Pod Złotym Kasztanem jest położony na Spiszu, w cichej, spokojnej i zielonej wiosce Trybsz, 2,5 km od przełomu rzeki Białki, 7 km od Białki Tatrzańskiej.
Trybsz to spokojna i zielona wioska położona w regionie zwanym Spisz, umiejscowiona pomiędzy Pieninami i Tatrami w południowej części województwa małopolskiego. W Trybszu znajduje się drewniany kościół zbudowany w XVI w., leżący na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Warto wejść do środka, by zobaczyć najstarszą namalowaną panoramę Tatr. Zaledwie 2,5 km na północ od miejscowości znajduje się przełom górskiej rzeki Białki, a na terenie wsi leży część rezerwatu przyrody – Przełom Białki.
Miejscowość znajduje się w sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, nieopodal ośrodków narciarskich w Jurgowie, Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej. Blisko stąd nad sprzyjające rekreacji Jezioro Czorsztyńskie, gdzie można uprawiać sporty wodne, a wokół zbiornika jeździć po ścieżce rowerowej.
Atrakcje polskiego Spisza i okolicy:
- Rezerwat Przełom Białki – niewielki rezerwat w środkowym odcinku malowniczej rzeki Białki. Rzeka ma źródła w Tatrach i na całej długości zachowała górski charakter. Jest jedną z najczystszych rzek w Polsce. Granice rezerwatu wyznaczają dwie wapienne skałki: Obłazowa (od zachodu) oraz Kramnica (od wschodu). To niezwykle urokliwe miejsce było scenerią dla kilku filmów, m.in. „Janosika”.
-
Zamek Dunajec w Niedzicy – po drugiej stronie Zalewu Czorsztyńskiego góruje niegdyś węgierski zamek obronny. Od lat w polskich granicach jest czołową atrakcją Pienin.
-
Spływ tratwami po Dunajcu – flisacy i ich tratwy stali się wizytówką Pienin. Prowadzą turystów przez zapierający dech w piersiach przełom Dunajca. To niezapomniane przeżycie. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach, a kończy w Szczawnicy lub Krościenku.
- Jezioro Czorsztyńskie – jezioro zaporowe powstałe w dolinie rzeki Dunajec. Czołowymi atrakcjami są rejsy gondolami dokoła jeziora i statkami spacerowymi z Czorsztyna do zamku w Niedzicy. Wokół jeziora wytyczono fantastyczne trasy rowerowe Velo Dunajec i Velo Czorsztyn.
- Ruiny zamku Czorsztyn – gotycka forteca strzegła granicy przez wieki ustanowionej na Dunajcu. Dziś malownicze ruiny nad taflą jeziora są udostępnione do zwiedzania i oferują wspaniałe widoki.
-
Zapora na Dunajcu – najwyższa zapora ziemna w Polsce, ukończona w 1997 roku. Ogromnie zmieniła krajobraz, tworząc Zalew Czorsztyński w dolinie Dunajca. Na koronie zapory znajduje się malowidło 3D „Moc żywiołów”, to także wspaniały punkt widokowy.
-
Osada turystyczna Czorsztyn – zabytkowy kompleks XIX-wiecznych willi, domów i piwniczek położony w sąsiedztwie, na półwyspie Stylchyn. To jeden z najpiękniejszych krajobrazowo punktów nad Zalewem Czorsztyńskim.
-
Wycieczki górskie – koniecznie trzeba wyruszyć na wyjątkowe szczyty w masywie Pieninek. Najbardziej popularne i widokowe są Trzy Korony oraz Sokolica. Warto także wybrać się na pobliski Grandeus w Pieninach Spiskich.
-
Drewniany kościół w Dębnie Podhalańskim – perełka architektury sakralnej. Gotycki kościół św. Michała Archanioła z 2. połowy XV wieku został doceniony wpisem na listę dziedzictwa UNESCO.