Strona główna
Blog
Przewodniki i rankingi
Polskie wyspy, które warto odwiedzić
Przewodniki i rankingi
City break
Nad jezioro
Nad morze
Wszystkie wpisy

Polskie wyspy, które warto odwiedzić

ON
Ola Nazimek
27 grudnia 2023
10 min czytania
Udostępnij:
Polskie wyspy, które warto odwiedzić

Marzysz o wakacjach na wyspie? Wcale nie musisz wybierać się w egzotyczne kraje! Choć wyspa kojarzy się przede wszystkim z ciepłymi wakacjami w popularnych zagranicznych kurortach, to i na mapie Polski wysp nie brakuje. Jakie polskie wyspy warto odwiedzić? Sprawdzamy!

Polskie wyspy na Bałtyku

Wysp w Polsce nad morzem nikomu nie trzeba przedstawiać. Ale czy na pewno? Sprawdź, czy je znasz!

Wyspa Wolin

Najbardziej znaną i największą polską wyspą jest Wolin. W całości leży na terytorium naszego kraju. Od lądu oddziela ją cieśnina Dziwna i Zalew Szczeciński, a od wyspy Uznam – cieśnina Świna. Na wyspie Wolin znajdują się dwa duże ośrodki miejskie, które jednocześnie stanowią popularne kurorty turystyczne. Są to Świnoujście oraz Międzyzdroje. Na obszarze wyspy ustanowiono Woliński Park Narodowy, w którym żyje na wolności orzeł bielik. Podczas pobytu w tym rejonie warto odwiedzić zagrodę pokazową żubra europejskiego. Wśród największych atrakcji tej części kraju należy wymienić przepiękne naturalne klify, stare lasy bukowe i sosnowe, Jezioro Turkusowe czy punkt widokowy i grodzisko w Lubinie. To miejsce zdecydowanie jest warte odwiedzenia!

Plaża na wyspie Wolin nad polskim morzem

Wyspa Uznam

Kolejnym ciekawym miejscem na nadmorski odpoczynek jest wyspa Uznam, którą współdzielimy z Niemcami. Po polskiej stronie znajduje się zdecydowanie mniejsza część wyspy – warte uwagi są przede wszystkim piękne piaszczyste plaże i nadmorskie kąpieliska. Jeśli jednak masz ochotę wybrać się na dłuższą wycieczkę, to koniecznie zaplanuj zwiedzanie niemieckiej części wyspy. Znajdziesz tam uzdrowiskowe miejscowości: Bansin, Heringsdorf, Ahlbeck, które oczarują Cię niezwykłym, sielskim klimatem. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także transgraniczna trasa pieszo-rowerowa długości 12 km – jeśli jesteś miłośnikiem dwóch kółek, to zdecydowanie warto przejechać ją w całości!

Wyspa Karsibór

Położona na południe od wyspy Wolin, wyspa Karsibór zajmuje jedynie 14 km² powierzchni. Jest kameralna i spokojna, zajęta w dużej mierze przez pastwiska, plantacje trzciny, a także przez przepiękne Lasy Karsiborskie. Na wyspie znajduje się rezerwat Karsiborska Kępa, który jest ostoją dziko żyjących ptaków. Do ciekawostek należy fakt, że w 1944 roku powstała tutaj niemiecka baza promów wojskowych. Do dzisiaj można podziwiać np. basen U-bootów. Wyspa Karsibór to świetne miejsce na wypoczynek dla tych, którzy pragną uciec od miejskiego zgiełku.

Wyspa Sobieszewska

Kolejną piękną polską wyspą na Morzu Bałtyckim jest Wyspa Sobieszewska, stanowiąca dzielnicę Gdańska – Sobieszewo. Z wyspy do centrum miasta można dotrzeć w zaledwie 15 minut jazdy samochodem przez most zwodzony. Sobieszewo jest też obsługiwane przez komunikację miejską – podróżując autobusem wygodnie dostaniesz się tu o niemal każdej porze dnia. Od 1994 roku Wyspa Sobieszewska posiada status wyspy ekologicznej, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wybierając wypoczynek w tym miejscu będziesz naprawdę blisko natury! Na wyspie znajdują się rezerwaty Ptasi Raj oraz Mewia Łacha, które są zamieszkiwane przez wiele gatunków dzikich ptaków. Sobieszewo to cudowne miejsce na rodzinną wycieczkę dla tych, którzy tęsknią za bliskością przyrody, a jednocześnie lubią być blisko atrakcji, jakie oferuje miasto.

Wyspa Sobieszewska nad Bałtykiem

Wyspy w Polsce na rzekach

Czy wiesz, że wiele polskich wysp znajdziesz też w miastach? Właśnie tak! Zobacz, jakie wyspy na rzekach warto odwiedzić i co ciekawego możesz na nich zobaczyć.

Wyspy odrzańskie we Wrocławiu 

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które jest położone aż na 12 odrzańskich wyspach. Ich największe skupisko występuje w rejonie Starego Miasta i są to wyspy: Bielarska, Słodowa, Młyńska, Piaskowa, Daliowa i Tamka. Klimatyczna, zabytkowa dzielnica Wrocławia – Ostrów Tumski – także niegdyś była wyspą. Z początkiem XIX wieku zasypano jednak koryta rzek, a pozostałością po nich są dzisiaj stawy, które można podziwiać w rejonie ogrodu botanicznego czy seminarium duchownego.

Wrocławskie wyspy na Odrze

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Jednym z najpiękniejszych zakątków zabytkowej Bydgoszczy jest Wyspa Młyńska, na której mieszczą się najważniejsze ośrodki kulturalne i rekreacyjne w mieście. Znajdują się tutaj m.in.: Muzeum Okręgowe, Europejskie Centrum Pieniądza, Dom Leona Wyczółkowskiego, zielony skwer spacerowy, Młyny Rothera, a także liczne kawiarnie i restauracje. Przez Wyspę Młyńską przebiega tylko jedna ulica – Mennica, która nawiązuje do mennicy bydgoskiej z przełomu XVI i XVII wieku. Wyspę z miastem łączą trzy kładki piesze i jeden most drogowy. Wyspa Młyńska jest jednym z najbardziej lubianych przez mieszkańców i turystów miejscem rekreacyjnym na mapie miasta.

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Wyspy na jeziorach w Polsce

Wiele ciekawych wysp znajdziesz także na polskich jeziorach. Oto niektóre z nich:

Wielka Żuława

To jedna z największych śródlądowych wysp w Polsce. Położona na jeziorze Jeziorak w Iławie jest chętnie odwiedzanym miejscem przez żeglarzy. Znajdują się tutaj popularne ośrodki wypoczynkowe, a także wypożyczalnia jachtów. Wielka Żuława ma stałe połączenie promowe z lądem i jest często wybierana przez turystów na miejsce letniego wypoczynku nad jeziorem

Wyspa Czarci Ostrów 

Znajduje się na jeziorze Śniardwy, czyli największym polskim jeziorze. Obecnie jest niezamieszkana i stanowi przede wszystkim punkt nawigacyjny dla żeglarzy. W przeszłości właśnie na tej wyspie zasiedlające okolice plemiona Galindów oddawały cześć bogom. W XVIII wieku na wyspie znajdował się magazyn żywności oraz koszary wojsk pruskich.

Wyspa Czarci Ostrów

Grajewska Kępa 

To wyspa na jeziorze Niegocin. Jest nazywana wyspą miłości – określenie to nawiązuje do miejscowych legend. Jedna z nich pochodzi z czasów Galindów – gdy wodzowi urodziła się piękna córka, postanowił uczynić ją spadkobierczynią fortuny. Dziewczyna miała wyjść za mąż i pozostać na wyspie. Zakochała się jednak w chłopaku spoza wyspy i postanowiła z nim uciec. Zrozpaczony ojciec poprosił o pomoc miejscową czarownicę. Ta zamieniła się w dziewczynę – Galindę – i pocałunkiem przemieniła chłopca w żabę. Galinda, która przybyła na umówione miejsce spotkania nie zastała ukochanego, ale jej uwagę zwróciła głośno rechocząca żaba. Dziewczyna rozpoznała w jej oczach chłopca i z przerażenia zastygła w bezruchu. Do ciekawostek należy fakt, że zafascynowani legendą mieszkańcy regionu postanowili umieścić rzeźbę Galindy i jej ukochanego w Giżycku na pamiątkę wiecznej i nieszczęśliwej miłości. 

Wyspa Kamieńska 

Znajduje się na jeziorze Bełdany i jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Specyficzne warunki sprawiają, że bytuje tu sandacz i inne drapieżne ryby. Na wyspie można spotkać niezwykle rzadko występującą roślinę, jaką jest kokorycz pełna. Wyspa Kamieńska bywa nazywana też Mysią – jednak wbrew temu określeniu wcale nie zamieszkują jej myszy, ale nornice, które są chętnie badane przez przyjeżdżających tutaj specjalnie w tym celu przyrodników.

Wyspa Upałty 

Jest największą wyspą na Mazurach. Znajduje się na jeziorze Mamry i ma powierzchnię ponad 67 ha. Wyspa Upałty jest rezerwatem przyrody i aby na niej zacumować, należy mieć specjalne pozwolenie. Do zakończenia II wojny światowej wyspa była zamieszkana.

Wyspa Upałty - największa wyspa na Mazurach

Polskie wyspy na zalewach

Wyspy na Bałtyku w Polsce to nie jedyne wyspy, jakie powinieneś znać! Koniecznie sprawdź, jakie wyspy i wysepki znajdują się na zalewach.

Wyspa Chełminek

Chełminek to sztuczna wyspa na Zalewie Szczecińskim, która powstała na mieliźnie po 1889 roku. Usypano ją z urobku, który wydobyto podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Na wyspie znajdują się dwie latarnie, emitujące czerwone światło – właśnie dzięki temu Wyspa Chełminek stała się istotnym punktem nawigacyjnym dla statków. Oprócz latarni mieszczą się tu także: dawny dom latarnika, niewielka przystań dla łodzi, jak również tory kolejki wąskotorowej. Wyspa jest aktualnie niezamieszkana, lecz bywa chętnie odwiedzania przez żeglarzy, kajakarzy czy miłośników pływania na SUPie.

Wyspa Estyjska

Ciekawą wyspą powstającą właściwie na naszych oczach jest sztuczna Wyspa Estyjska, tworzona na Zalewie Wiślanym. Utworzenie wyspy jest związane z przekopem Mierzei Wiślanej. Wyspa jest elipsą o obwodzie ok. 5 kilometrów. Znajduje się na wysokości Przebrna ok. 4,5 km od kanału żeglugowego. Jeszcze na początku 2023 roku wyspa była pusta w środku – otaczał ją wyłącznie eliptyczny wał, który wyznaczał granice wyspy. Z czasem środek miał zostać wypełniony urobkiem pochodzącym z budowy kanału żeglugowego. Nazwa wyspy nawiązuje do średniowiecznego miana Zalewu Wiślanego – Estmere – i została wyłoniona na drodze konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wyspy w Polsce nie są wcale takim rzadkim zjawiskiem, jak mogłoby się wydawać! Wolin i Uznam to najbardziej znane i największe wyspy w Polsce, ale nie jedyne! Wiele wysp znajdziesz także na jeziorach, rzekach czy zalewach. W artykule staraliśmy się wymienić te najciekawsze i najpiękniejsze. Jeśli masz ochotę zwiedzić polskie wyspy, to zapraszamy już teraz do planowania podróży razem z Triverna.pl, gdzie na bieżąco publikujemy najgorętsze oferty cenowe w komfortowych hotelach. Zajrzyj i sprawdź!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.