Ustroń znajduje się na południu Polski, w województwie śląskim, u podnóża góry Równicy. Obiekt jest położony w spokojnej okolicy w otoczeniu lasów i nieopodal rzeki Wisły.
Ustroń to znane i cenione uzdrowisko położone w Beskidzie Śląskim, przy granicy z Czechami, u stóp Równicy (884,6 m n.p.m.) oraz Czantorii Wielkiej (995 m n.p.m.). Brzegi płynącej przez miasto Wisły są popularnym miejscem spacerów oraz relaksu mieszkańców i turystów na świeżym powietrzu.
Ustroń to świetne miejsce dla aktywnych. Amatorzy sportów zimowych znajdą tutaj trzy ośrodki narciarskie: na Czantorii Wielkiej, Czantorii Małej (866 m n.p.m.) i Palenicy, z trasami o zróżnicowanym stopniu trudności. Wielbiciele górskich wędrówek mają do dyspozycji m.in. przebiegający tędy Główny Szlak Beskidzki, transgraniczną Ścieżkę Rycerską i dodatkowe szlaki wytyczone przez samo miasto (np. Miejski, Zabytkowy, Widokowy, Sanatoryjny).
Centrum Ustronia wyznacza rynek z muszlą koncertową i zabytkowym, XIX-wiecznym ratuszem z siedzibą władz miejskich. Pijalnia Wód w Parku Zdrojowym ze źródłem Zygmunt mieści się po drugiej stronie Wisły, przy ulicy Sanatoryjnej.
Atrakcje Ustronia:
- Czantoria Wielka – ten liczący 995 m n.p.m. szczyt wyznacza dwie granice: między Polską i Czechami oraz zlewiskami Wisły i Odry. To jedno z najpopularniejszych wzniesień w Beskidach ze względu na wyciąg krzesełkowy z Ustronia i wieżę widokową, która znajduje się już po czeskiej stronie. Wyciąg na Czantorię nie dojeżdża bezpośrednio na szczyt, lecz na Polanę Stokłosica, gdzie oprócz ławek, knajpek i straganów znajduje się świetna atrakcja Ustronia dla dzieci – letni tor saneczkowy. Wieża widokowa na Czantorii wznosi się na wysokość 29 metrów, dzięki czemu jest świetnym punktem obserwacyjnym Beskidów.
Z Czantorią wiąże się legenda o śpiących rycerzach – obrońcach Śląska, którzy z 300 końmi we wnętrzu góry czekają, by pomóc Śląskowi. Stąd też nazwa 20-kilometrowej Ścieżki Rycerskiej.
- Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu – świetne miejsce na rodzinną wycieczkę. W parku na zboczach Równicy żyje wiele gatunków zwierząt: jelenie, żubry, muflony, sarny, żbiki. Zwierzęta poruszają się swobodnie, nie są zamknięte w klatkach, dzięki czemu przy odrobinie szczęścia możemy je dotknąć, a nawet nakarmić. W parku warto zobaczyć też sokolarnię i sowiarnię (prawie jak w Hogwarcie!), gdzie są organizowane fascynujące pokazy ptaków.
- Muzeum Regionalne Stara Zagroda – muzeum mieści się nieopodal rynku w Ustroniu, w odtworzonej chacie z oryginalnymi elementami z XVIII wieku. Prezentuje kulturę ludową Śląska Cieszyńskiego i daje obraz tego, jak wyglądało życie codzienne w beskidzkiej wsi.
- Źródła wód leczniczych – oprócz źródła pod Pijalnią Wód w Ustroniu można odwiedzić dwa inne: Żelaziste i Karola. Ten, kto chce do nich dotrzeć, powinien przejść czerwonym szlakiem spacerowym – Szlakiem Źródlanym, który zaczyna się przy Urzędzie Miasta.
- Muzeum Ustrońskie – w przeszłości Ustroń był miastem hutniczym, co wiązało się z odkrytymi tutaj rudami żelaza. Obecnie w budynku dyrekcji dawnej Huty Klemens mieści się muzeum, które przybliża nie tylko przemysłowo-hutniczą, ale też uzdrowiskową historię miasta. Warto zwrócić uwagę także na wystawę etnograficzną z przedmiotami życia codziennego ustronian, a prawdziwą gratką dla dzieci i dla dorosłych jest kolekcja dawnych zabawek.
- Atrakcje Ustronia dla dzieci – w Ustroniu nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Oprócz letniego toru saneczkowego i Leśnego Parku Niespodzianek warto zabrać pociechy do Parku Linowego FunTour na Równicy, Parku Ruchomych Dinozaurów i Owadów, bawialni Figle Migle i na plac zabaw w Parku Kościuszki w samym centrum miasta. Bardzo przyjemnym miejscem, nie tylko dla dzieci, jest też staw przy ulicy 3 Maja, po którym można popływać rowerkami.