Strona główna
Blog
Za granicę
Dojazd samochodem do Chorwacji z Polski – jaką trasę wybrać?

Dojazd samochodem do Chorwacji z Polski – jaką trasę wybrać?

JF
Juliusz Fiedler
05 maja 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Dojazd samochodem do Chorwacji z Polski – jaką trasę wybrać?

Do Chorwacji prowadzą wygodne drogi, dlatego wiele osób decyduje się na dojazd własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma dodatkowe zalety – możesz zatrzymać się w ciekawych miejscach po drodze, odkryć lokalne atrakcje Chorwacji, a także łatwiej przywieźć prezenty z podróży. Jak dojechać do Chorwacji z Polski? Gdzie kupić winiety, jadąc do Chorwacji autem? W jakich krajach czekają Cię opłaty za autostrady i ile wynoszą? Sprawdziliśmy najważniejsze informacje, których potrzebujesz, jadąc do Chorwacji samochodem. 

Dlaczego warto jechać do Chorwacji samochodem?

Dojazd samochodem do Chorwacji w dużej mierze odbywa się komfortowymi autostradami, pozwalającymi na wygodne i sprawne przemieszczanie się. Przy drogach tych nie brakuje infrastruktury w postaci stacji benzynowych, restauracji i toalet, a niekiedy także miejsc ciekawych krajoznawczo. Z południa Polski czas dojazdu na chorwackie wybrzeże jest niewiele dłuższy niż dotarcie nad Bałtyk, dlatego warto postawić na wakacje w Chorwacji, w której nie musimy martwić się o kapryśną pogodę!

Od 2023 roku Chorwacja jest członkiem strefy Schengen, co oznacza, że do kraju wjedziesz bez kolejek na kontroli granicznej. 

Flaga Chorwacji w samochodzie

Jaka jest najlepsza trasa do Chorwacji? 

Planując podróż samochodem do Chorwacji z Polski, warto dokładnie przemyśleć wybór trasy. Optymalna droga zależy od różnych czynników, takich jak miejsce startu i docelowy punkt w Chorwacji. Ponadto, rodzaj pojazdu, którym podróżujesz, może mieć znaczący wpływ na wybór trasy – przykładowo posiadacze samochodów na gaz powinni zaplanować swoją drogę w taki sposób, aby na trasie były dostępne odpowiednie stacje tankowania. 

W dalszej części artykułu przedstawimy różne wersje tras, które mogą być najlepszym wyborem w zależności od indywidualnych potrzeb każdego podróżnika.

Chorwacja – trasa przez Czechy i Austrię

Planując urlop w Chorwacji, rozpatrujemy zwykle jedną z trzech dróg dojazdowych z Polski. Osoby wyruszające z zachodniej części kraju bez zastanowienia powinny kierować się na Wiedeń, Graz, a następnie przez Słowenię do Zagrzebia – stolicy Chorwacji. Stamtąd wygodna chorwacka autostrada prowadzi w różne miejsca wybrzeża – od Rijeki i Crikvenicy, przez Zadar, Szybenik i Split, aż po Riwierę Makarską i dalej na południe w kierunku Dubrownika. Przejazd przez Czechy i Austrię to także najszybsza i najwygodniejsza droga, by dojechać samochodem na Istrię – atrakcyjny półwysep północnej Chorwacji. Malownicze miejsca na wymarzony urlop znajdują się szczególnie na zachodnim wybrzeżu Istrii

Istria widok na wybrzeże

Przejazd drogami Czech (autostrada A1) i Austrii (autostrada A2), następnie szybko przez Słowenię i wprost do Chorwacji to opcja ceniona przez wiele osób udających się nad Adriatyk własnym samochodem. Ile wynoszą opłaty za autostrady na tej trasie i gdzie je uiścić?

Wjeżdżając do Czech od Gorzyczek, kieruj się na Ostrawę, Ołomuniec, Brno i Wiedeń. Zasady wjazdu są jasne – za ten przejazd trzeba zapłacić. Cena winiety w Czechach dla samochodu do 3,5 t wynosi 270 koron za 10 dni (ok. 50 zł) lub 430 koron za miesiąc (ok. 75 zł). Z opłaty zwolnione są samochody elektryczne, a za samochody zasilane gazem ziemnym płaci się połowę stawki. Winietkę można kupić online na stronie edalnice.cz/pl (strona posiada polską opcję językową), w samoobsługowym automacie lub w licznych punktach na terenie Czech, m.in. na stacjach benzynowych czy poczcie. Wjechawszy od Gorzyczek, czeską e-winietę można kupić np. na stacji benzynowej przy autostradzie A1 tuż przed Ostrawą. Winieta ma formę elektroniczną i jest powiązana z pojazdem poprzez numer rejestracyjny. Nie trzeba niczego naklejać na szybie, tylko zostawić dokument zakupu na wypadek kontroli.

Wiedeń panorama miasta

Droga przez Austrię (Wiedeń, Graz i dalej na Maribor) wynosi 320 km. Dla samochodów do 3,5 t obowiązuje winieta w cenie 11,50 euro (na 10 dni) lub 28,90 euro (na 2 miesiące). W Austrii można nabyć wygodną winietę elektroniczną powiązaną z numerem rejestracyjnym lub tradycyjną winietę, którą należy przykleić na szybę w górnym rogu po stronie kierowcy. Gdzie ją kupić? Austriackie winietki możesz nabyć online poprzez shop.asfinag.at/pl lub na stacjach benzynowych i na przejściach granicznych (także w Polsce).

Rynek w Mariborze

Przejazd przez Słowenię, jeśli kierujemy się na Zagrzeb, zajmie niespełna godzinę, ale także wymaga wykupienia winiety. Droga wiedzie przez okolice Mariboru, gdzie osobom z północnej Polski warto zatrzymać się na nocleg. Innym atrakcyjnym miejscem na odpoczynek jest położony przy samej granicy z Chorwacją Podcetrtek. Jeśli jedziesz na chorwacki półwysep Istria, czeka Cię nieco dłuższa droga przez Słowenię (ok. 260 km). Wówczas należy zmierzać na Lublanę, Koper, a po chorwackiej stronie już na Pulę, Rovinj, Poreč czy Umag. 

Od 2022 roku w Słowenii obowiązują e-winiety 2A na samochody mniejsze (większość osobowych) i 2B na większe (których wysokość nad pierwszą osią przekracza 130 cm). Elektroniczna winieta autostradowa 2A na tydzień kosztuje 15 euro, na miesiąc 30 euro. Za winietę 2B należy zapłacić odpowiednio 30 lub 60 euro. Winietę można kupić wygodnie poprzez stronę internetową w języku polskim evinjeta.dars.si/pl. Warto pamiętać, że droga przez Słowenię na Istrię wiedzie nieopodal niebywałych atrakcji: wybudowanego częściowo w skale okazałego zamku Predjama oraz unikatowej jaskini Postojna, oferującej nowoczesną trasę turystyczną. O innych miejscach wartych odwiedzenia w Słowenii przeczytasz w artykule: Słowenia – co zobaczyć? 7 najciekawszych miejsc.

Predjamski Grad - zamek we wsi Predjama w Słowenii

Chorwacja – droga przez zachodnią Słowację i Węgry

Mieszkańcy południowej Polski często wybierają ten wariant, gdyż pozwala on zaoszczędzić kilkadziesiąt km. Do Słowacji wjeżdżasz przez Zwardoń, kierujesz się na Żylinę i Bratysławę (lub przez Chyżne i dalej na Zwoleń i Komarno). Po drugiej stronie Dunaju rozciągają się Węgry, przez których niewielki północno-zachodni skrawek przejedziesz, by wjechać do Chorwacji na przejściu granicznym Letenye – Goričan. Przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami na terenie Słowacji także wymaga zakupu elektronicznej winiety. Kupisz ją wygodnie z domu na polskojęzycznej stronie eznamka.sk/pl albo przez aplikację mobilną. Możliwy jest także zakup w samoobsługowych automatach przy przejściach granicznych oraz na stacjach benzynowych oznaczonych napisem emyto. Słowacka winieta dla pojazdu do 3,5 tony kosztuje 12 euro na 10 dni lub 17 euro na 30 dni.

Także na Węgrzech obowiązują e-winietki sprzedawane w formie elektronicznego wydruku. Aktualny stan opłat dla samochodów osobowych do 3,5 t w kategorii D1 wynosi 6400 forintów na 10 dni (ok. 70 zł), opłata miesięczna to 10 360 forintów (ok. 113 zł).

Budapeszt widok na Parlament nad Dunajem

Chorwacja – dojazd przez Koszyce i Budapeszt

Ze wschodniej Polski najwygodniej jest wyjeżdżać przez Barwinek. Kierujemy się na Preszów, a następnie Koszyce i łatwo wjeżdżamy na Węgry. Mijamy Miszkolc z jego znanymi kąpieliskami termalnymi i obwodnicą Budapesztu udajemy się na zachód na przejście graniczne Letenye – Goričan. 100 km dalej rozciąga się stolica Chorwacji. Na przejazd przez Słowację i Węgry obowiązują winiety opisane powyżej. Wybór tej drogi pozwala zrobić sobie przerwę w Koszycach czy niezwykle atrakcyjnym Budapeszcie. Jeśli nie mamy wiele czasu, stolicę Węgier ominiemy autostradową obwodnicą.

Przejazd samochodem przez most w Chorwacji

Opłaty drogowe w Chorwacji

W samej Chorwacji nie obowiązują winiety, lecz opłaty odcinkowe każdorazowo pobierane na bramkach (można płacić kartą lub gotówką w euro, a także poprzez aplikację mobilną HAC ENC). Koszt przejazdu zależy od długości danego odcinka. Najdłuższa płatna trasa to autostrada A1 od Zagrzebia przez Split w kierunku Dubrownika. Liczy niemal 500 km, za przejazd nią zapłacimy 30 euro (ok. 130 zł). Dojazd z Zagrzebia na Riwierę Makarską kosztuje 26 euro (ok. 112 zł), do Szybenika 20 euro (ok. 90 zł), a do Zadaru 16 euro (ok. 70 zł). Dotarcie ze stolicy do Rijeki (albo nieodległej Crikvenicy) autostradą kosztuje niecałe 10 euro (ok. 40 zł). Przejazd przez Istrię z północy (od miejscowości Umag) na południe (do Puli) to koszt 6 euro (ok. 26 zł). Dobrą wiadomością jest zniesienie poboru opłat na moście łączącym wyspę Krk z lądem. 

Autostrada A1 w Chorwacji

Podróż samochodem do Chorwacji – o czym pamiętać? 

Podsumowując informacje o tym, w jakich krajach czekają Cię opłaty drogowe i zakup winiet, można odpowiedzieć krótko, że przejazd drogami szybkiego ruchu we wszystkich państwach na trasie do Chorwacji jest płatny. Ułatwienie bez wątpienia stanowi elektroniczna winieta autostradowa, która została wprowadzona w każdym kraju tranzytowym w drodze do Chorwacji. Zarówno w Czechach, Słowacji, Austrii, Słowenii, jak i na Węgrzech możesz kupić elektroniczną winietę, której nie trzeba naklejać na szybę. Co ważne, każdą z tych winiet możesz przed wyjazdem kupić z domu na stronie internetowej zawierającej instrukcję zakupu po polsku. Już nie musisz nerwowo wypatrywać, gdzie kupić winietę. Dojazd samochodem do Chorwacji jeszcze nigdy nie był tak sprawny – elektroniczna winieta autostradowa pozwala zaoszczędzić czas. Wcześniej należało go poświęcić na zakup winiety na granicy lub opłaty na bramkach w Słowenii.

Pamiętaj też, aby przed wyjazdem do Chorwacji zapoznać się z krajowymi przepisami ruchu drogowego. Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Kierowca powinien mieć przy sobie także dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz ważne ubezpieczenie OC. W samochodzie muszą znajdować się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy i apteczka. Aktualną sytuację na drogach oraz przejściach granicznych możesz sprawdzić na stronie Chorwackiego Auto Klubu hak.hr, gdzie umieszczane są istotne informacje. 

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.