MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Nad morze
Latarnie morskie w Polsce – poznaj 11 z nich!

Latarnie morskie w Polsce – poznaj 11 z nich!

ON
Ola Nazimek
11 września 2024
16 min czytania
Udostępnij:
Latarnie morskie w Polsce – poznaj 11 z nich!

Koniec sezonu wakacyjnego zbliża się wielkimi krokami, a kąpiele w Bałtyku zdarzają się coraz rzadziej. Co jeśli chcesz pojechać nad morze po sezonie, a na leżenie na plaży jest już za późno? Mamy ciekawą alternatywę! Poznaj najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce, z których każda zachwyca architekturą, widokiem i fascynującą historią.

Historia latarni morskich w pigułce

Już od starożytności żeglarze potrzebowali znaku nawigacyjnego, by móc bezpiecznie dobić do portu. Najpierw żeglarzom drogę wskazywały płonące stosy drewna na wzgórzach lub kopcach, potem paleniska na wieżach z cegły lub kamienia. Z czasem otwarty ogień zastąpiły lampy – początkowo zasilane olejem rzepakowym, później lampy gazowe, a na koniec – elektryczne. 

Obecnie technika poszła mocno do przodu i bezpieczeństwo na morzu zapewniają głównie urządzenia satelitarne i radary. Jednak w dalszym ciągu światło latarni morskich jest ważnym znakiem nawigacyjnym. Latarnie morskie w Polsce zaczęły też pełnić funkcję atrakcji turystycznych, które przyciągają zwiedzających charakterystyczną architekturą, malowniczym położeniem i pięknym widokiem z wieży.

Na polskim wybrzeżu jest 15 czynnych latarni morskich, z których zdecydowaną większość można zwiedzić. Spośród nich wybraliśmy 11 najpiękniejszych latarni morskich w Polsce. Oto one:

Najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce – infografika

Latarnia morska w Niechorzu

Latarnia morska w Niechorzu

Niechorze to maleńka miejscowość wypoczynkowa, leżąca w połowie drogi między Kołobrzegiem a Międzyzdrojami. Warto się tu wybrać dla latarni z 1866 r., która jest drugą pod względem wielkości latarnią morską polskiego wybrzeża Bałtyku. Jest ona pięknie położona na 22-metrowymi klifie. Jej 45-metrowa wieża wkomponowana jest w uroczy, dwuskrzydłowy budynek z zielonymi okiennicami. Mieszkają tu latarnicy i emerytowani pracownicy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Na wysokości 37 metrów znajduje się taras widokowy, na który prowadzi aż 210 stopni. Jednak nie zniechęcaj się – widoki z góry na Wybrzeże Rewalskie są warte każdego trudu! Gdy zejdziesz już z latarni, koniecznie odwiedź położony u jej podnóża Park Miniatur Latarni Morskich w Polsce. Obejrzysz tu wszystkie latarnie polskiego wybrzeża w skali 1:10.

Gdzie nocować? Przytulny Puchacz SPA w Niechorzu, położony zaledwie 5 minut od plaży i 1 km od latarni, oferuje gościom nielimitowany dostęp do bogatej oferty strefy spa & wellness z basenem, jacuzzi i szerokim wyborem zabiegów oraz masaży. 

Latarnia morska Stilo

Piękna latarnia morska we wsi Stilo

Latarnia morska nieopodal wsi Stilo (10 km od Łeby) jest wyjątkowa ze względu na swoją konstrukcję ze skręcanych płyt żeliwnych. Na całym świecie są tylko 3 obiekty zbudowane w ten sposób! Latarnia znajduje się niecały kilometr od brzegu morza na wysokiej, zalesionej wydmie. Jest pomalowana w szerokie pasy – czarny u dołu, biały na środku i czerwony u góry. Latarnia powstała na początku XX wieku, a jej wysokość wynosi 33 metry. U jej szczytu są dwie galerie widokowe, z których zobaczysz Morze Bałtyckie, Łebę i okoliczne lasy. 

Ciekawostka: choć zawód latarnika jest domeną mężczyzn, to w latarni morskiej Stilo pracuje pani latarnik!

Gdzie nocować? Łeba obfituje w komfortowe pensjonaty, hotele i apartamenty wypoczynkowe. Jeśli chcesz zatrzymać się tu na dłużej, polecamy trzygwiazdkowy Łeba Hotel & SPA. Obiekt leży zaledwie 200 metrów od szerokiej plaży. Na gości czekają tu m.in. przestronne pokoje, hotelowa Restauracja Kapitańska oraz strefa rekreacyjna z basenami, saunami i gabinetami spa. 

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu

Pierwsze wzmianki o latarni morskiej w Kołobrzegu pochodzą już z 1666 r. Wówczas latarnię uruchamiano tylko w momencie wpływania statku do portu. Jednak już 200 lat później latarnia funkcjonowała na stałe i było tak aż do 1945 r., gdy zniszczyli ją wycofujący się z miasta niemieccy saperzy. Jeszcze w tym samym roku latarnię udało się odbudować. Tym razem postawiono ją na górnej platformie XVIII-wiecznego fortu. Latarnia ma wysokość 26 m, a na jej galerię widokową prowadzi 109 stopni. Rozciąga się stąd piękna panorama na morze, port, park zdrojowy i całe miasto. W latarni działa kawiarnia, Muzeum Minerałów i klub muzyczny.

Ciekawostka: Do odbudowy latarni morskiej w Kołobrzegu użyto zaprawy z piaskiem z plaży, dlatego na wewnętrznym tynku wieży widać wykwity solne. 

Gdzie nocować? Jeśli chcesz się zrelaksować i zadbać o swoje zdrowie, polecamy Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w Kołobrzegu. W pakiecie atrakcyjna lokalizacja w parku zdrojowym nad brzegiem Bałtyku, bogata oferta sanatoryjno-rehabilitacyjna i możliwość skorzystania z tężni solankowych czy pijalni wód leczniczych.

„Wiatrak” i najwyższa latarnia morska w Polsce

Stawa Młyny w Świnoujściu

Świnoujska Stawa „Młyny”, zwana przez mieszkańców po prostu „Wiatrakiem”, nie jest latarnią morską technicznie rzecz ujmując. Słowo „stawa” oznacza znak nawigacyjny, umieszczony na stałe na lądzie lub w morzu, który jednocześnie emituje sygnały i ma rozpoznawalny kształt. W przypadku stawy „Młyny” jest to kształt 4-ramiennego wiatraka. Na wierzchołku jego 10-metrowej wieży jest emitowane pulsujące światło, widoczne z odległości 34 km. Ten biały wiatrak z czarnym daszkiem z 1874 r. jest symbolem Świnoujścia – znajduje się nawet w oficjalnym logo miasta. Stawa „Młyny” znajduje się na końcu Falochronu Zachodniego, przy ujściu Świny do Bałtyku. Można stąd podziwiać piękny widok na Bałtyk – wybierz się tu koniecznie wczesnym rankiem lub o zachodzie słońca. 

Ciekawostka: W Świnoujściu, oprócz „Wiatraka”, znajduje się też najwyższa latarnia morska w Polsce. Znajdziesz ją w dzielnicy Warszów. Świnoujska latarnia pochodzi z 1858 r., ma 68 metrów wysokości i aż 300 krętych schodów.

Gdzie nocować? Hotel Cesarskie Ogrody to idealne połączenie dogodnej lokalizacji w centrum miasta ze spokojem, jaki daje otaczający obiekt ogród. Tylko 10 minut od nadmorskiej promenady! Jeśli szukasz komfortowego i eleganckiego miejsca noclegowego blisko najważniejszych atrakcji Świnoujścia, ten hotel jest zdecydowanie godny polecenia.

O kominie, który został latarnią – latarnia morska w Sopocie

Latarnia morska w Sopocie

Historia latarni morskiej w Sopocie zaczęła się w 1903 r. podczas budowy sopockiego Zakładu Balneologicznego, który obecnie jest częścią Szpitala Reumatologicznego. Zakład potrzebował kotłowni, do której trzeba było wybudować komin. Projektanci pomyśleli jednak, że szkoda będzie psuć nadmorski krajobraz sylwetką komina, więc wpadli na pomysł obudowania go kwadratową wieżą. Po II wojnie światowej uznano, że 39-metrowa wieża doskonale nadaje się na latarnię morską. Zamontowano w niej więc światło nawigacyjne i zwiększono jego zasięg. Tak oto jedyny w Polsce komin został latarnią morską! Obecnie jej światło ma zbyt krótki zasięg, więc formalnie nie jest to już latarnia, lecz morski znak nawigacyjny. Mimo wszystko warto wejść po kręconych schodach na galerię widokową na szczycie wieży, by podziwiać z góry sopockie molo, Zatokę Gdańską i panoramę Trójmiasta

Gdzie nocować? Aqua House Sopot to gwarancja spokoju nawet w szczycie sezonu – hotel jest położony w zacisznej części miasta, a jednocześnie blisko najważniejszych atrakcji (15 minut spaceru od sopockiego molo). Goście mogą tu wypocząć z książką w otoczeniu nadmorskiego lasu, opalając się na pobliskiej plaży lub bawiąc się w sąsiadującym z obiektem aquaparku.

Hel – latarnia z burzliwą historią

Latarnia morska w Helu o zachodzie słońca

Historia światła nawigacyjnego na Helu prawdopodobnie sięga już czasów średniowiecznych. Jednak latarnię morską w tym miejscu zbudowano dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Niestety nie przetrwała ona do dzisiejszych czasów, bo w 1939 r. musieli wysadzić ją w powietrze polscy saperzy, by utrudnić Niemcom ostrzeliwanie Helu. Co ciekawe, jej zarys w postaci owalnego skwerku widać pod obecną latarnią, zbudowaną w 1942 r. przez miejscowych Kaszubów. Majestatyczna, 41,5-metrowa latarnia z czerwonobrunatnej cegły stoi na samym końcu Półwyspu Helskiego. Wieńczy ją czerwona laterna z galerią udostępnioną do zwiedzania. Z tarasu widokowego na 39 metrze budynku można podziwiać całą Mierzeję Helską.

Ciekawostka: źródłem światła latarni na Helu jest żarówka o mocy 1000 W, która sama wymienia się w przypadku przepalenia. Wykonuje wtedy obrót o 45 stopni, a na jej miejsce wskakuje żarówka zapasowa. 

Gdzie nocować? Polecamy komfortowe Apartamenty Foka, zlokalizowane w centrum Helu na ogrodzonym osiedlu, blisko sosnowego lasu. Obiekt oferuje w pełni wyposażone mieszkania dla dwóch, trzech lub czterech osób, a także udogodnienia dla rodziców z dziećmi – takie jak plac zabaw czy możliwość bezpłatnego wypożyczenia wanienki oraz krzesełka do karmienia. 

Ustka – latarnia morska z dreszczykiem

Latarnia morska w Ustce - jedna z najpiękniejszych latarni w Polsce

Latarnia morska w Ustce to jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce pod kątem architektonicznym. Wszystko ze względu na to, że latarnię dobudowano do budynku stacji pilotów z 1892 r. Budynek ten wraz z latarnią są utrzymane w stylu zbliżonym do neogotyckiego. Są to murowane budowle z czerwonej cegły, o licznych gzymsach, daszkach i oknach w różnych rozmiarach. Latarnia wraz ze stacją pilotów są zlokalizowane na Nabrzeżu Pilotowym, po wschodniej stronie falochronu. Ośmiokątna wieża latarni z białą latarnią mierzy 22 metry. Na jej szczyt prowadzą betonowe i metalowe schodki, a z góry rozciąga się widok na Ustkę i Morze Bałtyckie. Pod latarnią warto zapoznać się z wystawą, która przybliża trudy życia latarników. 

Ciekawostka: dopytaj przewodnika o ducha, który podobno mieszka w latarni. Jest wyjątkowo hałaśliwy, szczególnie podczas sztormów. Według legendy to duch osoby, która zginęła tragicznie na morzu w wyniku błędu latarnika. 

Gdzie nocować? Czterogwiazdkowy Hotel Royal Baltic w Ustce to doskonały wybór dla wszystkich poszukujących wypoczynku w otoczeniu przyrody. Hotel leży w sosnowym lesie, zaledwie 150 m od plaży. Jednocześnie od centrum Ustki dzieli go jedynie 20-minutowy spacer. 

Czołpino – najbardziej odosobniona latarnia morska nad Bałtykiem

Latarnia morska w Czołpinie

Chcesz się dostać do latarni morskiej w Czołpinie? Cóż, ostrzegamy, że wymaga to nieco determinacji. Najpierw trzeba wejść na teren Słowińskiego Parku Narodowego, potem przejść 1,5 km przez dziko rosnący las i Wydmy Czołpińskie. Ale warto zadać sobie trochę trudu – w końcu niecodziennie macie okazję zobaczyć latarnię morską stojącą dosłownie pośrodku niczego, na najwyższej wydmie Słowińskiego Parku Narodowego. Odosobnienie dodaje jej wyjątkowości i uroku. A widoki z 25-metrowej wieży zwalają z nóg! Można stąd podziwiać cały Słowiński Park Narodowy z jego ruchomymi wydmami, jezioro Łebsko i Gardno oraz mierzeję oddzielającą Łebsko od Morza Bałtyckiego.

Ciekawostka: latarnik z latarni Czołpino pracuje zdalnie, tj. zawiaduje latarnią ze swojego domu we wsi oddalonej od latarni ok. 10 km! Jest to możliwe dzięki modernizacji latarni, w wyniku której dostaje on dane o stanie technicznym urządzeń na bieżąco. 

Gdzie nocować? Czołpino leży między Ustką a Łebą, więc jeśli chcesz odwiedzić wspomnianą latarnię morską, ale też cenisz sobie bliskość atrakcji w większych miejscowościach, warto szukać noclegu właśnie w nich. 

Jastarnia – najniższa latarnia morska w Polsce

Najniższa latarnia morska w Polsce w Jastarni

Ta najniższa spośród polskich latarni morskich została zbudowana w 1950 r., po tym jak jej poprzedniczkę wysadzili saperzy na początku II wojny światowej. Latarnia ma kształt walca osadzonego na betonowej podstawie i jest pomalowana w biało-czerwone pasy. Wysokość wieży latarni to 13 metrów. To jedna z dwóch latarni, oprócz latarni w Stilo, wykonana całkowicie z metalu. Niestety nie jest dostępna dla zwiedzających – warto jednak zobaczyć ją z zewnątrz.  

Gdzie nocować? Jeśli szukasz luksusowego hotelu w Jastarni z salą fitness, atrakcjami dla dzieci, restauracją z widokiem i strefą rekreacyjną – rezerwuj już dziś pokoje w czterogwiazdkowym Hotelu Dom Zdrojowy Resort & SPA, położonym tuż przy piaszczystej plaży. W pakiecie codzienne śniadania i obiadokolacje.

Latarnia morska w Darłówku

Latarnia morska w Darłówku

Położona przy wejściu do portu w Darłówku Wschodnim latarnia morska nie wygląda jak klasyczne latarnie – niektórym bardziej przypomina ratusz miejski. Być może jest tak ze względu na czworoboczną wieżę, dobudowaną do stacji pilotów. Wieża powstała w XIX wieku, jednak początkowo była zbyt niska, by stać się latarnią morską. Dlatego w 1927 r. podwyższono ją o jedną kondygnację i zmieniono optykę latarni. Obecnie wysokość wieży to 22 metry. Można z niej zobaczyć plażę wschodnią, ujście rzeki Wieprzy do Bałtyku i rynek starego miasta w Darłowie

Ciekawostka: latarnia może świecić nieprzerwanie przez 1 tydzień, nawet przy braku zasilania elektrycznego!

Gdzie nocować? Najlepiej w hotelu z jedynym w Europie aquaparkiem z wodą morską! Czterogwiazdkowy Hotel Jan Darłówko leży w cichej i spokojnej części Darłówka Wschodniego, zaledwie 40 m od morza. Goście mogą tu też skorzystać z groty solnej i tężni solankowej. 

Latarnia morska w Jarosławcu, czyli do dwóch razy sztuka

Latarnia morska Jarosławiec

Obecna latarnia morska w Jarosławcu powstała w 1838 r. Nie od razu jednak latarnię zbudowano – udało się to dopiero za drugim podejściem. Wszystko dlatego, że gdy wzniesiono tu pierwszą latarnię, okazało się, że jest zbyt niska i zapalonego w niej światła nie było widać z morza – zasłaniały je drzewa przybrzeżnego lasu. Trzeba było ją rozebrać i zbudować nową. Wieża obecnej latarni mierzy 33 m i jest jednym z najlepiej widocznych z morza punktów nawigacyjnych na polskim wybrzeżu. Została zbudowana z czerwonej i glazurowanej cegły na planie koła. Z tarasu latarni zobaczysz Morze Bałtyckie, jeziora Kopań i Wicko oraz okolice. Latarnia mieści się w samym centrum Jarosławca. 

Gdzie nocować? Jeśli masz ochotę połączyć plażowanie z relaksem w nielimitowanej strefie wellness, to w grę wchodzi tylko Król Plaza Spa & Wellness, położony zaledwie 5 minut spacerem od plaży w Jarosławcu. Dzieci również nie będą się tu nudzić – dla najmłodszych czekają takie atrakcje jak pokój zabaw, animacje, seanse bajkowe czy nauka pływania w hotelowym basenie.

Latarnie morskie w Polsce – ciekawa alternatywa dla plażowania

Zwiedzanie wybrzeża Bałtyku szlakiem latarni morskich to świetny pomysł na tematyczny wyjazd. Jeśli architektura latarni i nadmorskie klimaty szczególnie przypadły Ci do gustu, warto obejrzeć także inne nadbałtyckie latarnie – w Niemczech, Szwecji czy Estonii. Ostrzegamy – zwiedzanie latarni morskich uzależnia! 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce warte odwiedzenia. Jeśli wybrałeś, które chcesz zwiedzić, już dziś zarezerwuj hotel nad morzem w dogodnej lokalizacji i pakuj walizki. Bałtyk i jego atrakcje czekają na odkrycie! 


ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.