Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
7 cudów natury w Polsce, które trzeba zobaczyć
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

7 cudów natury w Polsce, które trzeba zobaczyć

ON
Ola Nazimek
04 grudnia 2023
10 min czytania
Udostępnij:
7 cudów natury w Polsce, które trzeba zobaczyć

Polska jest pięknym i niezwykle różnorodnym krajem. Na północy jest otoczona wodami Bałtyku, na południu zaś malowniczymi szczytami Karpat i Sudetów. Liczne pojezierza, doliny, pasma górskie, zamki, pałace, zabytki, ciekawe miasta i zachwycające wsie sprawiają, że naprawdę nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by spędzić czas na intensywnym i twórczym zwiedzaniu. Jakie cuda polskiej natury warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu? Przedstawiamy 7 pomysłów na wyjątkowe wycieczki po Polsce!

Infografika przedstawiająca 7 cudów natury w Polsce

Polana Chochołowska

Pełna kwitnących krokusów Polana Chochołowska - jeden z polskich cudów natury

Tatry kojarzą Ci się przede wszystkim z ośnieżonymi szczytami i trudnymi szlakami dla zaawansowanych wspinaczy? Jeśli chcesz poznać prawdziwy i łatwo dostępny cud natury w Polsce, to przyjedź w Tatry wiosną i wybierz się na spacer na Polanę Chochołowską. Gdy kwitną tu krokusy, to miejsce wygląda jak żywcem wyjęte z bajki! Aż trudno uwierzyć, że takie scenerie mogą być prawdziwe. 

Jak się tu dostać? Polana Chochołowska leży w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Wędrówkę najlepiej zacząć z Siwej Polany, w pobliżu której znajdziesz wiele wygodnych parkingów. Spacer doliną aż do schroniska zajmie Ci bez postojów niecałe dwie godziny. Trasa jest łatwa i przeważnie płaska – doskonale nadaje się na spacer z dziećmi. Zimą możesz zabrać tu maluchy na sankach, a wiosną, latem i jesienią wózek spacerowy na pompowanych kołach. 

Dlaczego to miejsce jest uznawane za jeden z polskich cudów natury? To najdłuższa i największa tatrzańska dolina. Jest piękna i dostępna niemal przez cały rok. Podczas spaceru możesz zachwycać się tatrzańską przyrodą i niesamowitymi widokami, a wiosną, gdy Polana Chochołowska jest wyścielona krokusami, trudno oprzeć się jej urokowi. Sprawdź sam, jak niezwykłe jest to miejsce! Pamiętaj jednak, by pod żadnym pozorem nie niszczyć delikatnych kwiatków.

Krzywy Las

Krzywy Las jako cud przyrody w Polsce

Są takie cuda natury w Polsce, które od lat zadziwiają turystów z całego świata. Jednym z nich jest Krzywy Las znajdujący się w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino na Pomorzu Zachodnim. Las nie jest duży – obejmuje zaledwie 0,3 ha terenu i porastają go charakterystycznie wygięte w jednym kierunku sosny

Teorii na temat tego fascynującego zjawiska było wiele. Najbardziej prawdopodobne wydają się jednak dwie – pierwsza mówi, że przyczyną takiego wzrostu drzew są zmutowane ziarna, z których wykiełkowały sosny, a druga odpowiedzialnością obarcza człowieka – wygięte drzewa mogłyby być bowiem wykorzystywane w przemyśle meblarskim. Nie jest do dzisiaj pewne, skąd tak właściwie wziął się Krzywy Las – jednak każdy, kto odwiedził to miejsce, jest przekonany o tym, że to prawdziwy cud przyrody w Polsce. Jeśli wybierasz się na wakacje na Pomorze Zachodnie, to koniecznie zajrzyj w ten zadziwiający zakątek.

Morskie Oko w Tatrach

Jedno z najpiękniejszych cudów natury - Morskie Oko w Tatrach

Jakie jeszcze cuda natury warto odwiedzić po naszej stronie granicy? Jednym z nich jest oczywiście najpopularniejsze górskie jezioro, czyli Morskie Oko! Mieści się ono na wysokości aż 1395 m n.p.m. i osiąga głębokość prawie 51 metrów. Wokół jeziora wije się szlak spacerowy o długości 2,5 kilometra. Widać stąd jedne z najpiękniejszych tatrzańskich szczytów: Grań Apostołów, Rysy, Żabi Mnich, Szpiglasowy Wierch i Szczyty Mięguszowieckie. Morskie Oko jest cennym rezerwatem chroniącym florę i faunę Tatr – wchodzenie do wody jest absolutnie niedopuszczalne.

Przez niemal połowę roku jezioro jest skute lodem. Nad jego brzegiem znajduje się tatrzańskie schronisko PTTK Morskie Oko. Szlak nad zbiornik nie jest trudny, choć nieco długi. Dotrzesz tutaj drogą z Palenicy Białczańskiej w ok. 2 godziny. Na wycieczkę – szczególnie jeśli planujesz dłuższy odpoczynek w schronisku i spacer wokół jeziora – zarezerwuj sobie cały dzień. Trasę możesz śmiało pokonać z dzieckiem w nosidle turystycznym, a do schroniska dotrzecie nawet z wózkiem. W wysokim sezonie droga nad Morskie Oko jest bardzo popularna, więc przygotuj się na spacer w większej grupie.

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj -  jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych wPolsce

Lubisz zwiedzać jaskinie? Jeśli tak, to koniecznie musisz wybrać się na Kielecczyznę do Jaskini Raj! Jest to jedna z najpiękniejszych (jeśli nie najpiękniejsza) jaskiń krasowych w naszym kraju. Szacuje się, że podziemne korytarze tworzyły się w tym miejscu ponad 360 milionów lat temu, kiedy teren znajdował się na dnie płytkiego morza. Współczesna trasa turystyczna liczy 180 metrów i po drodze pozwala podziwiać:

  • Komorę Wstępną, która łączy trzy ciągi korytarzy jaskiń,
  • Komorę Złomisk, gdzie znajdują się olbrzymie głazy, jakie niegdyś odpadły od stropu i pokryły się pięknymi formami naciekowymi,
  • Salę Kolumnową z kolumnami naciekowymi, stalaktytami, skamieniałościami koralowców oraz jeziorkami i polami ryżowymi,
  • Salę Stalaktytową z licznymi stalaktytami w różnych fazach rozwoju,
  • Salę Wysoką ze stropem liczącym aż 8 metrów.

Trzeba przyznać, że polskie cuda natury potrafią zaskoczyć! Planując zwiedzanie Jaskini Raj możesz zatrzymać się w Kielcach, skąd do atrakcji masz ok. 11 km. 

Słowiński Park Narodowy

Cud polskiej natury - ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Dotychczas opisane miejsca rozbudziły Twój apetyt na zwiedzanie i zastanawiasz się, jakie jeszcze cuda polski postanowiliśmy umieścić na naszej liście? A zatem przedstawiamy ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym! Wydmy znajdują się między brzegiem Bałtyku a jeziorem Łebsko. Ich fenomenem jest to, że pod wpływem działania wiatru wydmy przesuwają się o kilka metrów rocznie, zasypując lasy, bagna, a nawet tereny mieszkalne. Najsilniej zjawisko to zachodzi wiosną i jesienią, kiedy na Bałtyku występują silne sztormy. 

Największa Wydma Łącka osiąga wysokość nawet 42 metrów. Aby się do niej dostać, należy zostawić samochód na parkingu w Rąbce tuż przed wejściem do Słowińskiego Parku Narodowego. Opłata za parking wynosi 8 zł za godzinę, a za wstęp na teren parku płaci się 8 zł za osobę dorosłą. Najszybszym sposobem dotarcia na wydmę z parkingu jest wynajęcie meleksa – to doskonała opcja, jeśli na wycieczkę zabrałeś dzieci! Inną opcją jest wycieczka rowerowa (rower wynajmiesz w Rąbce) – tym środkiem transportu do wydmy dotrzesz już w ok. 30 minut. Jeśli zdecydujesz się na spacer, to licz się z nawet dwugodzinną wędrówką, bo będziesz mieć do pokonania ok. 6 kilometrów. 

Czy warto? Jeszcze jak! Widok ruchomej pustyni nad samym brzegiem morza to nie lada gratka i jeden z najpiękniejszych cudów natury w naszym kraju.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Na miano naturalnych cudów Polski zasługują też Mazury, a dokładnie środkowa część Pojezierza Mazurskiego, która jest nazywana Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Teren ten liczy blisko 1732 km2 powierzchni, z czego aż 486 km2 zajmują jeziora. Jest ich tutaj ponad 2600! Są połączone rzekami oraz kanałami, co sprawia, że poruszanie się po Mazurach stanowi wielką frajdę zarówno dla żeglarzy, jak i kajakarzy. 

Największymi jeziorami są Śniardwy (największe jezioro w Polsce), Mamry, Niegocin, Bełdany, Jezioro Mikołajskie, Jagodne i Tałty. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest niezwykle bogata pod względem przyrodniczym – będąc tu na wakacjach, możesz spotkać liczne okazy rzadkich ptaków, np. kormorana, perkoza, łyskę, czaplę oraz dzikie zwierzęta, takie jak wydry, bobry, żółwie błotne, łosie czy jelenie. 

Mazury przyciągają swoim urokiem przez cały rok – są doskonałym miejscem do wypoczynku, uprawiania sportów wodnych, zwiedzania, obserwowania przyrody, spacerów po lesie, wędkowania, zbierania grzybów czy urządzania wycieczek rowerowych. Serdecznie zachęcamy do wycieczki w te strony i zachwycenia się kolejnym polskim cudem natury!

Błędne Skały

Gdzie jeszcze warto się wybrać w poszukiwaniu cudów natury w Polsce? Zapraszamy na Dolny Śląsk, a konkretnie w Góry Stołowe! To tutaj bowiem znajduje się jedno z najpiękniejszych skalnych miast na świecie. Mowa o Błędnych Skałach, które stanowią malowniczy labirynt wytworzony wskutek wietrzenia piaskowca. Obszar Błędnych Skał zajmuje powierzchnię 22 hektarów i od 1957 roku jest rezerwatem przyrody. Przepiękna trasa turystyczna obejmuje liczne zakamarki, szczeliny, ciasne korytarze, wąskie ścieżki, zaułki i malownicze formacje skalne o zjawiskowych nazwach, takich jak Kurza Stopka, Tunel, Wielka Sala czy Skalne Siodło. 

Jeśli marzysz o tym, by rozpalić w swoim dziecku miłość do górskich wędrówek, to z powodzeniem możesz zabrać je na Błędne Skały. Maluchy kochają niezwykłe trasy, które zmuszają je do gimnastyki. Tym miejscem zachwyci się z resztą nie tylko mały turysta. Błędne Skały robią wrażenie na każdym, kto tylko zdecyduje się tu przyjechać. 

W pobliżu atrakcji mieszczą się dwa parkingi – dolny, z którego do Skalnego Labiryntu trzeba dojść stromą ścieżką (czas spaceru to ok. 75 minut) lub górny znajdujący się tuż przy wejściu na szlak. Błędne Skały leżą na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i wejście na trasę turystyczną jest płatne.

Błędne Skały - cudo natury w Polsce

Na naszej liście 7 cudów natury w Polsce znalazły się miejsca magiczne i zachwycające. Oczywiście moglibyśmy to zestawienie rozbudować o kolejne pozycje – jest ich w naszym kraju tak wiele, że naprawdę trudno się zdecydować, co umieścić wśród propozycji. Odwiedź wymienione przez nas miejsca i dopisz do listy własne pomysły na wycieczki, którymi podzielisz się z rodziną lub przyjaciółmi. Zajrzyj też do innych artykułów na blogu Triverna.pl oraz poszukaj w sekcji ofert wygodnego noclegu w najlepszej cenie. Jesteśmy przekonani, że z naszymi poradnikami uda Ci się zaplanować niejedną wspaniałą wyprawę. Powodzenia!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.