Chata w Bieszczadzie znajduje się w Berezce – malowniczej miejscowości nad potokiem Bereźnica. Mieści się pośród bieszczadzkich wzgórz, lasów i pięknych krajobrazów. Jest idealną bazą wypadową w wysokie Bieszczady czy nad Jezioro Solińskie.
Berezka to oaza ciszy i spokoju, doskonała baza wypadowa w całe Bieszczady. Do Polańczyka nad Jeziorem Solińskim jest zaledwie 5 km. W samej wiosce warto zobaczyć ruiny cerkwi Przemienienia Pańskiego z XIX w.
Jezioro Solińskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce. Stanowi atrakcję dla osób ceniących wypoczynek i rekreację, spełnia oczekiwania miłośników żeglowania, wędkarstwa, kąpieli i pięknych widoków. Jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji jest zapora wodna w Solinie, która przegrodziła wody Sanu i umożliwiła powstanie jeziora. Konstrukcja liczy 82 m wysokości i 664 m długości. Warto przespacerować się po koronie zapory i podziwiać spektakularną panoramę albo wyjechać nową kolejką gondolową oferującą panoramiczne widoki, jest także możliwość zwiedzenia wnętrza zapory w Solinie.
Atrakcje Bieszczadów:
- Bieszczadzkie połoniny – któż nie słyszał o wysoko położonych łąkach na wysokich szczytach Bieszczadów. Połoniny Wetlińska, Caryńska i Wysoka oraz gniazdo Tarnicy przyciągają piechurów spragnionych pięknych widoków i możliwości obcowania z unikalną przyrodą.
- Cerkwie w Bieszczadach – kilka ocalałych świątyń przypomina o Bojkach – dawnych mieszkańcach regionu, przymusowo wysiedlonych po drugiej wojnie światowej. Warte odwiedzenia drewniane cerkwie znajdziemy m.in. w Smolniku nad Sanem (wpisana na listę UNESCO), w Bystrem i Michniowcu – położone nieopodal Czarnej perełki drewnianej architektury, a także w maleńkiej Górzance.
- Bieszczadzka kolejka leśna – warto sprawdzić rozkład i choć raz przejechać się kolejką wąskotorową, która powstała ponad sto lat temu do transportu drewna z bieszczadzkich lasów, a dziś jest czołową atrakcją turystyczną. Kolejka kursuje na trasach Majdan – Przysłup oraz Majdan – Balnica.
- Jezioro Solińskie – największy zbiornik retencyjny w Polsce z widokiem na bieszczadzkie szczyty. Zalew posiada funkcje rekreacyjne, można wypożyczyć sprzęt wodny, skorzystać z plaży (np. w Polańczyku), przespacerować się po zaporze albo wyjechać nową kolejką gondolową oferującą panoramiczne widoki.
- Myczkowce
– spokojna miejscowość z mniej znaną zaporą na Sanie oraz bardzo ciekawą ekspozycją miniatur drewnianych świątyń z polsko-słowacko-ukraińskiego pogranicza.
- Uherce Mineralne – miejscowość rozsławiają drezyny rowerowe (to najdłuższa trasa drezyn w Polsce) oraz Ursa Maior – browar warzący piwo na skraju Bieszczadów.
- Myczków – utworzono tutaj Muzeum Kultury Bojków, gdzie można zapoznać się ze zwyczajami i tradycjami wcześniejszych mieszkańców tych ziem.
-
Rezerwat Sine Wiry – duży rezerwat przyrody obejmujący przełomowy fragment rzek Soliny i Wetliny z licznymi zespołami roślinnymi oraz urozmaiconą rzeźbą terenu.
- Górzanka – niewielka miejscowość, w której na wzniesieniu znajduje się drewniana cerkiew z unikatowym ikonostasem – jedynym płaskorzeźbionym w Karpatach.
-
Cisna – popularna miejscowość letniskowa, słynąca z lokalnych artystów, klimatycznych restauracji i barów. Warto zajrzeć do Muzeum Ciśniańskiego, położonego przy kamienistej plaży na Solince oraz na wieżę widokową na Jelenim Skoku.