Atol SPA jest położony zaledwie 400 m od plaży i 200 m od promenady w Świnoujściu.
Świnoujście jest położone nad Morzem Bałtyckim tuż przy granicy z Niemcami na trzech dużych wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz kilkudziesięciu mniejszych wysepkach. To najdalej wysunięte na północny zachód miasto w Polsce. Jest nadmorskim kurortem dysponującym znakomitą bazą pobytową dla kuracjuszy i turystów. Świnoujście to zarówno ważny ośrodek gospodarki morskiej i baza marynarki wojennej, jak i popularne uzdrowisko oraz miejscowość turystyczna.
Pośród szerokiej oferty kulturalnej każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. W amfiteatrze, muszli koncertowej i na Nadmorskiej Promenadzie odbywają się liczne imprezy: koncerty, festiwale, międzynarodowe projekty muzyczne i teatralne. Istnieją także dobre warunki do uprawiania sportu i aktywnej turystyki – lądowej i morskiej. Szlaki piesze, rowerowe, kajakowe umożliwiają nabywanie sprawności przy jednoczesnym kontakcie z przyrodą.
Do licznych atrakcji Świnoujścia należą plaża i kąpielisko. Latem mieszkańcy oraz turyści chętnie korzystają z morskich kąpieli. Szeroka plaża na wyspie Uznam od 2006 roku otrzymuje certyfikat Błękitnej Flagi, świadczący o bezpieczeństwie i czystości kąpieliska. Przez wielu jest uważana za najpiękniejszą plażę w Polsce.
Atrakcje Świnoujścia:
-
Latarnia morska w Świnoujściu – to najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu, mierzy 65 metrów. Powstała w XIX wieku, ze względu na działanie silnych wiatrów i soli morskiej szybko wymagała remontu, więc na początku XX wieku przebudowano ją i nadano okrągły kształt. Obecnie latarnia jest udostępniona do zwiedzania, na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz widok na Bałtyk.
- Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim. Był jedynym kościołem katolickim w mieście do czasów II wojny światowej. Obiekt przetrwał bez zniszczeń obie wojny światowe. Znajdują się tutaj śliczne witraże oraz mozaika przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem w łodzi na wzburzonym morzu.
- Zabytkowe falochrony – pochodzą z połowy XIX wieku i zostały zbudowane na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma III. Początkowo miały ochraniać wybrzeże przed niszczącym działaniem morza. Z czasem zyskały znaczenie turystyczne, a obecnie są rodzajem kamiennego molo, po którym można spacerować, by podziwiać nadmorskie zachody słońca.
- Stawa Młyny – symbol Świnoujścia, będący rodzajem znaku nawigacyjnego dla statków, który jest umieszczony na stałe, bez użycia kotwicy, na wodzie lub lądzie. Może emitować sygnały świetlne, dźwiękowe lub radiowe ułatwiające nawigację. Charakterystyczna Stawa Młyny jest również oficjalnym elementem logo Świnoujścia.
- Gotycki kościół na wyspie Karsibór – świątynia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP powstała na przełomie XV i XVI wieku. Bardzo cennym i ciekawym elementem w kościele jest XVI-wieczny ołtarz, a także barokowa ambona z XVIII wieku, prezentująca wizerunki czterech Ewangelistów i Chrystusa przedstawionego jako ogrodnika.
- Park Zdrojowy – piękny zielony obszar o powierzchni 40 ha sprzyja błogim spacerom. Infrastruktura parku jest dobrze rozwinięta i bardzo zadbana. Znajdują się tu fontanny, altana koncertowa, wybiegi dla psów, jeziorko z fontanną, place zabaw, boisko do koszykówki.
- Promenada – to idealna atrakcja dla osób uwielbiających spacery po wybrzeżu. Znajdują się tu ławki, fontanny z podświetleniem, zegar wodny czy tężnia solankowa. Atrakcją dla dzieci są ślady zwierząt wtopione w nawierzchnię. Odbywają się tu również liczne imprezy plenerowe.
- Muzeum Rybołówstwa Morskiego – mieści się w zabytkowym budynku dawnego ratusza miejskiego. Ekspozycja obejmuje dział przyrodniczy, wystawę bursztynu, dział morski i historyczny.
- Podziemne Miasto na Wyspie Wolin – to kolejny punkt, który zadowoli miłośników historii. Kompleks schronów został wybudowany w latach 30. XX wieku, by chronić morską bazę Krigsmarine. Są tu udostępnione potężne żelbetowe schrony połączone podziemnym korytarzem. Na trasie można obejrzeć także kompletnie wyposażony schron maszynowni. Na zwiedzanie warto wybrać się z przewodnikiem, który przybliży historię tego miejsca.
- Forty artyleryjskie – w Świnoujściu jest dostępnych kilka historycznych fortów. Pierwsze fortyfikacje, drewniane, powstały w XVII wieku i miały ochronić miasto przed najazdem Szwedów. W XIX wieku rozpoczęto budowę murowanych umocnień. Wybudowano wówczas cztery forty, z których trzy zachowały się do dziś. Są to: Fort Wschodni zwany Fortem Gerharda, Fort Zachodni zwany Fortem Anioła oraz Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski.
- Rejsy statkiem – można dopłynąć np. do urokliwych niemieckich miasteczek lub Skandynawii. W przypadku krótszych wycieczek warto postawić na statek piracki. Podczas dwóch godzin zobaczymy najbardziej malownicze zakątki okolic Świnoujścia oraz różne ciekawe miejsca jak: port wojenny, terminal promów morskich, rezerwat ptactwa wodnego na wyspie Mielino czy Stawę Młyny. Statek piracki odpływa z Wybrzeża Władysława IV.
- Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym – wyjątkowa atrakcja dla dzieci, która przysporzy mnóstwo frajdy i to nie tylko najmłodszym. Zagroda jest zlokalizowana około 18 km od Świnoujścia w otoczeniu pięknych lasów, zajmuje 28 ha. Przygotowano tu tarasy widokowe, skąd bezpiecznie można oglądać żubry. Spotkamy także inne zwierzęta, takie jak dziki, sarny, bieliki, puchacze.