Strona główna
Blog
Wszystkie wpisy
Z czego słynie Opolszczyzna? Najciekawsze atrakcje regionu

Z czego słynie Opolszczyzna? Najciekawsze atrakcje regionu

ON
Ola Nazimek
02 stycznia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Z czego słynie Opolszczyzna? Najciekawsze atrakcje regionu

Opolszczyzna bywa często regionem turystycznie niedocenianym. A województwo opolskie, choć najmniejsze w Polsce, ma naprawdę sporo do zaoferowania! Opolskie atrakcje to nie tylko biologiczna i krajobrazowa różnorodność, ale także miasteczka i wsie przesiąknięte historią. Skuś się na wycieczkę w opolskie i sprawdź, co warto tu zobaczyć.

Opolszczyzna – region o bogatej historii

Śląsk Opolski to region znajdujący się w południowo-zachodniej Polsce. W kontekście historycznym stanowi część Górnego Śląska, która z biegiem czasu wyodrębniła się od zurbanizowanej i zindustrializowanej części wschodniej.

Wydawałoby się, że jest to region dość jednolity etnicznie, zamieszkały głównie przez ludność śląską i mniejszość niemiecką – jednak sporo tutaj także wpływów kresowych, dzięki części opolskiej populacji przesiedlonej ze wschodu w latach 40. i 50. To właśnie opolska historia i wielokulturowość sprawiają, że jest to tak interesujący i warty odwiedzenia region Polski.

Odra płynąca przez Opolszczyznę

Atrakcje opolskie – totalny must see!

Ciekawe miejsca w województwie opolskim mogą stać się interesującym planem wycieczek dla całej rodziny. Opolszczyzna obfituje bowiem w wiele atrakcji turystycznych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Rodzinom z pewnością przypadną do gustu opolskie atrakcje dla dzieci, a wielbiciele natury będą mogli podziwiać urokliwe zakątki leśne, piękne jeziora i ciekawe krajobrazy. Bogata historia regionu z pewnością zachwyci zarówno małych, jak i dużych odkrywców. 

Poniżej przedstawiamy największe atrakcje Opolszczyzny!

Zamek w Mosznej

To z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w całym województwie. Środkowa część zamku powstała w pierwszej połowie XVII wieku, a w następnych latach kolejni właściciele rozbudowywali pozostałe części, tworząc budowlę, którą można podziwiać dzisiaj. Najsłynniejszymi elementami zamku są wieże, których jest aż 99. Wnętrze jest podzielone aż na 365 pomieszczeń.

Do 2013 roku w zamku działało Centrum Terapii Nerwic, a obecnie mieszczą się tu hotel, restauracja oraz warta zobaczenia oranżeria. Budynek znajduje się w otoczeniu kompleksu parkowego zajmującego ponad 100 ha. Na jego terenie można podziwiać ponad trzystuletnie dęby, będące pomnikami przyrody oraz rzadkie skupiska rododendronów. W skład kompleksu wchodzą również zabytkowe zamkowe stajnie, zajmowane obecnie przez Stadninę Koni Moszna.


Zamek można zwiedzać indywidualnie lub w zorganizowanych grupach.

Zamek w Mosznej - jedna z głównych atrakcji w opolskim

Fabryka Robotów w Mosznej

Odwiedzając Zamek w Mosznej, warto udać się w jeszcze jedno miejsce w tej samej lokalizacji. Fabryka Robotów stworzona przez Sebastiana Kucharskiego to z pewnością jedna z ciekawszych opolskich atrakcji dla dzieci – ale dorośli też nie będą się nudzić! 

Wszystkie roboty są inspirowane filmami science fiction i zostały zbudowane z samochodowego złomu. Niektóre z nich mają nawet 3,5 metra wysokości. Na terenie fabryki można podziwiać już gotowe eksponaty, jak i te, które są cały czas w trakcie budowy. Gwarantujemy, że to miejsce warto odwiedzić!

Byczyna

To miasteczko bywa nazywane polskim Carcassonne, a to za sprawą murów miejskich pochodzących z przełomu XV i XVI wieku, które otaczają miasteczko, będąc ewenementem na skalę całego kraju. Mury te mają długość 912 metrów, a dodatkowo posiadają dwie wieże i basztę.

Jednak podczas zwiedzania Byczyny nie tylko historyczne mury zasługują na uznanie. Można tu zobaczyć wiele ciekawych zabytków! Warto zwiedzić m.in.:

  • barokowy kościół pw. Świętej Trójcy,
  • pochodzący z XIV w. kościół ewangelicki św. Mikołaja,
  • ratusz miejski z przełomu XV i XVI wieku, w którym zachowały się oryginalne piwnice i kartusz z 1709 r.,
  • szereg zabytkowych domów i kamienic, zwłaszcza na Rynku, ulicy Okrężnej i Floriańskiej.

Planując wycieczkę do Byczyny, koniecznie sprawdź kalendarz nadchodzących wydarzeń w okolicy. W miasteczku dwukrotnie w ciągu roku są organizowane turnieje rycerskie (zwyczajowo na początku maja i we wrześniu), a w okresie wakacyjnym odbywają się imprezy historyczne i etnograficzne.

Zabytkowe mury miejskie w Byczynie

Góra Świętej Anny

Lokalnie znana jako Annaberg, jest najwyższym wzniesieniem grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej. To ciekawy punkt na mapie opolskich atrakcji. Sama góra jest bowiem dawno wygasłym wulkanem. Na jej szczycie wybudowano sanktuarium z relikwiami św. Anny Samotrzeciej, do którego co niedzielę przybywają tłumy wiernych. Sanktuarium znajduje się na terenie franciszkańskiego zespołu klasztornego, w którym można podziwiać sztuczną grotę wykutą na podobieństwo groty z Lourdes oraz 40 XVIII-wiecznych kaplic kalwaryjnych.

Piramida w Rożnowie

To prawie dziesięciometrowy grobowiec zaprojektowany i zbudowany w XVIII wieku dla rodu von Eben. Autorem projektu był Carl Gotthard Langhans, którego najsłynniejszym dziełem jest berlińska Brama Brandenburska. Grobowiec ten jest miniaturowym odzwierciedleniem piramid egipskich, a jej specyficzny kształt miał umożliwić mumifikację składanych we wnętrzu zmarłych. Niestety w 1945 roku grobowiec został naruszony i zbezczeszczony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Piramida w Rożnowie

JuraPark Krasiejów

Nie każdy wie, że w opolskim Krasiejowie działają aktywne wykopaliska paleontologiczne, a na ich terenie znajduje się muzeum i jurajski park rozrywki dla całej rodziny

Jedną z najciekawszych atrakcji w JuraParku i całym województwie opolskim będą z pewnością prawdziwe szczątki dinozaurów – m.in. dinozaura Silesaurus Opolensis czy największego latającego gada, jaki żył na tych obszarze – Ozimek Volans. 

JuraPark Krasiejów jest największym parkiem tego typu w Polsce i zdecydowanie zalicza się do ścisłej europejskiej czołówki. Można w nim zobaczyć prawie 70 różnych gatunków zwierząt, przedstawionych na 200 realistycznych modelach. Ponadto park oferuje szereg tematycznych prezentacji – od prehistorii, aż po lot w kosmos i podróż w nieznaną przyszłość. Ta opolska atrakcja z pewnością zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych!

Skamieniałości w JuraPark Krasiejów - ciekawa atrakcja dla dzieci w woj. opolskim

Muzeum Wsi Opolskiej

Ten przepiękny skansen został utworzony w 1961 roku i znajduje się w Opolu-Bierkowicach. Główną część ekspozycji stanowią oryginalne obiekty wiejskiej architektury przeniesione z opolskich wsi i miasteczek. Można tu podziwiać eksponaty pochodzące z okresu od XVIII do początku XX wieku. Dla zwiedzających udostępniono zarówno budynki mieszkalne z pełnym, tradycyjnym wyposażeniem, jak i obiekty użytkowe – stodoły, spichrze, młyny, wiatraki, kościół, karczma, a nawet kuźnia.

Przez cały rok na terenie skansenu odbywają się imprezy i warsztaty promujące folklor opolski i kulturę ludową. Warto zajrzeć tam w okolicy świąt Wielkiej Nocy na tradycyjny wielkanocny jarmark, a także we wrześniu, by zobaczyć ludowe dożynki znane pod nazwą Żniwnioka Opolskiego. Spośród ciekawych cyklicznych warsztatów można wybrać m.in. warsztaty malowania porcelany, pieczenia pierników, wykonywania lalek „motanek” czy tworzenia zielników.

Muzeum Wsi Opolskiej - ciekawe miejsce na Opolszczyźnie

Opolskie atrakcje dla miłośników natury

Chociaż ziemia opolska to region przesycony historią i różnorodnością etniczną, to  Opolszczyzna stanowi również idealne miejsce dla wędrowców i wielbicieli przyrody. Piękne lasy, pagórki, jeziora – w opolskim każdy znajdzie ciekawe miejsca dla siebie.

Jezioro Nyskie

Z pewnością opolskie nie może równać się z Mazurami pod względem liczby jezior, ale też nie ma się czego wstydzić! Na terenie województwa można znaleźć wiele przepięknych akwenów, które pozwolą odetchnąć od wielkomiejskich gonitw. Za najbardziej urokliwy z nich uznaje się Jezioro Nyskie, które jest jednym z największych zbiorników na Opolszczyźnie. To popularne miejsce rekreacji, jednak bez trudu można znaleźć też ciche i odosobnione zakątki. 

Najpopularniejszą z plaż nad Jeziorem Nyskim jest z pewnością ta w Skorochowie, określana przez miejscowych jako polska Copacabana. To na niej latem jest organizowany cykliczny Festiwal Wody i Ognia, łączący ze sobą koncerty i pokazy laserowo-pirotechniczne.

Jezioro Nyskie z lotu ptaka

Biskupia Kopa

To ciekawe miejsce w opolskim, idealne na jednodniową wycieczkę z całą rodziną lub znajomymi. Ten najwyższy szczyt Gór Opawskich mierzy 890 m n.p.m., a szlak jest dość przyjemny i niewymagający, dlatego poradzi sobie z nim nawet zupełnie początkujący turysta. 

A opłaca się wspiąć na Biskupią Kopę! Na szczycie czeka zapierający dech w piersiach widok na panoramę Gór Opawskich, a po czeskiej stronie można obejrzeć zabytkową wieżę widokową. Dobrą bazą wypadową będzie Jarnołtówek lub Pokrzywna z szeroką ofertą hoteli i innych obiektów noclegowych. 

Biskupia Kopa o zachodzie słońca

Stobrawski Park Krajobrazowy

Ten kompleks leśny jest najmłodszym (założonym w 1999 roku), ale za to jednym z największych na Opolszczyźnie. Zajmuje powierzchnię prawie 53000 hektarów i rozciąga się na obszarze 12 gmin. Cały teren przecinają malownicze ścieżki piesze i szlaki rowerowe. Południową granicę parku stanowią Odra i Nysa Kłodzka, a teren parku leży w dorzeczu aż 5 rzek.

Na tym terenie żyje ponad 250 gatunków zwierząt chronionych, wśród nich aż 18 uznanych za globalnie zagrożone wyginięciem. Jest to również miejsce, w którym można podziwiać ponad 40 gatunków chronionych roślin, takich jak storczyki lub rosiczki.

Stobrawski Park Krajobrazowy

Gdzie zanocować w Opolskiem?

Województwo opolskie to powierzchniowo najmniejsze województwo w Polsce, co znacznie ułatwia planowanie noclegów podczas jego zwiedzania. Hotel lub apartament usytuowany w centrum województwa pozwoli na łatwy i szybki dojazd do dowolnie wybranej atrakcji.

Spora baza noclegowa znajduje się w samym Opolu. Można tam wybierać pomiędzy komfortowymi hotelami a niskobudżetowymi kwaterami w hostelach czy pensjonatach. Jako bazę wypadową warto wziąć pod uwagę również takie miejscowości jak Głuchołazy, Pokrzywna oraz Nysa. Jeśli szukasz dobrego i pewnego noclegu na Opolszczyźnie, sprawdź naszą bazę hoteli na Triverna.pl!

Odwiedzając Mosznę i jej okolice, warto zarezerwować pobyt w zamkowym hotelu – pozwoli to poczuć ducha historii. Obiekt posiada restaurację z przepyszną kuchnią, a w menu nie brakuje lokalnych smaków. 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.