Strona główna
Blog
Atrakcje turystyczne
Ciekawe miejsca w Wielkopolsce, które warto odwiedzić, będąc w okolicy
Atrakcje turystyczne
Przewodniki i rankingi
Wszystkie wpisy

Ciekawe miejsca w Wielkopolsce, które warto odwiedzić, będąc w okolicy

ON
Ola Nazimek
22 stycznia 2024
11 min czytania
Udostępnij:
Ciekawe miejsca w Wielkopolsce, które warto odwiedzić, będąc w okolicy

Wielkopolska jest regionem znajdującym się w środkowo-zachodniej Polsce. To drugie co do wielkości województwo w kraju i historyczna kolebka państwa polskiego. Najbardziej znana jest ze świętomarcińskich rogali i poznańskich koziołków, jednak atrakcji Wielkopolska ma do zaoferowania znacznie więcej. 

Co warto zobaczyć w Wielkopolsce? Czytaj dalej i sprawdź, jakie są najciekawsze atrakcje regionu!

Największe atrakcje Wielkopolski - infografika

Wielkopolskie miasta, które trzeba zobaczyć

Zwiedzanie regionu dobrze jest zacząć od miast pełnych zabytków i ciekawych miejsc. W Wielkopolsce szczególnie warto poświęcić czas na odwiedzenie stolicy województwa – Poznania, ale też historycznego Gniezna czy Kalisza. 

Poznań

Rynek w Poznaniu - jedna z głównych atrakcji Wielkopolski

To miasto oddychające historią, dlatego nawet cały weekend może być niewystarczający do tego, by zobaczyć wszystko, co Poznań ma do zaoferowania. Z pewnością rynek będzie dobrą lokalizacją startową, a tam koniecznie trzeba pamiętać o zerknięciu na poznańskie koziołki! Warte odwiedzenia będą także: Zamek Królewski, Pałac Cesarski czy Park Cytadela z ciekawym Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia. Podczas zwiedzania obowiązkowo trzeba wejść do Rogalowego Muzeum i skosztować tradycyjnego wypieku. A następnie (w ramach spalania kalorii) można przespacerować się alejkami Parku Maltańskiego do poznańskiego zoo!
To tylko kilka atrakcji, jakie znajdziesz w stolicy województwa wielkopolskiego! Sprawdź inne ciekawe miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić.

Gniezno

Pomnik Lecha w Gnieźnie

To właśnie Gniezno było pierwszą stolicą Polski, a historia wygląda tutaj zza każdego węgła. Zwiedzanie Gniezna polecamy zacząć od Katedry Gnieźnieńskiej, stojącej na szczycie Wzgórza Lecha. To w tym gmachu przez ponad 300 latMiasto nad Wartą w Wielkopolsce odbywały się koronacje polskich monarchów. Wewnątrz katedry można podziwiać m.in. Drzwi Gnieźnieńskie, pochodzące z XII wieku wraz ze słynną płaskorzeźbą, przedstawiającą życie św. Wojciecha. W środku znajduje się również grobowiec z relikwiami świętego, sieć podziemnych krypt (można je zwiedzać z przewodnikiem) oraz punkt widokowy usytuowany na jednej z kościelnych wież, z której roztacza się przepiękna panorama miasta. 

W Gnieźnie warto zwrócić uwagę także na zabytkowy dworzec kolejowy Winiary, Park Piastowski oraz Stary Ratusz przy ulicy Bolesława Chrobrego. 

Kalisz

Jakie są inne fajne miejsca w Wielkopolsce? Kalisz jest jednym z najstarszych polskich miast, a najważniejszym punktem jego zwiedzania powinien być Główny Rynek wraz z ratuszem, na którego wieży znajduje się punkt widokowy. Rozciąga się z niego wspaniała panorama miasta. Z rynku ulicą Zamkową koniecznie musisz przejść pod Basztę Dorotkę, która jest pozostałością miejskich fortyfikacji z czasów Kazimierza Wielkiego. Jej nazwa nawiązuje do legendy o starościańskiej córce ukaranej zamknięciem w baszcie za miłość do biednego szewca.

W mieście na uwagę zasługuje również prawosławna cerkiew św. Piotra i Pawła oraz trzy zabytkowe cmentarze – ewangelicki z 1689 roku, prawosławny z 1786 roku i  rzymskokatolicki z 1807 roku.

Wielkopolska – szlakiem historii. Jakie atrakcje regionu koniecznie trzeba odwiedzić?

Atrakcje Wielkopolski ucieszą zwłaszcza miłośników historii kraju. Ta kolebka polskości obfituje w zamki i grodziska, w których przez setki lat kształtowała się Polska.

Jedną z ciekawszych atrakcji jest pochodzący z XV wieku zamek w Kórniku. Zbudowany na bagiennej wyspie, otoczony był fosą, przez którą prowadził most zwodzony – do dziś z tamtego okresu zachowały się piwnice i część starych murów. Przez lata przebudowywany i rozbudowywany zamek obecnie jest siedzibą muzeum, w którym można podziwiać ekspozycje z różnych epok i stylów.

Na zamku przy odrobinie szczęścia można spotkać Białą Damę, czyli Teofilię Działyńską, która podobno w okolicach północy opuszcza ramy swojego portretu, aby spotkać w parku jeźdźca na czarnym koniu i wraz z nim do świtu przemierzać parkowe alejki.

Zamek w Kórniku - popularna wielkopolska atrakcja

Innym ciekawym miejscem w Wielkopolsce jest pałac w Rogalinie. Wieś jest położona około 20 km od Poznania, a cały jej urok tkwi w zabytkowej budowli pochodzącej z XVII wieku. Otacza ją piękny park krajobrazowy, którego największą atrakcją jest skupisko ponad 700-letnich dębów o historycznych imionach Lech, Czech i Rus. 

W pałacu powstała pierwsza w Wielkopolsce biblioteka publiczna, na uwagę zwiedzających zasługuje również jej wyposażenie: przepiękne dębowe szafy i rzeźbione w drewnie schody.

Pałac w Rogalinie - ciekawe miejsce w Wielkopolsce

Wszyscy wielbiciele historii powinni odwiedzić także Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W muzeum można obejrzeć najstarsze i najlepiej zachowane eksponaty pochodzące z wczesnego średniowiecza. Wśród nich są pozostałości grodu pierwszych Piastów – ruiny pałacu, kaplicy, kościoła i część wałów obronnych. Ostrów Lednicki był jednym z głównych ośrodków obronnych za czasów panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Choć nie ma na to jednoznacznych dowodów historycznych, wielu naukowców skłania się ku tezie, że to właśnie tutaj Mieszko I przyjął chrzest w 966 roku.

Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy

Przyrodnicze atrakcje Wielkopolski – czyli gdzie uciec od miejskiego zgiełku?

Gdy zmęczy Cię intensywne historyczne zwiedzanie, możesz wybrać jedno z wielu pięknych miejsc w Wielkopolsce, w których odpoczniesz w otoczeniu kojącej natury, szumu lasu i śpiewu ptaków. Gdzie można odnaleźć prawdziwy spokój i relaks?

Puszcza Notecka

Ze względu na liczne polodowcowe jeziora i jeziorka bywa nazywana wielkopolskimi Mazurami. Na terenie puszczy można znaleźć ich ponad 100 – od tych dużych i głębokich (jak np. Jezioro Śremskie, mające 45 m głębokości i sięgające dnem 6 m poniżej poziomu morza, co sprawia, że stanowi jedyną w regionie kryptodepresję), po te całkiem malutkie, ukryte pomiędzy drzewami.

W Puszczy Noteckiej możesz również natknąć się na prawdziwe wydmy śródlądowe – niektóre z nich osiągają nawet 35 m wysokości!

Łabędź na jeziorze w Puszczy Noteckiej

Grobowce megalityczne w Nadleśnictwie Koło

To prawdziwa ciekawostka Wielkopolski. Na terenie lasów Nadleśnictwa Koło, nieopodal wsi Wietrzychowice, można zobaczyć 6 megalitycznych grobowców, których wiek szacuje się na ponad 5,5 tysiąca lat. To znacznie więcej niż liczą sobie piramidy w Gizie!

Lasy Czerniejewskie 

Ten rozległy kompleks leśny stanowi niewielką pozostałość po pradawnej puszczy, która okrywała te tereny za czasów pierwszych Piastów. Spacerując uroczymi ścieżkami można zobaczyć wiele wiekowych drzew, stanowiących pomniki przyrody lub odwiedzić jeden z siedmiu rezerwatów przyrody bądź dwóch parków krajobrazowych. Warto również udać się do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, w którym znajduje się skansen dawnych zabudowań wiejskich. Niedaleko, w miejscowości Nakiełka można podziwiać odrestaurowany, XVIII-wieczny kościół Olendrów, w którym obecnie znajduje się ciekawa sala koncertowa.

Czerniejewo w Wielkopolsce

Moraska Góra

Chociaż szczyt góry wznosi się 154 m n.p.m., to nie wysokość stanowi jej największą wartość. Ciekawostką Moraskiej Góry jest fakt, że około 5 tysięcy lat temu uderzył w nią meteoryt, pozostawiając na niej aż 7 kraterów. Z biegiem czasu kratery wypełniła woda, zamieniając je w płytkie jeziorka. Największe z nich ma 700 m średnicy. Do rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko prowadzi ciekawa ścieżka edukacyjna.

Rrezerwat przyrody Meteoryt Morasko, który warto zobaczyć w Wielkopolsce

Atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce – gdzie pojechać z maluchami?

Wybierając się z dzieciakami na zwiedzanie Wielkopolski, warto zacząć od wspomnianego już zoo w Poznaniu. Młodych podróżników z pewnością zachwyci największa w Polsce słoniarnia, a wizyta w niedźwiedziarni, w której żyją zwierzęta uratowane z cyrków i nielegalnej hodowli, może być świetnym wstępem do dyskusji na temat opieki nad zwierzętami.

Jeśli wycieczkę do ogrodu zoologicznego połączysz z przejażdżką Kolejką Parkową Maltanka lub zabytkowym autobusem linii numer 100, zafundujesz pociechom naprawdę niesamowity dzień! Co jeszcze w Wielkopolsce warto odwiedzić z dziećmi?

Osły w poznańskim zoo

Gród Pobiedziska

Z pewnością wielu chłopców choć przez krótki moment w życiu marzyło o byciu rycerzem. Gród Pobiedziska umożliwia powrót do tego marzenia, łącząc w sobie zalety parku rozrywki i rekonstrukcji historycznej. Młodzi giermkowie będą mogli ubrać najprawdziwszą kolczugę, założyć hełm i spróbować walki na miecze. Najodważniejsi mogą postrzelać z łuku, a nawet odpalić katapultę.

Mosińskie drezyny

To świetna opcja dla rodzin lubiących aktywny wypoczynek. Przejażdżka drezyną wymaga bowiem użycia siły własnych mięśni, ale za to jest nie lada gratką i gwarantuje wyśmienitą zabawę! Trasa przejazdu biegnie przez Wielkopolski Park Narodowy, co zapewnia fantastyczne widoki po drodze. Można zobaczyć m.in. jezioro Kociołek czy Studnię Napoleona.

Przejażdżka drezyną w Wielkopolsce jako ciekawa atrakcja dla dzieci

Westernland

Westernowe miasteczko to idealne rozwiązanie dla dużych i małych kowbojów czy Indian. W znajdującym się we wsi Chocz parku rozrywki można zostać poszukiwaczem złota, spróbować sił w rzucie tomahawkiem lub podkową, przejść indiański tor przeszkód lub zobaczyć własną podobiznę na liście gończym wystawionym przez szeryfa.
Do tego Westernland oferuje szereg innych atrakcji, takich jak ranczo dmuchańców, przejażdżki quadami i inne. Rodzice z pewnością docenią klimatyczne knajpki, w których będą mogli odpocząć i napić się pysznej kawy.

Wielkopolska zdecydowanie zasługuje na odwiedziny. Liczne ciekawe miejsca i szereg różnorodnych atrakcji sprawia, że region jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko z Polski, ale i z Europy. Czy to sprawa historii, a może urokliwych pejzaży? Jedno jest pewne – każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Planując nocleg w Wielkopolsce, warto zajrzeć do bazy hoteli na portalu Triverna.pl. Dzięki naszym poleceniom znajdziesz miejsce, w którym wyśpisz się i odpoczniesz, zbierając siły do dalszego zwiedzania.  

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.