziwa gratka dla dzieci w każdym wieku. Dla mniejszych będzie to inspirująca przestrzeń zabaw, większe mogą się wiele dowiedzieć o otaczającym świecie. To prawdziwe centrum edukacji w Gdyni dla całej rodziny.
Godziny otwarcia Centrum Nauki Experyment: https://experyment.gdynia.pl/godziny-otwarcia-jak-dojechac/
Bardzo atrakcyjne miejsce. Pierwsze i jak dotąd jedyne centrum nauki w województwie kujawsko-pomorskim i przez to często określane jako „Centrum Nauki Kopernik w Toruniu”. Powstało w zabudowaniach dawnego młyna oraz silosów zbożowych. Zajmuje aż siedem kondygnacji. Sześć pięter poświęconych jest różnym dziedzinom popularyzowanej nauki. Dla mniejszych dzieci jest jak ogromny plac zabaw. Dużą atrakcją jest wodne stanowisko prezentujące działanie prądów rzecznych. Warto potraktować je jako pretekst, by przyjechać do pełnego zabytków i atrakcyjnego Torunia. Toruń obfituje w atrakcje dla dzieci. Czołowymi są Żywe Muzeum Piernika oraz Dom Legend Toruńskich.
Godziny otwarcia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: https://mlynwiedzy.org.pl/zaplanuj-wizyte-w-mlynie-wiedzy/
Jedno z najciekawszych przykładów wykorzystania historycznego kompleksu zabudowań. Łódzkie Centrum Nauki powstało w zrewitalizowanej elektrociepłowni. Kilkuczęściowa ekspozycja prezentuje różne obszary nauki. Dużą atrakcją dla dzieci jest Ulica Żywiołów. Dzieci rozwijają się emocjonalnie i intelektualnie podczas ruchliwej zabawy. Można tu zagłębić się w kwestie energetyczne i pokierować działaniem elektrowni. Interesująco przedstawiono rozwój ludzkości wraz z rozwojem wiedzy i kolejnymi wynalazkami. W Centrum Nauki i Techniki EC1 znajduje się także kino sferyczne i nowoczesne planetarium. Kolejną łódzką placówką jest Centrum Nauki Experymentarium w Manufakturze. Łódź, wbrew pozorom, oferuje wiele atrakcji. Spędzając weekend w Łodzi, warto zapoznać się z Interaktywnym Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Kinematografii.
Godziny otwarcia Centrum Nauki i Techniki: https://centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/kup-bilet-do-naszego-centrum
Jedyna taka placówka w Polsce, niezwykłe centrum nauki i edukacji. W całości poświęcona wodzie i jej znaczeniu dla człowieka. Porusza rozmaite zagadnienia związane z wodą. Nawet takie, które nie przyszłyby nam do głowy. Atrakcyjna i unikatowa jest też lokalizacja wystawy – w dawnych zbiornikach na wodę. Hydropolis to wyjątkowo ciekawe i oryginalne miejsce we Wrocławiu. Doskonale przygotowane dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W ciepłych miesiącach szczególną atrakcją dla dzieci jest kurtyna wodna przy wejściu do obiektu.
Godziny otwarcia Hydropolis: https://hydropolis.pl/
Zupełnie innego typu atrakcja dla dzieci czeka w Krakowie. A dokładniej na krakowskim lotnisku w Balicach. Przygotowano tutaj miejsce, w którym w formie zabawy można dowiedzieć się jak działa lotnisko, jak spakować bagaż, jak zachować się na pokładzie samolotu. Wystawa porusza też problematykę roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Uwaga: wejścia do tego centrum edukacji są możliwe tylko w wyznaczonych godzinach – warto je wcześniej sprawdzić.
Godziny otwarcia Centrum Edukacji Lotniczej: https://www.krakowairport.pl/pl/firma/lotnisko/spolka/centrum-edukacji-lotniczej
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.