Domy Morskie mieszczą się w malowniczo położonej miejscowości Jantar, kwadrans spacerem przez las od morskiej plaży nad Zatoką Gdańską.
Jantar jest położony na wschodnim wybrzeżu Bałtyku, pomiędzy ujściem Wisły do morza na zachodzie i Stegną oraz Krynicą Morską na wschodzie. Miejscowość od setek lat słynie z bursztynu, co znalazło odzwierciedlenie w jej nazwie, która pochodzi od litewskiego słowa oznaczającego bursztyn. Nic dziwnego, że każdego lata odbywa się tu finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, połączony z różnymi atrakcjami. W Jantarze mieści się także niewielkie Muzeum Bursztynnictwa.
Szeroka, piaszczysta plaża jest strzeżona przez ratowników. Dzięki ośrodkowi jeździeckiemu istnieje możliwość jazdy konno nie tylko w stadninie, ale też po wybrzeżu. Wielbiciele pływania w razie gorszej pogody mogą skorzystać z krytej pływalni. Ciekawą atrakcją jest tutejsza kolej wąskotorowa, łącząca Jantar z pobliskimi miejscowościami, w tym ze Stegną i Sztutowem.
Podczas pobytu w Jantarze warto wybrać się na wycieczkę do pobliskich miejscowości – Mikoszewa, Stegny i Sztutowa. Stegna to największe miasteczko w bliskiej okolicy. Słynie z Festiwalu Organowego – corocznej serii koncertów organizowanych w sezonie letnim we współpracy z Gdańską Filharmonią Bałtycką. Nie brakuje też innych atrakcji dla odwiedzających Stegnę z dziećmi, w tym dość oryginalnych, jak labirynt w kukurydzy czy wystawa figurek z jajek niespodzianek.
Mikoszewo warto odwiedzić, by zobaczyć ujście Wisły do Bałtyku. Na północ od wsi znajduje się rezerwat przyrody „Mewia Łacha”, nieoceniona atrakcja dla ornitologów. Gniazduje tu wiele rzadkich gatunków ptaków wodnych.
Sztutowo to nadmorska miejscowość najbardziej kojarzona z dawnym obozem koncentracyjnym, gdzie obecnie mieści się muzeum. Ale Sztutowo to także zabytkowy most zwodzony łączący brzegi tutejszej Wisły Królewieckiej, plaże, pięć wytyczonych tras rowerowych oraz dwa ciekawe szlaki do wędrówek z kijkami: szlak żółty „Muzealny” oraz szlak zielony „Przez sztutowskie lasy".
Atrakcje w Jantarze i okolicach:
- Muzeum Bursztynnictwa – w czterech salach przygotowano wystawy dotyczące bursztynu i bursztynnictwa z ciekawymi okazami z zatopionymi wewnątrz owadami i częściami roślin oraz warsztatem bursztynnika z XVII w., Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, historii Jantaru i dziejów szkoły, przy której utworzono muzeum. Nie brakuje zabytkowych zdjęć, map i rycin.
- Żuławska Kolej Dojazdowa – kolej wąskotorowa, łącząca przybrzeżne miejscowości: Mikoszewo, Jantar, Stegnę i Sztutowo oraz Nowy Dwór Gdański ze Stegną. To atrakcyjny i ciekawy sposób na dojazd do pobliskich miejscowości. Początki kolejki sięgają XIX w., kiedy powstała w celu przewożenia buraków cukrowych.
- Pasieka „U Strusi” – pasieka ze 100 ulami, w tym szklanym, dzięki któremu można przyjrzeć się dokładnie życiu pszczół. Mieszkają tu też dostojne strusie. Oprowadzanie po pasiece jest dostępne tylko dla grup. Strusia zagroda – bez ograniczeń.
- Mini zoo – idealne miejsce dla odwiedzających Jantar z dziećmi. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni możliwością nakarmienia zwierząt. Mini zoo zamieszkują rodzime gatunki, ale też zebry, lamy i alpaki. Nie brakuje też ptactwa: pawi (w tym białych), emu i nandu.
- Kościół parafialny w Stegnie – to tutaj odbywa się corocznie Festiwal Organowy. Obecny barokowy budynek kościoła pochodzi z XVII w. Miłośników historii z pewnością zainteresuje fakt, że w znajdującym się w tym samym miejscu wcześniejszym kościele były prowadzone rokowania polsko-krzyżackie podczas II wojny toruńskiej.
- Labirynt w kukurydzy w Stegnie – brzmi intrygująco, prawda? Labirynt utworzony z rosnącej kukurydzy to aż 6,3 km ścieżek – to podobno największa tego typu atrakcja w Polsce. Dodatkowym urozmaiceniem jest aplikacja, dzięki której można pomóc znaleźć małemu wielorybowi mamę, którą zgubił w labiryncie.
- Bursztynowa Komnata w Stegnie – prywatne muzeum i galeria bursztynu. Część muzealna opowiada o Bursztynowej Komnacie, początkach bursztynnictwa, prezentuje wystawę bursztynów i ociekające nim drzewo, uczy rozróżniać prawdziwe okazy od falsyfikatów. Galeria oferuje biżuterię zrobioną – rzecz jasna – przy użyciu bursztynu.
- Wystawa zabawek z jajek niespodzianek w Stegnie – ta nietypowa, prywatna kolekcja jest ponoć największa w Europie, a najstarszy okaz pochodzi z 1976 roku. Kilka tysięcy okazów można zobaczyć co roku w sezonie wakacyjnym w Gminnym Ośrodku Kultury w Stegnie.
- Park linowy w Stegnie – przygotowano tutaj 6 tras o różnym stopniu trudności, od 85 do 226 metrów długości. Młodsze dzieci mogą skorzystać z placu zabaw z okrętem pirackim i basenu z kulkami. Nad zabawą czuwają profesjonalni instruktorzy.
- Rezerwat przyrody „Mewia Łacha” w Mikoszewie – to unikatowe miejsce, które chroni miejsca lęgowe i bytowe wielu ptaków wodnych. Mewią Łachę zamieszkuje największe w całej Europie stado mewy małej i mewy pospolitej. Bywają tu także foki. Ze względu na dobro zwierząt turyści mogą przemieszczać się jedynie ściśle wytyczoną ścieżką. Warto zabrać lornetkę!
- Muzeum Stutthoff w Sztutowie – ten dawny obóz koncentracyjny powstał już 2 września 1939 roku. Był tym samym najdłużej funkcjonującym nazistowskim obozem na obecnych ziemiach polskich. Historycy szacują, że w KL Stutthoff zginęło 65 tysięcy ludzi. Pod koniec wojny, w kwietniu 1945 roku, więźniów ewakuowano drogą morską, używając do tego barek, nazwanych potem przez nich „barkami śmierci”. Obóz wyzwolili stosunkowo późno – 9 maja 1945 roku – żołnierze radzieccy.