Bułgaria, niezwykle modna w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia, dziś przeżywa prawdziwy renesans. Ten malowniczy kraj pełen nietuzinkowych zabytków, każdego roku przyciąga turystów z całego świata. Czasem wakacje nad chłodniejszym Bałtykiem warto zamienić na wyjazd nad Morze Czarne. Co warto zobaczyć w Bułgarii? Podpowiadamy!
Bułgaria jest jednym z krajów bałkańskich – leży na południowo-wschodnim krańcu Europy nad Morzem Czarnym. Sąsiaduje z Serbią, Macedonią, Turcją, Grecją, Rumunią. Co warto zobaczyć w Bułgarii? Większą część kraju stanowią tereny wyżynne i górskie (najwyższe szczyty sięgają niemal 3000 m n.p.m.). Lasy zajmują niecałe 30% powierzchni – możliwości relaksu jest wiele. W środkowej części kraju klimat jest ciepły, kontynentalny, bliżej wybrzeża staje się wilgotny, podzwrotnikowy.
Pogoda w Bułgarii jest przewidywalna – lata są długie, ciepłe i słoneczne – średnia temperatura w lipcu wynosi tu ok. 250C. Główną religią jest chrześcijaństwo (prawosławie), a kolejną islam (ok. 13% ludności). Zastanawiając się, co warto zobaczyć w Bułgarii, należy wziąć pod uwagę miejsca, gdzie będziemy mogli zakupić tradycyjne pamiątki. Warto zobaczyć przepiękne drewniane ikony, różane olejki i perfumy, aromatyczne wina i nalewki, domowe tekstylia ozdobione regionalnymi haftami.
Przeczytaj także: Ciekawe miejsca na wakacje za granicą – poznaj kurorty w Europie
Jakich potraw należy spróbować, będąc w Bułgarii? Lista jest naprawdę długa, dlatego wybraliśmy 6 obowiązkowych pozycji, które z całą pewnością rozpieszczą nasze podniebienie. Oto i one:
Najlepiej smakuje na ciepło – wyjęty prosto z pieca. Banica to sposób na tradycyjne bułgarskie śniadanie – warto zamówić ją w przydrożnej knajpce, popić kefirem i ruszyć na zwiedzanie miasta.
Jest dobrze znana również w Polsce – prosta i smaczna – idealna na upały. Składniki to zielony ogórek, pomidor, cebula, papryka i słony ser owczy z Bałkanów – czego chcieć więcej? Sałatkę szopską często posypuje się dodatkowo czubricą – tradycyjną bułgarską mieszanką przypraw, której podstawą jest cząber. Znajduje się w niej również koperek, suszona papryka, czosnek, rozmaryn, tymianek, bazylia, kozieradka, lubczyk i inne.
Być w Bułgarii i nie spróbować owoców morza? Nie ma opcji! Świeże i delikatne smakują o niebo lepiej niż mrożone, które kupujemy w kraju. Małże, kraby, krewetki, lokalne ryby (np. szprot) grillowane lub smażone na głębokim oleju znakomicie smakują serwowane w towarzystwie zimnego piwa.
Bułgarzy kochają zupy. W letnie dni idealny będzie chłodnik tarator przyrządzony z ogórków, czosnku, koperku, orzechów i jogurtu. Doskonała jest także zupa z soczewicy – niedroga, sycąca i bardzo aromatyczna z pewnością nas zachwyci.
Proste do przygotowania, powinno na stałe wejść do naszego repertuaru dań grillowych. Egzotycznie brzmiące kebabche to nic innego jak świeże mięso mielone (wołowe lub wieprzowe). Uformowane jest w rulon i doprawione solą, pieprzem oraz kminem rzymskim. Ugrillowane zyskuje głęboki smak i niepowtarzalny dymny aromat – pycha!
Bułgaria to kraj przepysznych win, które zdecydowanie mogą konkurować z winami włoskimi. Czego spróbować z bułgarskiego repertuaru? Po pierwsze rakii – ten narodowy napój Bułgarów to naprawdę mocny trunek – zawartość alkoholu wynosi w nim nawet 50%. Wytwarza się ją najczęściej ze śliwek, ale także z moreli, jabłek, fig, pigwy. W Bułgarii znajdziemy też międzynarodowe szczepy takie jak doskonały merlot czy cabernet sauvignon. Szczepami lokalnymi, którym zdecydowanie warto przyjrzeć się z bliska są gymza, melnik, rubin, czy mavrud.
Bułgaria jest piękna o każdej porze roku, więc ci, którzy nie lubią tłumów i męczących upałów z powodzeniem mogą wybrać się tu przed lub po sezonie turystycznym. W maju, we wrześniu i w październiku temperatura oscyluje tu w granicach 220C. Jest ciepło, przyjemnie i pusto. Większość turystów czeka na rozpoczęcie sezonu, więc jeśli chcemy uniknąć tłumów, to podróż w tych miesiącach wydaje się doskonałym pomysłem.
Czerwiec, lipiec i sierpień to z kolei pełnia sezonu turystycznego – w tym okresie rezerwacji hotelowej warto dokonać zdecydowanie wcześniej. Co warto zobaczyć w Bułgarii? Słoneczna aura, atrakcje oferowane przez popularne kurorty, ciepła woda zachęcająca do kąpieli, znakomite warunki do plażowania. W sezonie jest tu co robić! Warto więc nie tylko pozwiedzać plaże i okolice. Latem temperatury sięgają tu 300C, pogoda jest w większość dni słoneczna, a deszcze zdarzają się rzadko. Jeśli marzy nam się letni wypoczynek w tym kraju, a nadal nie mamy rezerwacji, to nic straconego. Warto szukać ofert last minute, które w wielu przypadkach okażą się znakomitym sposobem na tanie letnie podróżowanie.
Słoneczny Brzeg i Złote Piaski to najczęściej pierwsze skojarzenia związane z Bułgarią. Co warto zobaczyć podczas wakacji w tym regionie? Obowiązkowych miejsc jest całkiem sporo:
Na tych, którzy chcą wybrać się na wczasy do Bułgarii, ale mimo wszystko pragną też uniknąć tłumu turystów czeka Kranevo. To malownicza wieś oddalona o ok. 8 km od Złotych Piasków. Będąc w okolicy można wybrać się na spacer do Rezerwatu Baltata z unikalnym mikroklimatem i wyjątkową florą i fauną. Niedaleko znajduje się też Ałdża – średniowieczny klasztor skalny, który do dziś budzi zachwyt turystów z całego świata.
Co warto zobaczyć w Bułgarii? Oczywiście Złote Piaski! Ten kurort już w latach 80. ubiegłego stulecia cieszył się ogromną popularnością, a dziś rozkwita nowym blaskiem. Zlokalizowany w pobliżu Warny na wybrzeżu Morza Czarnego zachęca do wypoczynku w sezonie wakacyjnym. Na odwiedzających czeka doskonała oferta gastronomiczna, parki wodne, kasyna, tradycyjne cukiernie i lodziarnie, no i oczywiście moc atrakcji dla najmłodszych. Miejscowa legenda głosi, że na tamtejszych plażach piraci zakopali drogocenny skarb, który natura zamieniła w złoty piasek – stąd nazwa kurortu. Odpoczywając w Złotych Piaskach, warto zapisać się na lekcje surfingu lub wybrać na rejs statkiem – wrażenia gwarantowane!
To ze względu na liczne dyskoteki i puby nazywany jest Las Vegas Europy. Ten kurort to obowiązkowy cel podróży miłośników plażowania z całego świata. Najpiękniejsze plaże, znakomite hotele, atrakcje dla najmłodszych, sieć doskonałych lokali gastronomicznych. W Słonecznym Brzegu znajdziemy wszystko to, o czym marzymy, wyjeżdżając na urlop.
Będąc w Słonecznym Brzegu w żadnym wypadku nie musimy ograniczać się wyłącznie do leniwego plażowania. Z powodzeniem możemy urządzić sobie wycieczkę do Burgas, by odwiedzić tamtejszy teatr czy liczne muzea.
Nie tak zatłoczony, jak popularna Warna czy Burgas, a wciąż piękny i majestatyczny. Zaletą tej destynacji są także ceny – zdecydowanie niższe niż w najpopularniejszych bułgarskich kurortach. Znakiem rozpoznawczym miejscowości są malownicze wapienne skały górujące nad miasteczkiem. Warto wybrać się na spacer w ich okolicach, by wykonać niezapomniane zdjęcia do rodzinne go albumu.
Balchik w przeszłości był kolonią grecką, potem przez długi czas częścią Imperium Otomańskiego, aż w końcu częścią Królestwa Rumunii. Zmiany te odcisnęły się znakiem na lokalnej architekturze i zabytkach.Warto pospacerować uliczkami wyłożonymi historycznym brukiem i poczuć klimat tego miejsca.
Wielu osobom Bułgaria kojarzy się przede wszystkim ze złotymi plażami. Okazuje się jednak, że i miłośnicy górskiej wspinaczki znajdą tu coś dla siebie. Bansko to malowniczy kurort turystyczny umiejscowiony w południowo-zachodniej części kraju. Tutaj warto wybrać się latem – jeśli mamy ochotę na wędrówkę po górach lub zimą – jeśli szukamy idealnych warunków na narty. Według lokalnych legend miasteczko zostało założone przez plemię Peruns zorganizowane wokół kultu Peruna – boga grzmotów i piorunów.
Odwiedzając to miejsce latem, warto zorganizować sobie wycieczkę po okolicznych muzeach i stanowiskach archeologicznych.
Co warto zobaczyć w Bułgarii? Na pewno stolicę, a do tego największe miasto kraju. Leży w zachodniej części Bułgarii. Jeśli więc wybieramy się na wakacje samochodem, to zanim dotrzemy do słonecznych nadmorskich kurortów, warto zatrzymać się na moment w stolicy, by móc podziwiać jej wdzięki. A zdecydowanie jest co! Mało kto dziś wie o tym, że Sofia znajdowała się niegdyś w samym sercu wschodniego Cesarstwa Rzymskiego.
Znajdująca się w mieście Cerkiew Bojańska ozdobiona licznymi malowidłami i freskami z XIII wieku została wpisana na Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Wybierając się na spacer po Sofii, warto zatrzymać się przy Katedrze Aleksandra Newskiego – jednego z największych i najbardziej majestatycznych kościołów prawosławnych w Europie. W kryptach znajdujących się pod katedrą oglądać można pokaźny zbiór dzieł sztuki prawosławnej. Miłośnicy historii zachwyceni będą wizytą w Muzeum Archeologicznym oraz pozostałościami rzymskiej Serediki – można oglądać je całkowicie za darmo.
Co zjeść będąc w Sofii? W pobliżu Katedry Aleksandra Newskiego znajduje się klimatyczna Tsukernia Savenko – pyszna kawa, znakomite ciasta, torty, babeczki, desery – naprawdę warto tu wstąpić. Jeśli po długim zwiedzaniu mamy ochotę na moment uciec od miejskiego zgiełku, to idealną opcją będzie Villa Rosiche. Usytuowana jest w samym centrum, ale wyposażona w zaciszny ogród przyniesie ukojenie zmysłom.
To jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych i kulturalnych w Bułgarii. Założone w XVIII wieku miasto leży w południowo-wschodniej części kraju na wybrzeżu Morza Czarnego. Będąc w tej okolicy, warto oprócz kąpieli morskich zaznać też kąpieli w jeziorach – Burgas znajduje się w pobliżu aż trzech malowniczych jezior – w tym największego jeziora w kraju Jeziora Burgaskiego.
Co warto zwiedzić w Burgas? Przede wszystkim muzea! Oferta jest szeroka – Muzeum Archeologiczne, Etnograficzne i Historyczne, a do tego znakomity Teatr Dramatyczny. W Burgas znajdziemy mnóstwo klimatycznych knajpek i restauracji serwujących ryby i owoce morza – jedną z nich jest Restauracja Neptun z nowoczesną oranżerią. Lokal umiejscowiony jest na plaży. Warto do niego zajrzeć, gdy tylko dopadnie nas głód, ale uwaga – popularność restauracji jest tak duża, że może być trudno trafić na wolny stolik.
To jedno z najstarszych miast Europy! Przez lata przechodziła z rąk do rąk – rządzili nią na przemian Grecy, Rzymianie, Słowianie i Turcy. Leży na wybrzeżu więc warto zafundować sobie przerwę w plażowaniu i odwiedzić to wyjątkowe miasto. W Warnie na uwagę zasługują przede wszystkim Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Katedra w stylu bizantyjskim jest narodowym zabytkiem – ozdobiona licznymi freskami i wyjątkowym ikonostasem zrobi wrażenie na każdym. Na uwagę zasługują również rzymskie termy, które kiedyś były jednymi z największych w całym Imperium Rzymskim.
Termy warto zobaczyć szczególnie, ponieważ stanowią one część Muzeum Archeologicznego, które słynie z niezwykłego zbioru ikon. Warna to idealne miejsce do wypoczynku dla tych, którzy lubią łączyć plażowanie ze zwiedzaniem. Z jednej strony malownicze plaże, z drugiej tętniące życiem miasto – tu nie da się nudzić. Będąc w Warnie, warto wstąpić na obiad do restauracji (Captain Cook Fish and Beef Restaurant) urządzonej na starym żaglowcu cumującym w porcie. Doskonała śródziemnomorska kuchnia, antyki i widok na zatokę – ten posiłek zapamiętamy do końca życia!
Lista atrakcji i ciekawych miejsc w Bułgarii jest naprawdę długa – przepiękna Sofia, wyjątkowa Warna, a do tego Złoty Brzeg i obowiązkowe Słoneczne Piaski. Pewna pogoda, moc atrakcji turystycznych, gościnność mieszkańców, znakomite jedzenie – czego chcieć więcej? Bułgaria – niegdyś jeden z najlepszych kurortów turystycznych doby PRL-u, dziś znowu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów – i świetnie! Wszyscy, którzy mają dość kapryśnej polskiej pogody, powinni pomyśleć w tym sezonie o wyjeździe nad Morze Czarne – prawdziwe lato bez choćby grama opadów już na nas czeka.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.