Hotel Harnaś mieści się w słonecznej części Bukowiny Tatrzańskiej – znanego podtatrzańskiego kurortu. Hotel położony jest na Wierchu Buńdowym, nieopodal drogi do Poronina i kompleksu basenów termalnych.
Bukowina Tatrzańska to jedna z najpopularniejszych miejscowości polskiego Podtatrza. Chętnie przybywają tutaj miłośnicy spacerów w górskim powietrzu. Zimą to świetne miejsce do jazdy na nartach oraz wypoczynku w relaksujących termach Podhala.
Bukowina zyskała rangę miejscowości turystycznej w dwudziestoleciu międzywojennym. Wcześniej była wioską o charakterze rolniczo-pasterskim. Obecnie jest dużym ośrodkiem wypoczynkowym oraz centrum sportów zimowych. Ma rozbudowaną bazę gastronomiczną i liczne wyciągi narciarskie. Popularnymi ośrodkami są Olczański Wierch ze stacją Turnia oraz stacja narciarska Rusiń-Ski. Obie posiadają wyciągi krzesełkowe.
Bukowina jest gminą mieszczącą w swych granicach Rysy – najwyższy szczyt Polski. Także tutaj znajduje się najwyższy wodospad – Siklawa oraz najsłynniejsze polskie jezioro – Morskie Oko. To sprawia, że co roku granicę gminy przekracza około miliona turystów.
Atrakcje w Bukowinie. Co robić w Bukowinie?
- Wybrać się na wycieczkę górską – okolica do tego zachęca. W sąsiedztwie poprowadzono przyjemne szlaki beskidzkie, można też wybrać się w nieodległe Tatry. Czerwony szlak pieszy wiedzie z Bukowiny przez Gliczarów na Gubałówkę nad Zakopanem. Idąc nim na wschód, przekroczymy malowniczą dolinę Białki i wejdziemy na Spisz. Droga samochodowa z Bukowiny przez Łysą Polanę prowadzi do Morskiego Oka. To popularny cel wycieczek, na trasie zobaczymy Wodogrzmoty Mickiewicza. Stamtąd można pójść dalej asfaltową drogą nad Morskie Oko albo odbić na zielony szlak. Piękną doliną Roztoki w około 2,5 godziny doprowadzi on do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Nad stawami zachwyca wspaniała panorama okolicznych szczytów.
- Skorzystać z term – ciepłego dobrodziejstwa Podhala. Bogactwo i dobroczynne właściwości termalnych źródeł wykorzystano, tworząc nowoczesne aquaparki. W samej Bukowinie powstały Termy Bukovina, a w sąsiedniej Białce Tatrzańskiej Termy Bania. Baseny termalne to atrakcja dla całej rodziny. Dzieci są tu szczęśliwe niezależnie od pogody. Kolejne kompleksy termalne działają w Szaflarach, Zakopanem i Witowie.
- Oddać się białemu szaleństwu – panują tu świetne warunki dla miłośników narciarstwa. Bukowina wraz z sąsiednią Białką Tatrzańską tworzą największe zagłębie wyciągów narciarskich w skali kraju. W samej Bukowinie oraz w okolicy urządzono kilkadziesiąt wyciągów i stacji narciarskich. Duże stacje narciarskie działają też w Jurgowie, Czarnej Górze oraz, rzecz jasna, w Zakopanem.
- Wziąć udział w karnawale lub Sabałowych Bajaniach – pełna atrakcji zabawa karnawałowa odbywa się w Bukowinie na początku lutego. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej to kilkudniowe, spektakularne wydarzenie. Dzięki temu festiwalowi Bukowina została wpisana do światowego rejestru miejsc karnawałowych. Tego samego, gdzie króluje m.in. karnawał w Rio de Janeiro. Z kolei festiwal folkloru Sabałowe Bajania ma miejsce każdego sierpnia i należy do letnich atrakcji Bukowiny Tatrzańskiej. To koncerty zespołów ludowych, przedstawienia teatralne, a nawet konkurs na mowę starosty weselnego. Sabałowym Bajaniom towarzyszy kiermasz produktów regionalnych i wystawy fotografii.
- Podziwiać widoki z Głodówki – to polana z cudowną scenerią. Żadna inna miejscowość nie może pochwalić się tak spektakularną panoramą. Polana Głodówka sąsiaduje z Bukowiną Tatrzańską od południa. Przy drodze do Łysej Polany znajdują się parkingi. Warto zostawić samochód i przejść się, rozkoszując wspaniałymi tatrzańskimi widokami. To najlepsza panorama na Tatry w okolicy.
- Wyskoczyć na Słowację – granica jest tuż-tuż. Tylko kilkanaście kilometrów dzieli Bukowinę od Słowacji (przez Łysą Polanę lub Jurgów). Warto więc skorzystać z okazji i wybrać się na słowacką stronę Tatr. Można tam przejść ścieżką w koronach drzew, odwiedzić Zamek w Starej Lubowli, zabytkową Lewoczę czy Zamek Spiski.