Nowy most w Chorwacji wreszcie został otwarty! Nowoczesna konstrukcja nad wodami Adriatyku skraca podróż do południowej Dalmacji. Szybciej, wygodniej i z obłędnymi widokami dotrzemy na półwysep Pelješac, wyspę Korčulę, a także do Dubrownika.
Plany budowy tego mostu pojawiły się w Chorwacji już w 2005 roku. Po dwóch dekadach udało się z sukcesem zakończyć projekt o długości ponad 2 km. Wybrzeże Chorwacji jest przedzielone kilkunastokilometrowym odcinkiem leżącym w granicach Bośni i Hercegowiny. By dojechać na południe kraju, na przykład do słynnego Dubrownika, należało przejechać przez fragment sąsiedniego kraju. Kontrole graniczne na tym odcinku często powodowały tworzenie się korków i wydłużały przejazd.
Przeczytaj także: Poznaj atrakcje Dubrownika, turystycznej perły Chorwacji!
Spektakularna chorwacka autostrada wiodąca z północy przez większość kraju, na południu dociera w rejon miejscowości Ploče. Dalej jedzie się lokalną drogą wzdłuż wybrzeża. By dojechać do Dubrownika, trzeba było przejechać przez Neum – jedyne miasto portowe Bośni i Hercegowiny. W Neum powstały hotele oraz sklepy z produktami tańszymi niż w Chorwacji. Wiele osób zatrzymywało się tam w drodze na wakacje na południu Dalmacji. Władze Bośni i Hercegowiny od początku były więc przeciwne planom budowy mostu. Obawiały się także, że konstrukcja odetnie dostęp do ich jedynego portu nad Adriatykiem.
Projektanci chorwackiego mostu zareagowali zwiększeniem jego wysokości. Teraz wysoki na 55 m umożliwia przepływanie statków.
Bez wjeżdżania na teren Bośni i Hercegowiny wygodnie dotrzesz tego lata na chorwacki półwysep Pelješac. Słynie on z atrakcyjnego zabytkowego miasta Ston oraz miejsc dobrych na spokojny wakacyjny wypoczynek. Wśród kurortów z plażami i hotelami warto wyróżnić Orebić. Z miasteczka Orebić można przepłynąć na Korčulę – słynną wyspę południowej Dalmacji. Stolica wyspy ze względu na swą atrakcyjność bywa nazywana małym Dubrownikiem. Zgodnie z tradycją to właśnie tutaj przyszedł na świat słynny żeglarz Marco Polo. Hotele na wyspie Korčula położone są przy plaży i otoczone śródziemnomorską roślinnością. Most Pelješac połączy też Dubrownik z lądową częścią Chorwacji, dzięki czemu podróżujący samochodem mogą łatwo dojechać do jednego z najpopularniejszych miast w kraju.
Droga na wakacje w tej części Chorwacji od tego roku staje się jeszcze przyjemniejsza. Zaoszczędzisz kilkadziesiąt kilometrów i skrócisz czas podróży. Dodatkowo pozbędziesz się stresu kontroli granicznej, nie złapie Cię bośniacki roaming (znacznie droższy niż w Unii Europejskiej, do której należy Chorwacja). Wisienką na torcie będzie też atrakcja w postaci przejazdu nowym mostem.
Most Pelješac wybudowano w konstrukcji wantowej. Ma 2404 m długości i 22,5 m szerokości. W każdą stronę oferuje dwa pasy ruchu. Najwyższe pylony mają ponad 220 m wysokości od dna morskiego. Koszt budowy mostu przekroczył pół miliarda euro. Chorwaci zwracają uwagę, że most został zbudowany na obszarze sejsmicznym. Jest dodatkowo wzmocniony na wypadek silnych wiatrów – to przejaw ogromnego zaawansowania technicznego.
Wyczekiwane od lat otwarcie mostu stało się dla Chorwatów okazją do świętowania. Oficjalne otwarcie odbyło się 26 lipca 2022 roku. Poprzedziły je koncerty i wydarzenia kulturalne po obu stronach mostu, także na półwyspie Pelješac. Zaproszono wiele osób związanych z powstaniem mostu. Pierwszym samochodem, który oficjalnie przejechał po nowej konstrukcji jest chorwacka duma narodowa – nowoczesny Rimac Nevera.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.