Latarnie morskie w Polsce – poznaj 11 z nich!

latarnie morskie w polsce

Koniec sezonu zbliża się wielkimi krokami, a kąpiele w Bałtyku zdarzają się coraz rzadziej. Co jeśli chcemy pojechać nad morze po sezonie, a na leżenie na plaży jest już za późno? Mamy ciekawą alternatywę. Poznaj najpiękniejsze latarnie morskie w Polsce, z których każda zachwyca architekturą, widokiem i fascynującą historią.

Historia latarni morskich w pigułce

Już od starożytności żeglarze potrzebowali znaku nawigacyjnego, by móc bezpiecznie dobić do portu. Najpierw żeglarzom drogę wskazywały płonące stosy drewna na wzgórzach lub kopcach, potem paleniska na wieżach z cegły lub kamienia. Z czasem otwarty ogień zastąpiły lampy – początkowo zasilane olejem rzepakowym, później lampy gazowe a na koniec – elektryczne. 

Obecnie technika poszła mocno do przodu i bezpieczeństwo na morzu zapewniają głównie urządzenia satelitarne i radary. Jednak w dalszym ciągu światło latarni morskich jest ważnym znakiem nawigacyjnym. Latarnie morskie w Polsce zaczęły też pełnić funkcję atrakcji turystycznych, które przyciągają zwiedzających charakterystyczną architekturą, malowniczym położeniem i pięknym widokiem z wieży.

Na polskim wybrzeżu jest 15 czynnych latarni morskich, z których zdecydowaną większość można zwiedzić. Spośród nich wybraliśmy dla Was 11 najpiękniejszych latarni morskich w Polsce. Oto one:

latarnie morskie w polsce

Latarnia morska Niechorze

Niechorze to maleńka miejscowość wypoczynkowa, w połowie drogi między Kołobrzegiem a Międzyzdrojami. Warto się tu wybrać dla latarni morskiej z 1866 r., która jest drugą pod względem wielkości latarnią na polskim wybrzeżu Bałtyku. Jest ona pięknie położona na 22-metrowymi klifie. Jej 45-metrowa wieża wkomponowana jest w uroczy, dwuskrzydłowy budynek z zielonymi okiennicami. Mieszkają tu latarnicy i emerytowani pracownicy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Na wysokości 37 metrów jest taras widokowy, na który prowadzi aż 210 stopni. Jednak nie zniechęcajcie się – widoki z góry na Wybrzeże Rewalskie warte są każdego trudu! Gdy zejdziecie już z latarni, koniecznie odwiedźcie położony u jej podnóża Park Miniatur Latarni Morskich w Polsce. Obejrzycie tu wszystkie latarnie polskiego wybrzeża w skali 1:10.

Godziny otwarcia: od marca do końca czerwca oraz od września do końca października: 10-18, od lipca do końca sierpnia: 10-20, od listopada do końca lutego: 10-16

Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł, grupowy (min. 20 osób) 4 zł

Gdzie nocować? Przytulny Puchacz SPA w Niechorzu, położony zaledwie 5 minut od plaży, oferuje gościom nielimitowany dostęp do bogatej oferty strefy spa i wellness z basenem, jacuzzi i szerokim wyborem zabiegów i masaży. 

latarnie morskie w polsce
A w piątek, witamy na końcu świata! #lmpw #poland #polska #light #lighthouse #latarniamorska #lighthouselover #lighthouseworld #instagood #photooftheday #picoftheday #nature #travel #photo #bestoftheday #instapic #holiday #sea #worldplaces

Latarnia morska Stilo

Latarnia morska nieopodal wsi Stilo 10 km od Łeby, jest wyjątkowa ze względu na swoją konstrukcję ze skręcanych płyt żeliwnych. Na całym świecie są tylko 3 obiekty zbudowane w ten sposób! Latarnia znajduje się niecały kilometr od brzegu morza na wysokiej, zalesionej wydmie. Jest pomalowana w szerokie pasy – czarny u dołu, biały na środku i czerwony u góry. Latarnia powstała na początku XX wieku, a jej wysokość to 33 metry. U jej szczytu są dwie galerie widokowe, z których zobaczycie Morze Bałtyckie, Łebę i okoliczne lasy. 

Ciekawostka: choć zawód latarnika jest domeną mężczyzn, to w latarni morskiej Stilo pracuje pani latarnik!

Godziny otwarcia: maj, czerwiec, wrzesień: 10-13, 14-17; lipiec-sierpień: 10-14, 15-19

Ceny biletów: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł, dzieci do lat 4 gratis

Latarnia morska w Kołobrzegu

Pierwsze wzmianki o latarni morskiej w Kołobrzegu pochodzą już z 1666 r. Wówczas latarnię uruchamiano tylko w momencie wpływania statku do portu. Jednak już 200 lat później latarnia funkcjonowała na stałe i było tak aż do 1945 r., gdy zniszczyli ją wycofujący się z miasta niemieccy saperzy. Jeszcze w tym samym roku latarnię udało się odbudować. Tym razem postawiono ją na górnej platformie XVIII-wiecznego fortu. Latarnia ma wysokość 26 m, a na jej galerię widokową prowadzi 109 stopni. Rozciąga się stąd piękna panorama na morze, port, park zdrojowy i całe miasto. W latarni działa kawiarnia, Muzeum Minerałów i klub muzyczny.

Ciekawostka: Do odbudowy latarni morskiej w Kołobrzegu użyto zaprawy z piaskiem z plaży, dlatego na wewnętrznym tynku wieży widać wykwity solne. 

Godziny otwarcia: lipiec-sierpień od 10 do zachodu słońca, od listopada do marca w piątki, soboty i niedziele od 11 do 16, od września do października oraz od kwietnia do czerwca codziennie od 10 do 17

Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł 

Gdzie nocować? Jeśli chcecie zrelaksować się i zadbać o swoje zdrowie, polecamy Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w Kołobrzegu. W pakiecie atrakcyjna lokalizacja w parku zdrojowym nad brzegiem Bałtyku, bogata oferta sanatoryjno-rehabilitacyjna i możliwość skorzystania z tężni solankowych czy pijalni wód leczniczych. 

latarnie morskie w polsce

„Witrak” i najwyższa latarnia morska w Polsce

Świnoujska Stawa „Młyny”, zwana przez mieszkańców po prostu „Wiatrakiem” nie jest latarnią morską technicznie rzecz ujmując. Słowo „stawa” oznacza znak nawigacyjny, umieszczony na stałe na lądzie lub w morzu, który jednocześnie emituje sygnały i ma rozpoznawalny kształt. W przypadku stawy „Młyny” jest to kształt 4-ramiennego wiatraka. Na wierzchołku jego 10-metrowej wieży jest emitowane pulsujące światło, widoczne z odległości 34 km. Ten biały wiatrak z czarnym daszkiem z 1874 r. jest symbolem Świnoujścia – znajduje się nawet w oficjalnym logo miasta. Stawa „Młyny” znajduje się na końcu Falochronu Zachodniego, przy ujściu Świny do Bałtyku. Można stąd podziwiać piękny widok na Bałtyk – wybierzcie się tu koniecznie wczesnym rankiem lub o zachodzie słońca. 

Ciekawostka: W Świnoujściu, oprócz „Wiatraka” znajduje się też najwyższa latarnia morska w Polsce. 

Godziny otwarcia: jako że obiekt mieści się na końcu falochronu, godziny otwarcia zależą od warunków atmosferycznych. Ze względów bezpieczeństwa nie można tu wschodzić podczas sztormów. 

Ceny biletów: wejście na obiekt jest bezpłatne

Gdzie nocować? Cesarskie Ogrody Hotel & Resort to idealne połączenie dogodnej lokalizacji w centrum miasta ze spokojem, jaki daje otaczający obiekt ogród. Tylko 10 minut od nadmorskiej promenady!

O kominie, który został latarnią, czyli latarnia morska w Sopocie

Historia latarni morskiej w Sopocie zaczęła się w 1903 r. podczas budowy sopockiego Zakładu Balneologicznego, który obecnie jest częścią Szpitala Reumatologicznego. Zakład potrzebował kotłowni, do której trzeba było wybudować komin. Projektanci pomyśleli jednak, że szkoda będzie psuć nadmorski krajobraz sylwetką komina, więc wpadli na pomysł obudowania go kwadratową wieżą. Po II wojnie światowej uznano, że 39-metrowa wieża doskonale nadaje się na latarnię morską. Zamontowano w niej więc światło nawigacyjne i zwiększono jego zasięg. Tak oto jedyny w Polsce komin został latarnią morską! Obecnie jej światło ma zbyt krótki zasięg, więc formalnie nie jest to już latarnia lecz morski znak nawigacyjny. Mimo wszystko warto wejść po kręconych schodach na galerię widokową na szczycie wieży, by podziwiać z góry sopockie molo, Zatokę Gdańską i panoramę Trójmiasta. 

Godziny otwarcia: marzec-kwiecień: 10-18, maj: 10-20, czerwiec-wrzesień: 9-21, październik-luty: 10-16 

Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, grupowy (min. 20 osób) 3 zł 

Gdzie nocować? Kameralna Villa Flaming to gwarancja ciszy i spokoju nawet w szczycie sezonu – i to mimo położenia 100 m od plaży, blisko molo i popularnego Monciaka. Goście mogą tu wypocząć w ogrodzie ukrytym wśród sosen, zaszyć się z dobrą książką w kawiarni Filiżanka i Kubek lub zrelaksować się w saunie. ​

Hel – latarnia z burzliwą historią

Historia światła nawigacyjnego na Helu prawdopodobnie sięga już czasów średniowiecznych. Jednak latarnię morską w tym miejscu zbudowano dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Niestety nie przetrwała ona do dzisiejszych czasów, bo w 1939 r. musieli wysadzić ją w powietrze polscy saperzy, by utrudnić Niemcom ostrzeliwanie Helu. Co ciekawe, jej zarys w postaci owalnego skwerku widać pod obecną latarnią, zbudowaną w 1942 r. przez miejscowych Kaszubów. Majestatyczna, 41,5-metrowa latarnia z czerwonobrunatnej cegły stoi na samym końcu Półwyspu Helskiego. Wieńczy ją czerwona laterna z galerią udostępnioną do zwiedzania. Z tarasu widokowego na 39 metrze budynku można podziwiać cały Półwysep Helski. 

Ciekawostka: źródłem światła latarni jest żarówka o mocy 1000 W, która sama wymienia się w przypadku przepalenia. Wykonuje wtedy obrót o 45 stopni, a na jej miejsce wskakuje żarówka zapasowa. 

Godziny otwarcia: maj, czerwiec, wrzesień: 10-18; lipiec, sierpień: 10-19

Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

Gdzie nocować? Polecamy kompleks apartamentów Sun & Snow Cypel Helski, zlokalizowane w zacisznej części Helu. Oddalenie od głównej części miasta, otoczenie lasu i bliskość Morza Bałtyckiego sprzyjają wyciszeniu i spokojnemu odpoczynkowi. 

SONY DSC

Ustka – latarnia morska z dreszczykiem

Latarnia morska w Ustce to jeden z najciekawszych obiektów w Polsce pod kątem architektonicznym. Wszystko ze względu na to, że latarnię dobudowano do budynku stacji pilotów z 1892 r. Budynek ten wraz z latarnią są utrzymane w stylu zbliżonym do neogotyckiego. Są to murowane budowle z czerwonej cegły, o licznych gzymsach, daszkach i oknach w różnych rozmiarach. Latarnia wraz ze stacją pilotów są zlokalizowane na Nabrzeżu Pilotowym, po wschodniej stronie falochronu. Ośmiokątna wieża latarni z białą laternią mierzy 22 metry. Na jej szczyt prowadzą betonowe i metalowe schodki, a z góry rozciąga się widok na Ustkę i Morze Bałtyckie. Pod latarnią warto zapoznać się z wystawą, która przybliży Wam nieco trudy życia latarników. 

Ciekawostka: dopytajcie przewodnika o ducha, który podobno mieszka w latarni. Jest wyjątkowo hałaśliwy, szczególnie podczas sztormów. Według legendy to duch osoby, która zginęła tragicznie na morzu w wyniku błędu latarnika. 

Godziny otwarcia: lipiec-sierpień: od 10 do zmierzchu. W pozostałych miesiącach trzeba ustalić zwiedzanie z latarnią telefonicznie. 

Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł 

Gdzie nocować? 4-gwiazdkowy Hotel Royal Baltic w Ustce to doskonały wybór dla wszystkich poszukujących wypoczynku w otoczeniu przyrody. Hotel leży w sosnowym lesie, zaledwie 150 m od plaży. Jednocześnie od centrum Ustki dzieli go jedynie 20-minutowy spacer. 

Czołpino – najbardziej odosobniona latarnia morska w Polsce

Chcecie się dostać do latarni morskiej w Czołpinie? Cóż, ostrzegamy, że wymaga to nieco determinacji. Najpierw trzeba wejść na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Potem przejść 1,5 km przez dziko rosnący las i Wydmy Czołpińskie. Ale warto zadać sobie trochę trudu – w końcu niecodziennie macie okazję zobaczyć latarnię morską stojącą dosłownie pośrodku niczego, na najwyższej wydmie Słowińskiego Parku Narodowego. Odosobnienie dodaje jej wyjątkowości i uroku. A widoki z 25-metrowej wieży zwalają z nóg. Można stąd podziwiać cały Słowiński Park Narodowy z jego ruchomymi wydmami, jezioro Łebsko i Gardno oraz mierzeję oddzielającą Łebsko od morza. 

Ciekawostka: latarnik z latarni Czołpino pracuje zdalnie, tj. zawiaduje latarnią ze swojego domu we wsi oddalonej od latarni ok. 10 km! Jest to możliwe dzięki modernizacji latarni, w wyniku której dostaje on dane o stanie technicznym urządzeń na bieżąco. 

Godziny otwarcia: 1 maja – 15 czerwca i cały wrzesień: 10-18, 16 czerwca – 31 sierpnia: 10-20, 

Ceny biletów: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł. Latarnia jest na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, więc do niego również trzeba wykupić bilet wstępu – normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 3 zł. 

Jastarnia – najniższa latarnia morska w Polsce

Ta najniższa spośród polskich latarni morskich została zbudowana w 1950 r., po tym jak jej poprzedniczkę wysadzili saperzy na początku II wojny światowej. Latarnia ma kształt walca osadzonego na betonowej podstawie i jest pomalowana w biało-czerwone pasy. Wysokość wieży latarni to 13 metrów. To jedna z dwóch latarni, oprócz latarni w Stilo, wykonana całkowicie z metalu. Niestety nie jest dostępna dla zwiedzających, jednak warto zobaczyć ją z zewnątrz.  

Gdzie nocować? Jeśli szukacie komfortowego hotelu w centrum Jastarni z widokiem na morze, atrakcjami dla dzieci i strefą SPA – rezerwujcie już dziś pokoje w 3-gwiazdkowym Hotelu Jastarnia. W pakiecie codzienne śniadania i bogata oferta sportowa. 

Latarnia morska w Darłówku Wschodnim

Położona przy wejściu do portu w Darłówku Wschodnim latarnia morska nie wygląda jak klasyczne latarnie – niektórym bardziej przypomina ratusz miejski. Być może jest tak ze względu na czworoboczną wieżę, dobudowaną do stacji pilotów. Wieża powstała w XIX wieku, jednak początkowo była zbyt niska, by stać się latarnią morską. Dlatego w 1927 r. podwyższono ją o jedną kondygnację i zmieniono optykę latarni. Obecnie wysokość wieży to 22 metry. Można z niej zobaczyć plażę wschodnią, ujście rzeki Wieprzy do Bałtyku i rynek starego miasta w Darłowie. 

Ciekawostka: latarnia może świecić nieprzerwanie przez 1 tydzień, nawet przy braku zasilania elektrycznego!

Godziny otwarcia: 10-17, w sezonie (po 15.06) od 10 do zachodu słońca

Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł, dzieci do 4. roku życia bezpłatnie

Gdzie nocować? Najlepiej w hotelu z jedynym w Europie Aquaparkiem z wodą morską! 3-gwiazdkowy Hotel Jan Darłówko leży w cichej i spokojnej części Darłówka Wschodniego, zaledwie 40 m od morza. Goście mogą tu też skorzystać z groty solnej i tężni solankowej. 

Latarnia morska w Jarosławcu, czyli do dwóch razy sztuka

Obecna latarnia morska w Jarosławcu powstała w 1838 r. Nie od razu jednak latarnię zbudowano – udało się to dopiero za drugim podejściem. Wszystko dlatego, że gdy zbudowano tu pierwszą latarnię, okazało się, że jest zbyt niska i zapalonego w niej światła nie było widać z morza – zasłaniały je drzewa przybrzeżnego lasu. Trzeba było ją rozebrać i zbudować nową. Wieża obecnej latarni mierzy 33 m i jest jednym z najlepiej widocznych z morza punktów nawigacyjnych na polskim wybrzeżu. Jest zbudowana z czerwonej i glazurowanej cegły na planie koła. Z tarasu latarni zobaczycie Morze Bałtyckie, jeziora Kopań i Wicko i okolice. Latarnia mieści się w samym centrum Jarosławca. 

Godziny otwarcia: maj-czerwiec: 15-17, lipiec-sierpień: od 10 do zachodu słońca, wrzesień: 15-17

Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł

Gdzie nocować? Jeśli macie ochotę połączyć plażowanie z szaleństwami na krytym, całorocznym stoku narciarskim, to w grę wchodzi tylko Albatros SPA & SKI w centrum Jarosławca. Zrelaksujecie się tu też w basenie z podgrzewaną wodą, saunie fińskiej lub na jednym z wielu zabiegów wellness. 

latarnie morskie w polsce

Latarnie morskie w Polsce to ciekawa alternatywa dla plażowania

Zwiedzanie polskiego Bałtyku szlakiem latarni morskich to świetny pomysł na tematyczny wyjazd. Jeśli architektura latarni i nadmorskie klimaty szczególnie przypadły Wam do gustu, warto obejrzeć także inne bałtyckie latarnie – w Niemczech, Szwecji czy Estonii. Ostrzegamy – zwiedzanie latarni morskich uzależnia!