Dojazd samochodem z Polski do Chorwacji, winiety w 2022 roku

Nadmorska droga w Chorwacji

Do Chorwacji prowadzą wygodne drogi, dlatego wiele osób decyduje się na dojazd własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma dodatkowe zalety – możesz zatrzymać się w ciekawych miejscach po drodze, odkryć lokalne atrakcje Chorwacji, a także łatwiej przywieźć prezenty z podróży. Chorwacja: jak dojechać z Polski w 2022 roku? Gdzie kupić winiety, jadąc do Chorwacji? W jakich krajach czekają nas opłaty za autostrady? Ile kosztują opłaty drogowe? Sprawdziliśmy aktualny stan na całej trasie.

Dojazd samochodem do Chorwacji w dużej mierze odbywa się komfortowymi autostradami, pozwalającymi na wygodne i sprawne przemieszczanie się. Przy drogach tych nie brakuje infrastruktury w postaci stacji benzynowych, restauracji, toalet, a niekiedy także miejsc ciekawych krajoznawczo. Z południa Polski czas dojazdu na chorwackie wybrzeże jest niewiele dłuższy niż dotarcie nad Bałtyk, dlatego warto postawić na wakacje w Chorwacji, w której nie musimy martwić się o kapryśną pogodę.

Chorwacja – trasa przez Czechy i Austrię

Planując urlop w Chorwacji, rozpatrujemy zwykle jedną z trzech dróg dojazdowych z Polski. Osoby wyruszające z zachodniej części kraju bez zastanowienia powinny kierować się na Wiedeń, Graz, a następnie przez Słowenię do Zagrzebia – stolicy Chorwacji. Stamtąd wygodna chorwacka autostrada prowadzi w różne miejsca wybrzeża – od Rijeki i Crikvenicy, przez Zadar, Szybenik i Split, aż po Riwierę Makarską i dalej na południe w kierunku Dubrownika. Przejazd przez Czechy i Austrię to także najszybsza i najwygodniejsza droga, by dojechać samochodem na Istrię – atrakcyjny półwysep północnej Chorwacji. Malownicze miejsca na wymarzony urlop znajdują się szczególnie na zachodnim wybrzeżu Istrii

Istria widok na wybrzeże

Przejazd drogami Czech (autostrada A1) i Austrii (autostrada A2), następnie szybko przez Słowenię i wprost do Chorwacji to opcja ceniona przez wiele osób udających się nad Adriatyk własnym samochodem. Ile kosztują opłaty za autostrady na tej trasie i gdzie je uiścić?

Wjeżdżając do Czech od Gorzyczek, kierujemy się na Ostrawę, Ołomuniec, Brno i Wiedeń. Zasady wjazdu są jasne – za ten przejazd trzeba zapłacić. Cena winiety w Czechach dla samochodu do 3,5 t wynosi 310 koron za 10 dni (ok. 77,50 zł) lub 440 koron za miesiąc (ok. 102,50 zł). Z opłaty zwolnione są samochody elektryczne, a za samochody zasilane gazem ziemnym płaci się połowę stawki. Winietkę można kupić online na stronie edalnice.cz/pl (strona posiada polską opcję językową), w samoobsługowym automacie lub w licznych punktach na terenie Czech, m.in. na stacjach benzynowych czy poczcie. Wjechawszy od Gorzyczek, czeską e-winietę można kupić np. na stacji benzynowej przy autostradzie A1 tuż przed Ostrawą. Winieta ma formę elektroniczną i jest powiązana z pojazdem poprzez numer rejestracyjny. Nie trzeba niczego naklejać na szybie, tylko zostawić dokument zakupu na wypadek kontroli.

Wiedeń panorama miasta

Droga przez Austrię (Wiedeń, Graz i dalej na Maribor) wynosi 320 km. Dla samochodów do 3,5 t obowiązuje winieta w cenie 9,60 euro (na 10 dni) lub 28,20 euro (na 2 miesiące). W Austrii można nabyć wygodną winietę elektroniczną powiązaną z numerem rejestracyjnym lub tradycyjną winietę, którą należy przykleić na szybę w górnym rogu po stronie kierowcy. Gdzie kupić? Austriackie winietki można nabyć online poprzez shop.asfinag.at/pl (uwaga! Zakup możliwy najpóźniej na 18 dni przed podróżą!) lub na stacjach benzynowych i na przejściach granicznych (także w Polsce).

Rynek w Mariborze

Przejazd przez Słowenię, jeśli kierujemy się na Zagrzeb, zajmie niespełna godzinę, ale także wymaga wykupienia winietki. Droga wiedzie przez atrakcyjne okolice Mariboru, gdzie osobom z północnej Polski warto zatrzymać się na nocleg (znajdź dla siebie hotel koło Mariboru). Jeśli jedziemy na chorwacki półwysep Istria, czeka nas nieco dłuższa droga przez Słowenię (ok. 260 km). Wówczas należy zmierzać na Lublanę, Koper, a po chorwackiej stronie już na Pulę, Rovinj, Poreč czy Umag. Od 2022 roku w Słowenii obowiązują e-winiety 2A na samochody mniejsze (większość osobowych) i 2B na większe (których wysokość nad pierwszą osią przekracza 130 cm). Elektroniczna winieta autostradowa 2A na tydzień kosztuje 15 euro, na miesiąc 30 euro. Za winietę 2B należy zapłacić odpowiednio 30 lub 60 euro. Winietę można kupić wygodnie poprzez stronę internetową w języku polskim evinjeta.dars.si/pl. Warto pamiętać, że droga przez Słowenię na Istrię wiedzie nieopodal niebywałych atrakcji: wybudowanego częściowo w skale okazałego zamku Predjama oraz unikatowej jaskini Postojna, oferującej nowoczesną trasę turystyczną. O innych miejscach wartych odwiedzenia w Słowenii możesz przeczytać tutaj.

Predjamski Grad - zamek we wsi Predjama w Słowenii

Chorwacja – droga przez zachodnią Słowację i Węgry

Mieszkańcy południowej Polski często wybierają ten wariant, gdyż pozwala on zaoszczędzić kilkadziesiąt km. Do Słowacji wjeżdżamy przez Zwardoń, kierujemy się na Żylinę i Bratysławę (lub przez Chyżne i dalej na Zwoleń i Komarno). Po drugiej stronie Dunaju rozciągają się Węgry, przez których niewielki północno-zachodni skrawek przejedziemy, by wjechać do Chorwacji na przejściu granicznym Letenye – Goričan. Przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami na terenie Słowacji także wymaga zakupu elektronicznej winiety. Kupimy ją wygodnie z domu na polskojęzycznej stronie eznamka.sk/pl albo przez aplikację mobilną. Możliwy jest także zakup w samoobsługowych automatach przy przejściach granicznych oraz na stacjach benzynowych oznaczonych napisem emyto. Słowacka winieta dla pojazdu do 3,5 tony kosztuje 10 euro na 10 dni lub 14 euro na 30 dni.

Także na Węgrzech obowiązują e-winietki sprzedawane w formie elektronicznego wydruku. Aktualny stan opłat dla samochodów osobowych do 3,5 t w kategorii D1 wynosi 3820 HUF na 10 dni (ok. 85 zł), opłata miesięczna to 5210 HUF (ok. 112 zł).

Budapeszt widok na Parlament nad Dunajem

Chorwacja – dojazd przez Koszyce i Budapeszt

Ze wschodniej Polski najwygodniej jest wyjeżdżać przez Barwinek. Kierujemy się na Preszów, a następnie Koszyce i łatwo wjeżdżamy na Węgry. Mijamy Miszkolc z jego znanymi kąpieliskami termalnymi i obwodnicą Budapesztu udajemy się na zachód na przejście graniczne Letenye – Goričan. 100 km dalej rozciąga się stolica Chorwacji. Na przejazd przez Słowację i Węgry obowiązują winietki opisane powyżej. Wybór tej drogi pozwala zrobić sobie przerwę w Koszycach czy niezwykle atrakcyjnym Budapeszcie. Jeśli nie mamy wiele czasu, stolicę Węgier ominiemy autostradową obwodnicą.

Opłaty drogowe w Chorwacji

W samej Chorwacji nie obowiązują winiety, lecz opłaty odcinkowe każdorazowo pobierane na bramkach (można płacić kartą lub gotówką w kunach albo w euro, a także poprzez aplikację mobilną HAC ENC). Koszt przejazdu zależy od długości danego odcinka. Najdłuższa płatna trasa to autostrada A1 od Zagrzebia, przez Split, w kierunku Dubrownika. Liczy niemal 500 km, za przejazd nią zapłacimy 232 HRK (ok. 144 zł). Dojazd na Riwierę Makarską kosztuje 204 HRK (ok. 127 zł), do Szybenika 152 HRK (ok. 95 zł). Dotarcie z Zagrzebia do Rijeki (albo nieodległej Crikvenicy) autostradami A1 i A6 kosztuje ok. 198 HRK (ok. 123 zł). Przejazd przez Istrię z północy (od Słowenii) na południe (np. do Puli) to koszt ok. 30 zł. Dobrą wiadomością jest zniesienie poboru opłat na moście łączącym wyspę Krk z lądem. Podróżujących do Chorwacji ucieszy także  niewprowadzenie tego lata 10% sezonowego wzrostu opłat drogowych.

Autostrada A1 w Chorwacji

Podsumowując informacje o tym, w jakich krajach czekają nas opłaty drogowe i zakup winiet, można odpowiedzieć krótko, że przejazd drogami szybkiego ruchu we wszystkich państwach na naszej trasie jest płatny. Ułatwienie bez wątpienia stanowi elektroniczna winieta autostradowa, która została wprowadzona w każdym państwie tranzytowym w drodze do Chorwacji. Zarówno w Czechach, Słowacji, Austrii, Słowenii, jak i Węgrzech możemy kupić elektroniczną winietę, której nie trzeba naklejać na szybę. Co ważne, każdą z tych winiet możemy przed wyjazdem kupić bezpośrednio z domu na stronie internetowej zawierającej instrukcję zakupu po polsku. Już nie musisz nerwowo wypatrywać, gdzie kupić winietę. Pamiętaj tylko, że aktualny stan prawny w Austrii wymusza opłacenie kosztów drogowych na minimum 18 dni przed podróżą. Dojazd samochodem do Chorwacji jeszcze nigdy nie był tak sprawny – elektroniczna winieta autostradowa pozwala zaoszczędzić czas. Wcześniej należało go poświęcić na zakup winiety na granicy lub opłaty na bramkach w Słowenii.

Warto także pamiętać, że Chorwacja należy do Unii Europejskiej, dzięki czemu połączenia telefoniczne z Chorwacji nie narażą nas na nadmierne koszty. Chorwacja nie należy natomiast jeszcze do strefy Schengen (być może wstąpi do wspólnoty już w 2023 roku), dlatego przy wjeździe do niej zarówno od strony Słowenii, jak i Węgier, obowiązuje kontrola graniczna. By wjechać do Chorwacji wystarczy jednak okazać dowód osobisty, nie potrzeba paszportu. Nie są wymagane także żadne inne dokumenty wjazdowe. Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy. Kierowca powinien mieć przy sobie także dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz ważne ubezpieczenie OC. W samochodzie powinny znajdować się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy i apteczka. Aktualną sytuację na drogach oraz przejściach granicznych można sprawdzać na stronie Chorwackiego Auto Clubu hak.hr, gdzie umieszczane są istotne informacje.