Hotel Belaria Resort jest położony w niewielkim mieście Hradec nad Moravici, w dolinie rzeki Moravice. Jest otoczony zielenią: łąkami i lasami. Rzeka płynie zaledwie kilkaset metrów od hotelu, a słynny zamek - 5 minut jazdy samochodem.
Hradec nad Moravici, po polsku znany także jako Grodziec Golęszycki, to miasto w północno-wschodnich Czechach, w kraju morawsko-śląskim. Od granicy z Polską dzielą Hradec zaledwie trzy kwadranse jazdy samochodem, od Opawy - niecałe 10 km, a od Ostrawy – 40 km. Historycznie Hradec należał do tzw. Śląska Opawskiego ze stolicą w Opawie. Największą atrakcją regionu poza Opawą są opisane poniżej trzy zamki: w Hradcu, Raduniu i Kravare.
Wizytówką miejscowości jest zamek, którego dzieje się związane nierozerwalnie z historią tego niewielkiego miasta. Niektórzy nazywają go “zamkiem Disneya” ze względu na bramę, która przypomina tę z czołówki znanych bajek. Warto przespacerować się też brzegiem Morawicy i zobaczyć zbudowany pod koniec XIX w. na niej kanał Weisshuhna, który kiedyś zaopatrywał w wodę miejską papiernię.
Hradec nad Moravici to świetne miejsce na kilkudniowy wyjazd, który można też połączyć ze zwiedzaniem innych czeskich miast: pobliskiej Opawy czy Ostrawy, ale też dalszych, jak Ołomuniec, Brno i Praga.
Atrakcje miasta Hradec nad Moravici i okolic:
- Zespół pałacowo-zamkowy – pierwszy zamek w stylu gotyckim powstał w tym miejscu już w XIII w. z inicjatywy czeskiego króla Przemysła II Ottokara. Na przełomie XVI i XVII w. zamek został przebudowany w stylu renesansowym, a po pożarze w XVIII w. przekształcono go w pałac. Po przebudowie w kolejnym stuleciu pierwotny zamek zyskał miano Białego Pałacu, w odróżnieniu od wzniesionego obok Czerwonego Pałacu nawiązującego swoim stylem do średniowiecza. Dzięki jednym z właścicieli zamku – rodzinie Lichnowskich, mających muzyczne zainteresowania – bywał tu Ludwig van Beethoven, Niccolò Paganini i Ferenc Liszt. Fortepian, na którym grał Beethoven, można zobaczyć w zamku.
Na terenie kompleksu znajduje się Biały Pałac z Białą Wieżą i Czerwonym Zamkiem, które otacza rozległy park w stylu angielskim. Dostępnych jest kilka tras zwiedzania, które obejmują pałacowe komnaty, Białą Wieżę z lochami, spacer po parku z punktami widokowymi.
- Zamek Raduň – położony około 10 km na zachód od Hradca zamek (często nazywany też pałacem), położony nad malowniczymi stawami, otoczony pięknym ogrodem w stylu angielskim z oranżerią. Początkowo była to średniowieczna forteca, którą najpierw przebudowano na pałac w stylu renesansowym, a następnie neoklasycznym. Zwiedzającym udostępniono komnaty, wyposażone w czasach ostatnich właścicieli – rodziny Blücherów.
- Zamek Kravaře – zamek w miasteczku Kravare, którego historia łączy się z Michałem Sędziwojem – polskim alchemikiem i lekarzem, ale też dyplomatą. Sędziwój był członkiem dworu (i okresowo doradcą albo sekretarzem) i polskiego króla Zygmuna III Wazy, i cesarza Ferdynanda Habsburga. To właśnie cesarz podarował mu zamek w Kravare. Obecnie odbudowany po pożarze w 1937 r. i bombardowaniu w 1945 r. zamek jest udostępniany do zwiedzania. Mieści się tu wystawa pokazująca codzienne życie Eichendorffów – właścicieli zamku w XVIII w. oraz ekspozycja przedstawiająca życie mieszkańców Kravare w XIX w. Zamek jest otoczony parkiem sąsiadującym bezpośrednio z polem golfowym.