Dworek Jamneński zlokalizowany jest w niewielkiej miejscowości Łazy, jedynie 10 km od Mielna.
Łazy to nadmorska miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, nie tylko na wybrzeżu Bałtyku, lecz jednocześnie między jeziorami Jamno i Bukowno. Od zachodu sąsiaduje z Mielnem. Szeroka, piaszczysta plaża, aromatyczne sosnowe lasy i dwa jeziora stwarzają wspaniałe warunki do wakacyjnego wypoczynku. Łazy słyną także z platformy widokowej przy plaży, obok której można podziwiać pomnik kotwicy.
W oddalonym o około 10 km na zachód Mielnie na wypoczywających czekają piękna plaża z kąpieliskiem, nadmorska widokowa promenada, pomnik morsa, piernikowy dom, a także sprzyjające rekreacji jezioro Jamno. Osoby zainteresowane historią i militariami z pewnością ucieszy obecność bunkrów usytuowanych na zachodnim skraju miejscowości.
Atrakcje Łaz i okolic:
- Jezioro Jamno – jedno z największych jezior przybrzeżnych w Polsce. Stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, windsurfingu czy kajakarstwa. Wody jeziora są pełne szczupaków, leszczy, płoci, sandaczy, okoni i węgorzy, co zachęca do aktywnego wędkowania. Na jeziorze znajduje się Kanał Jamneński z wrotami sztormowymi. To tu wody jeziora Jamno łączą się z wodami Bałtyku, a most pozwala kontynuować drogę przez mierzeję.
- Jezioro Bukowo – położone na wschód od Łazów Jezioro Bukowo jest dawną morską zatoką, dziś oddzieloną od Bałtyku Mierzeją Bukowską. Wymiana wody między morzem a jeziorem odbywa się przez Kanał Szczuczy. Żyje tu około 20 gatunków ryb, m.in. szczupaki, sandacze i węgorze. Długość jeziora to 8,8 km – po jego wschodniej stronie leży niewielka, lecz znana miejscowość Dąbki.
- Promenada Przyjaźni w Mielnie – powstała w 1908 roku. Łączy Mielno z Unieściem i liczy 3 km długości. Na początku pełniła funkcję umacniającą i zabezpieczającą brzeg przed działaniem fal morskich. Obecnie zarówno mieszkańcy, jak i turyści chętnie wybierają to miejsce na spacery. Nic w tym dziwnego, gdyż z promenady można podziwiać zachwycający widok na morze i miasto.
- Pomnik Morsa w Mielnie – spotkamy go przy głównym wejściu na plażę od ul. Kościuszki. Jest to symbol Międzynarodowych Zlotów Morsów, które są organizowane w Mielnie od 2004 roku. Został wykonany przez Roberta Sobocińskiego, rzeźbiarza pochodzącego z Poznania.
- Park linowy Tukan w Mielnie – wspaniała atrakcja dla dzieci i dorosłych. Dla najmłodszych przygotowano zbudowaną pół metra nad ziemią trasę obejmującą 10 przejść. Nieco starsze dzieci mogą udać się na trasę na wysokości 2 metrów, obejmującą 18 atrakcji, m.in. tyrolkę czy przejście po siatce. Dla dorosłych przeznaczono dwie trasy (z najwyższymi punktami powieszonymi na wysokości 7 m oraz 12 m). Aby skorzystać z atrakcji parku linowego, należy pamiętać o zabraniu stroju sportowego i wygodnych butów.
- Piernikowy dom do góry nogami – kolejna świetna atrakcja w Mielnie dla dzieci i dorosłych. Można tutaj na chwilę wpaść i popatrzeć na wszystko do góry nogami. W środku spotkamy także Babę Jagę, która sprawuje pieczę nad domkiem.
- Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Mielnie – zbudowany w XV wieku z cegły i kamienia. Jest usytuowany na niewielkim wzniesieniu, około 750 metrów od Bałtyku. We wnętrzu można podziwiać zabytkowe elementy w stylach barokowym i neogotyckim, np. ambonę z XVIII wieku, chrzcielnicę z XIX wieku czy witraże z początków XX wieku.
- Aleja Lipowa – szpaler ponad 150-letnich lip ciągnie się wzdłuż drogi z Mielna do Mielenka (o długości około 2,3 km). To miejsce wygląda pięknie o każdej porze roku. Aleja tworzy naturalny korytarz ekologiczny, a od 2014 roku jest chronionym prawnie pomnikiem przyrody. Przez aleję można przejść pieszo, wybrać się rowerem, ale także przejechać samochodem.
- Ogrody Hortulus w Dobrzycy – kompleks ogrodów pokazowych. Wizyta tu to okazja, by zobaczyć największy na świecie labirynt grabowy. Zajmuje on powierzchnię ok 1 ha, a jego kształt jest zbliżony do kwadratu. Co ciekawe, do wykonania labiryntu użyto aż 18 000 sadzonek grabu, a jego ściany mierzą 2 metry wysokości. Labirynt posiada jedno wejście, natomiast istnieją trzy możliwości wyjścia. Każda z nich prowadzi na centralny plac z wieżą.