MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
Podróże z dzieckiem
Najlepsze ogrody zoologiczne w Polsce, które musisz zwiedzić ze swoim dzieckiem!

Najlepsze ogrody zoologiczne w Polsce, które musisz zwiedzić ze swoim dzieckiem!

ON
Ola Nazimek
19 lipca 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Najlepsze ogrody zoologiczne w Polsce, które musisz zwiedzić ze swoim dzieckiem!

Dzieci wprost uwielbiają wycieczki do zoo. Zatem jeśli chcesz zorganizować dla swojej rodziny ciekawą wycieczkę, wybierz się do jednego z polecanych przez nas obiektów. W poniższym przewodniku znajdziesz 10 najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Zobacz, czym wyróżnia się każdy z nich! 

Najlepsze ogrody zoologiczne w Polsce - infografika

Zoo Wrocław

Ryby we wrocławskim Afrykarium

Jest to nie tylko największy (pod względem liczby zwierząt), ale też najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, który funkcjonuje od 1865 roku. We wrocławskim zoo swój dom znalazło aż 12 tysięcy zwierzaków z 1100 gatunków. To niezwykły wynik nie tylko w skali Polski, ale i Europy. 

Jedną z najciekawszych atrakcji tego obiektu jest słynne Afrykarium – czyli największe w kraju oceanarium z gatunkami roślin i zwierząt prosto z Czarnego Lądu. W Afrykarium, oprócz kilku olbrzymich basenów, jest też niezwykły podwodny tunel pozwalający oglądać kolorowe ryby, rekiny czy płaszczki! 

Zoo we Wrocławiu przygotowało liczne atrakcje dla dzieci – w tym pokazowe karmienia zwierząt, możliwość udziału w półkoloniach, ciekawe ścieżki edukacyjne, kino VR czy park linowy. 

Gdański Ogród Zoologiczny 

Żyrafa w największym ogrodzie zoologicznym w Polsce

To największe zoo w Polsce pod kątem powierzchni. Ogród zoologiczny w Gdańsku został założony w 1954 roku i liczy 125 hektarów powierzchni. Zamieszkują je obecnie 164 gatunki zwierząt i aż 868 osobników. W zoo można oglądać zwierzaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. 

Gdańskie zoo uczestniczy w europejskich programach hodowlanych dla ginących gatunków. Do ciekawostek należy fakt, że pierwsze egzotyczne gatunki zwierząt, które pojawiły się w tym obiekcie, były darem od marynarzy. Dzisiaj wśród jego mieszkańców można podziwiać m.in.: hipopotamy, kapibary, kondory, lwy, orangutany, pandy rude, rysie, czy serwale. 

Orientarium Zoo Łódź

 Zoo w Łodzi

To jedno z najciekawszych, o ile nie najciekawsze zoo w Polsce! Ogród zoologiczny powstał w Łodzi w 1938 roku na terenie dawnej Puszczy Łódzkiej. Aktualnie znajduje się w nim ponad 3350 zwierząt należących do ponad 554 gatunków. 

W roku 2022 otworzono w łódzkim ogrodzie zoologicznym Orientarium – czyli najnowocześniejszy w całej Europie kompleks poświęcony Azji Południowo-Wschodniej. Przestrzeń Orientarium zaprojektowano w taki sposób, aby mieszkające w nim zwierzęta mogły cieszyć się dużym i urozmaiconym terenem, maksymalnie przypominającym środowisko naturalne. Wśród najciekawszych gatunków zamieszkujących Orientarium znajdują się słonie indyjskie, niedźwiedzie malajskie czy orangutany sumatrzańskie.

Zoo Borysew

 Zoo Safari Borysew

To stosunkowo młody, bo założony zaledwie w 2008 roku obiekt, który cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego, bo można tu stanąć oko w oko z drapieżnymi stworzeniami z całego świata! Znajduje się tu ponad 100 gatunków dzikich zwierząt, a wśród nich: białe lwy, tygrysy, białe wilki, serwale, antylopy, małpy, kangury czy wielbłądy. Zoo Borysew leży w miejscowości Poddębice niecałą godzinę drogi samochodem z Łodzi.

Wyjątkową częścią zoo jest strefa zwierząt wodnych, którą zamieszkują różnorodne ptaki, żółwie oraz prawdziwa gwiazda – foka Dawid, która uwielbia popisywać się przed publicznością. 

Na najmłodszych gości czeka tu mini zoo, które pozwala na bliskie spotkania ze zwierzętami gospodarskimi. Wyjątkową atrakcją jest też ZooKolejka, umożliwiająca obserwację dzikich zwierząt z pokładu wagoników nawet w czasie niesprzyjającej pogody.

Zoo Poznań 

Słoń w poznańskim zoo

Wśród ogrodów zoologicznych w Polsce wartych uwagi znajduje się także zoo w Poznaniu. Na obiekt składają się właściwie dwa ogrody zoologiczne stary i nowy. Stare Zoo zostało założone w 1874 roku, a Nowe Zoo dokładnie sto lat później, czyli w 1974 roku. 

Do ciekawostek należy fakt, że Stare Zoo figuruje w rejestrze zabytków. Ogród ten od dnia otwarcia aż do dzisiaj działa bez przerwy, a wstęp do niego jest bezpłatny. Jeśli będziesz zatem w okolicy, to koniecznie wstąp, by go zwiedzić!

Nowe Zoo w Poznaniu jest położone w przepięknej leśnej okolicy, dzięki czemu zwiedzanie ogrodu jest niezwykle przyjemne. Biorąc pod uwagę powierzchnię obiektu, jest to drugi największy ogród zoologiczny w Polsce. 

Śląski Ogród Zoologiczny

Zebry w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Jedno z najlepszych zoo w Polsce znajduje się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Jego obszar zajmuje 47,5 ha i zamieszkuje go obecnie ok. 2680 zwierząt z 312 gatunków. Na terenie obiektu znajduje się również mini zoo z łagodnymi zwierzakami, które maluchy mogą pogłaskać czy nawet nakarmić. 

Ciekawostką jest fakt, że wejście do chorzowskiego zoo stanowi zabytkowa kamienna brama przeniesiona w to miejsce z zespołu pałacowo-parkowego w Świerklańcu. 

Na terenie zoo została wybudowana Kotlina Dinozaurów, w której umieszczono 16 betonowych figur dinozaurów, których szkielety odnaleźli na Pustyni Gobi polscy paleontolodzy. To doskonałe miejsce do odwiedzenia z dziećmi, które są zafascynowane światem prehistorycznych gadów. 

Zoo Opole

 Foka w Zoo Opole

Opolskie zoo stanowi jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Umiejscowiony na Wyspie Bolko zajmuje powierzchnię nieco ponad 30 hektarów. Obiekt zamieszkuje 1000 zwierząt pochodzących z 227 gatunków. 

Ogród zoologiczny w Opolu założono w 1912 roku, jednak został on zniszczony – najpierw w trakcie II wojny światowej, a następnie podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. Od tamtej pory obiekt jest sukcesywnie odbudowywany. Większość udostępnionych do zwiedzania pawilonów została wybudowana w XXI wieku, dzięki czemu ogród ma nowoczesny i elegancki charakter. 

Zwierzyniec Bałtowski

Busy w Zwierzyńcu Bałtowskim

Chciałbyś się wybrać do zoo samochodowego? W Polsce takim obiektem jest Zwierzyniec Bałtowski. To tutaj na 60 hektarach powierzchni żyje bydło szkockie, owce, kozy, jelenie, wielbłądy, jelenie, lamy, dziki, strusie, antylopy, alpaki i wiele innych gatunków. Zwiedzanie zwierzyńca odbywa się z pokładu amerykańskiego schoolbusa. W czasie przejazdu o safari i żyjących na nim zwierzętach opowiada przewodnik wycieczki. 

Na terenie obiektu znajduje się także zagroda żubrów, a także wiejska zagroda ze zwierzętami udomowionymi. Wizyta w tym miejscu będzie nie lada przyjemnością zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych! 

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

Tukan w warszawskim zoo

Zoo w Warszawie istnieje od 1928 roku, a jego niezwykła historia zdecydowanie jest warta poznania. W czasie II wojny światowej ze względów bezpieczeństwa personel był zmuszony odstrzelić drapieżne zwierzęta, a po kapitulacji miasta w 1939 roku najcenniejsze okazy zostały wywiezione do Niemiec. Teren zoo stał się miejscem, w którym dyrektor Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną udzielali schronienia Żydom – do dzisiaj w modernistycznej Willi pod Zwariowaną Gwiazdą można oglądać wystawę poświęconą tej historii. 

Po wojnie zoo sukcesywnie odbudowywano, a w 1990 roku wpisano je do rejestru zabytków. Warszawski ogród zoologiczny zamieszkuje 3,5 tysiąca osobników z ponad 550 gatunków. Do najciekawszych atrakcji obiektu należy morskie akwarium i wybieg australijski. 

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Pingwiny w Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie

Ten obiekt zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na swoje wyjątkowe położenie. Krakowskie zoo mieści się bowiem w przepięknym Lasku Wolskim, zaledwie 8 km od centrum miasta. Wygodnie można do niego dotrzeć komunikacją miejską. 

Ogród zoologiczny funkcjonuje tu od 1929 roku, ale przed jego powstaniem istniał na Wawelu Zwierzyniec Królewski z egzotycznymi okazami. Na przełomie XVIII i XIX wieku zwierzyńce powstawały też w innych częściach miasta. 

Obecnie w krakowskim zoo można spotkać ok. 1500 zwierząt z 260 gatunków. Są wśród nich np. piranie, anakondy, węże boa, flamingi, lemury, leniwce, rysie, jaguary, pantery, lwy, tygrysy, zebry, hipopotamy, żyrafy, słonie i wiele, wiele więcej. 

Rodzinna wycieczka do zoo to świetny sposób na spędzenie wolnego dnia. Wspólne oglądanie zarówno rodzimych, jak i egzotycznych gatunków uwrażliwia dzieci na świat i pokazuje im różnorodność planety. Jeśli znalazłeś na naszej liście obiekt godny uwagi, to koniecznie poszukaj teraz wygodnego noclegu wśród ofert dostępnych na portalu Triverna.pl. Zaplanuj ciekawy weekend pełen atrakcji z wizytą w zoo na czele i baw się dobrze!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.