Strona główna
Blog
Newsy
Dubrownik połączony mostem z Chorwacją. Nowy most otwarty w wakacje
Newsy
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy
Za granicę

Dubrownik połączony mostem z Chorwacją. Nowy most otwarty w wakacje

JF
Juliusz Fiedler
04 sierpnia 2022
4 min czytania
Udostępnij:
Dubrownik połączony mostem z Chorwacją. Nowy most otwarty w wakacje

Nowy most w Chorwacji wreszcie otwarty! Nowoczesna konstrukcja nad wodami Adriatyku skraca podróż do południowej Dalmacji. Szybciej, wygodniej i z obłędnymi widokami dotrzemy na półwysep Pelješac, wyspę Korczulę, a także do Dubrownika.

Dubrownik

Plany budowy tego mostu pojawiły się w Chorwacji już w 2005 roku. Po dwóch dekadach udało się z sukcesem zakończyć projekt o długości ponad 2 km. Dlaczego przedsięwzięcie było tak ważne? Wybrzeże Chorwacji przedzielone jest kilkunastokilometrowym odcinkiem leżącym w granicach Bośni i Hercegowiny. By dojechać na południe kraju, na przykład do słynnego Dubrownika, należało przejechać przez fragment Bośni. Kontrole graniczne na tym odcinku często powodowały tworzenie się korków i wydłużały przejazd.

Spektakularna chorwacka autostrada wiodąca z północy przez większość kraju, na południu dociera w rejon miejscowości Ploče. Dalej jedziemy lokalną drogą wzdłuż wybrzeża. By dojechać do Dubrownika, trzeba było przejechać przez Neum – jedyne miasto portowe Bośni i Hercegowiny. W Neum powstały hotele oraz sklepy z produktami tańszymi niż w Chorwacji. Wiele osób zatrzymywało się tam w drodze na wakacje na południu Dalmacji. Władze Bośni i Hercegowiny od początku były więc przeciwne planom budowy mostu. Obawiały się także, że konstrukcja odetnie dostęp do ich jedynego portu nad Adriatykiem.   

Korczula

Projektanci chorwackiego mostu zareagowali zwiększeniem jego wysokości. Teraz wysoki na 55 m umożliwia przepływanie statków. Bez wjeżdżania na teren Bośni wygodnie dotrzemy tego lata na chorwacki półwysep Pelješac. Półwysep słynie z atrakcyjnego zabytkowego miasta Ston oraz miejsc dobrych na spokojny wakacyjny wypoczynek. Wśród kurortów z plażami i hotelami warto wyróżnić Orebić. Z miasteczka Orebić można przepłynąć na Korczulę – słynną wyspę południowej Dalmacji. Stolica wyspy ze względu na swą atrakcyjność bywa nazywana małym Dubrownikiem. Zgodnie z tradycją to właśnie tutaj przyszedł na świat słynny żeglarz Marco Polo. Hotele na wyspie Korczula położone są przy plaży i otoczone śródziemnomorską roślinnością. 

Droga na wakacje w tej części Chorwacji od tego roku staje się jeszcze przyjemniejsza. Zaoszczędzimy kilkadziesiąt kilometrów i skrócimy czas podróży. Dodatkowo pozbędziemy się stresu kontroli granicznej, nie złapie nas bośniacki roaming (znacznie droższy niż w Unii Europejskiej, do której należy Chorwacja). Wisienką na torcie będzie też atrakcja w postaci przejazdu nowym mostem.

Most wybudowano w konstrukcji wantowej. Ma 2404 m długości i 22,5 m szerokości. W każdą stronę oferuje dwa pasy ruchu. Najwyższe pylony mają ponad 220 m wysokości od dna morskiego. Koszt budowy mostu przekroczył pół miliarda euro. Chorwaci zwracają uwagę, że most został zbudowany na obszarze sejsmicznym. Jest dodatkowo wzmocniony na wypadek silnych wiatrów – to przejaw ogromnego zaawansowania technicznego

Wyczekiwane od lat otwarcie mostu stało się dla Chorwatów okazją do świętowania. Oficjalne otwarcie odbyło się 26 lipca 2022 roku. Poprzedziły je koncerty i wydarzenia kulturalne po obu stronach mostu, także na półwyspie Pelješac. Zaproszono wiele osób związanych z powstaniem mostu. Pierwszym samochodem, który oficjalnie przejechał po nowej konstrukcji jest chorwacka duma narodowa – nowoczesny Rimac Nevera.

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.