Strona główna
Blog
W góry
Wspinaczka skałkowa w Polsce – gdzie pojechać?

Wspinaczka skałkowa w Polsce – gdzie pojechać?

ON
Ola Nazimek
02 lipca 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Wspinaczka skałkowa w Polsce – gdzie pojechać?

Wspinaczka skałkowa to aktywność nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Pozwala przeżyć niezwykłą przygodę, spróbować czegoś nowego, poruszać się i pobyć w przyrodzie. Masz ochotę zmierzyć się z tym wyzwaniem? A może już próbowałeś wspinania na ściance i teraz chciałbyś powspinać się w terenie? Sprawdź polecane przez nas trasy wspinaczkowe w Polsce i ruszaj na spotkanie ze sportem, który może stać się Twoim nowym hobby!

Polecane skałki wspinaczkowe w Polsce - infografika

Jura Krakowsko-Częstochowska – wspinaczka dla początkujących i nie tylko

Jura to prawdziwy raj dla wspinaczy. Tutaj ciekawych miejsc do uprawiania wspinaczki skalnej jest całe mnóstwo. Wystarczy rozejrzeć się wokół, by znaleźć formację skalną, którą natychmiast ma się chęć zdobyć. Jakie rejony Jury Krakowsko-Częstochowskiej warto odwiedzić z uprzężą? Oto i one!

Skały Rzędkowickie

To jeden z największych i najpiękniejszych masywów skałek wspinaczkowych na całej Jurze! Ten łańcuch ostańców wapiennych ciągnie się na obszarze 1,5 kilometra, więc ciekawych miejsc do wspinania naprawdę nikomu tutaj nie zabraknie. Wśród interesujących skałek znajdują się: Mała Grań, Baszta, Turnia Szefa, Zegarowa, Studnisko, Okiennik, Słoneczna Turnia, Flaszka i wiele innych. 

Skały Rzędkowickie

Dolinki Krakowskie

Szczególnie lubianym przez wspinaczy miejscem są Dolinki Krakowskie, w których znajduje się duże zagęszczenie wapiennych form skałkowych. Trasy są tu nietrudne, więc z powodzeniem i początkujący dadzą sobie z nimi radę. Dotarcie na miejsce jest wygodne – można tu dojechać samochodem osobowym lub korzystając z krakowskiej komunikacji miejskiej. Do najciekawszych miejsc do wspinaczki należą: Dolina Bolechowicka z przepiękną Bramą Bolechowicką, Dolina Kobylańska (warto wspinać się na Kulę, Turnię z Krokiem, Turnię Zjazdową czy na Żabiego Konia) oraz Dolina Będkowska z popularną formacją o pobudzającej nazwie – Dupa Słonia. Warte odwiedzenia są też: Dolina Kluczwody czy Dolina Brzoskwinki

Skałki wspinaczkowe w Dolinie Będkowskiej

Skałki w Olsztynie koło Częstochowy

Zapaleni wspinacze będą też zachwyceni możliwościami, jakie daje północna Jura. W Olsztynie koło Częstochowy czekają bowiem malownicze grupy skałek wspinaczkowych, po których wyznaczono nawet kilkadziesiąt zróżnicowanych tras! Warte uwagi są szczególnie takie formacje jak: Słoneczne Skały i Filar Adeptów (znajdują się one tuż przy samym zamku w Olsztynie), Szafa, Biblioteka, Grupa Dziewicy, a także położona nieco dalej Grupa Skał pod górą Biakło. 

Jura Krakowsko-Częstochowska - popularny region wspinaczkowy w Polsce

Skalne Miasto Podzamcza

To właśnie tutaj, u stóp przepięknego Zamku Ogrodzieniec znajduje się jedna z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Polsce. Jest to trasa „Made in Poland”, która została wyznaczona na Wielkiej Cimie – najbardziej imponującej skale całego Podzamcza. Wspinacze z dobrą kondycją i większym doświadczeniem koniecznie powinni spróbować swoich sił na tej ścieżce. Jej pokonanie z pewnością dostarczy mnóstwa satysfakcji. Inne skałki wspinaczkowe w tym rejonie to np. Sfinks, Lalka, Niedźwiedź czy Wielbłąd.

Wspinaczka na skałkach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Trasy wspinaczkowe w Sudetach

Wspinaczka na skałkach jest możliwa nie tylko na Jurze. Ciekawych tras nie brakuje także w Sudetach. Jeśli zatem planujesz wypoczynek w tym rejonie, to sprawdź, gdzie warto się powspinać, by urozmaicić w ten sposób swój wakacyjny wyjazd. Przedstawiamy aż 3 fascynujące lokalizacje w tym łańcuchu górskim!

Rudawy Janowickie

Piękne skałki do wspinania czekają na Ciebie w malowniczych Rudawach Janowickich, które są miejscem mało zatłoczonym i bardzo przyjaznym. Jeśli zatem cenisz sobie kameralny klimat, to przyjedź właśnie tutaj. Na miejscu czeka na Ciebie sporo zabezpieczonych tras, których przejście będzie czystą przyjemnością. Formacje, jakie warto wziąć pod uwagę w tym obszarze, to: Piec, Most, Dolina Janówki, Krowiarki, Rozpadła, Garby Janowickie, Fajka, Janowicki Grzbiet czy Starościńskie Skały.

Popularnym wyborem wśród wspinaczy w Sudetach są także Góry Sokole, nazywane też pieszczotliwie Sokolikami, które leżą w paśmie Rudaw Janowickich. Znajdziesz tu wiele interesujących tras zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. W tym rejonie często są też urządzane kursy wspinaczki skałkowej, więc jeśli będziesz chciał wybrać się na takie zajęcia, to warto skorzystać! W Sokolikach popularne są następujące bloki skalne: Sukiennice, Krzywa Turnia, Chatka czy Ząbek.

Sokoliki w Rudawach Janowickich do wspinaczki

Góry Izerskie

Pogórze Izerskie to kolejne ciekawe miejsce dla miłośników wspinaczki skalnej. Na szczególną uwagę zasługuje Kingsajz, czyli niedziałający dziś kamieniołom piaskowca, który stanowi rewelacyjną przestrzeń do uprawiania tego wyczynowego sportu. Ściany kamieniołomu wprost idealnie nadają się do ćwiczenia wspinaczki – znajduje się tu kilka unikatowych na skalę kraju tras. Warto pamiętać, że wspinanie się w tym obiekcie wymaga wprawy i dobrej kondycji, bowiem ściany piaskowca w odróżnieniu od wapieni jurajskich są mocno wypłaszczone i nie posiadają tylu zróżnicowanych zakamarków i zagłębień, co mniej doświadczonym może przysporzyć nie lada trudności. 

Góry Stołowe

Fantastyczne skałki do wspinaczki znajdziesz też w Górach Stołowych. Duża liczba formacji z piaskowca pobudzi wyobraźnię każdego wspinacza. I choć spacerując po ścieżkach i podziwiając mijane skały, można tworzyć w głowie najróżniejsze scenariusze tras prowadzących na szczyty, to warto wiedzieć, że na terenie PN Gór Stołowych legalnych miejsc do wspinania jest tylko kilka. Zarządzeniem Dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych z 2023 roku do wspinaczki udostępniono wyłącznie: Szczeliniec Wielki, Narożnik, rejon od Samotnika do Trzmielowej Jamy, formację Pod Starym Biwakiem, Radkowskie Skały, Filary Skalne. Poza granicami parku narodowego możesz wybrać się na równie atrakcyjny Szczytnik

 Szczeliniec Wielki

Skałki wspinaczkowe na Podhalu

Podhale kojarzy się przede wszystkim z wycieczkami górskimi, tymczasem rejon ten również ma ciekawe trasy wspinaczkowe! Nie jest ich wiele, a mimo to ze względu na swoje położenie i ukształtowanie definitywnie zasługują na uwagę. Prawdziwą mekką dla doświadczonych miłośników tego sportu jest skała Jaroniec mieszcząca się w polskich Tatrach Zachodnich. Aby wspinać się w Tatrach, potrzebne jest naprawdę duże doświadczenie, wiedza i znakomita kondycja fizyczna. Dróg prowadzących na szczyt skały Jaroniec jest aż 9, więc z powodzeniem można tu spędzić cały dzień i ani przez minutę się nie nudzić. Innym polecanym rejonem dla wspinaczy w Tatrach jest Dolina Lejowa.

Wspinaczka na Podkarpaciu

Miłośnicy wspinaczki z Podkarpacia wcale nie muszą jechać daleko, żeby doskonalić swoje umiejętności, bo i w tym regionie nie brak ciekawych skałek wspinaczkowych. Przygodę ze wspinaczką można rozpocząć np. w Skałach Czarnorzeckich – obszernym rejonie wspinaczkowym złożonym z malowniczych piaskowców. Skały Czarnorzeckie dzielą się na pięć sektorów: Kamieniec, Przełom Marcinka, Strzelnica, Sokoli Grzbiet, Rezerwat Prządki, jednak wspinanie jest możliwe tylko w czterech z nich. W Rezerwacie Prządki obowiązuje zakaz wspinaczki, ale zachęcamy, by wybrać się do niego na pieszą wycieczkę i pozachwycać pięknem tutejszej przyrody. 

Rezerwat Prządki na Podkarpaciu

Skałki do wspinaczki w Górach Świętokrzyskich

Również najstarsze góry w Polsce będą dobrym wyborem pod kątem tras wspinaczkowych. Wokół samych Kielc jest kilka naprawdę ciekawych lokalizacji, które świetnie sprawdzą się dla początkujących wspinaczy. Są to: stary kamieniołom Stokówka położony nieopodal zamku w Chęcinach, mieszczący się 2 kilometry dalej kamieniołom Zelejowa, a także znajdujący się na północ od Kielc kamieniołom Ciosowa.

Góra Ciosowa w Górach Świętokrzyskich

Wspinaczka w Beskidach

Beskidy może nie są najpopularniejszym wyborem wśród wspinaczy, ale warto pamiętać, że i tutaj znajdzie się coś ciekawego dla tych, którzy preferują aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Formacją, która pozwala trenować swoje umiejętności wspinania, jest Tropikalna Skała (Tropie), która oferuje aż 24 drogi wspinaczkowe. Warta uwagi jest także grupa piaskowców położonych tuż nad Zalewem Rożnowskim – Skały Rożnowskie. Warto sprawdzić, co ten malowniczy rejon ma do zaoferowania i dodać go do swojej listy miejsc godnych uwzględnienia w planach wspinaczkowych na ten bądź kolejny sezon.

Skałki Rożnowskie - popularne miejsce do wspinaczki skałkowej

Wspinaczka skałkowa może być niezwykłą przygodą dla całej rodziny. By zacząć swoją przygodę z tym sportem, nie potrzebujesz wiele – jedynie dobre chęci, pozytywne nastawienie i gotowość na spotkanie z przygodą. Jeśli nasz artykuł zachęcił Cię do tego, żeby spróbować swoich sił w tej wyjątkowej dyscyplinie, to już dzisiaj zachęcamy do zarezerwowania swoich wakacji z Triverna.pl. Na naszym portalu znajdziesz wyjątkowe oferty hotelowe w najpiękniejszych rejonach wspinaczkowych w Polsce. Skorzystaj i baw się znakomicie, zdobywając nowe umiejętności! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.