Hotel Jan jest położony w cichej i spokojnej części Darłówka Wschodniego, ok. 800 m od mostu zwodzonego i centrum Darłowa. Na przeciwko hotelu znajduje się zejście na dużą piaszczystą plażę – idealne miejsce na długie spacery czy Nordic Walking po plaży. Czeka tu też ścieżka rowerowa wzdłuż wydm prowadząca do jeziora Kopań.
Darłowo jest jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych na polskim wybrzeżu. Spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Rozłożyste, szerokie plaże nad spokojnym brzegiem Bałtyku przypadną do gustu osobom poszukującym miejsca na nadmorski wypoczynek. Sieć tras pieszo-rowerowych, w tym 10-kilometrowa trasa widokowa pomiędzy Bałtykiem a Jeziorem Kopań, z pewnością zaspokoi wymagania aktywnych piechurów, rowerzystów czy miłośników jazdy konnej. Z Darłowa można zorganizować jednodniowe wycieczki do innych nadmorskich kurortów – Ustka leży niecałe 40 km na wschód, do Mielna i Unieścia jest niespełna 50 km.
W Darłówku, czyli nadmorskiej części miasta, mieszczącej się u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku znajduje się jedyny w Polsce rozsuwany most wraz z zabytkową latarnią morską. Skupia wokół siebie handlowo-usługową część Darłowa. Znajdziemy tu liczne atrakcje dla dzieci, restauracje, kawiarnie, sklepiki z pamiątkami i wesołe miasteczko. Przy nabrzeżu ciągnącego się za mostem kanału portowego cumują turystyczne statki, nawiązujące swym wyglądem do epoki Wikingów, rybackie kutry, z pokładu których można kupić świeże ryby oraz przystanek tramwaju wodnego, którym można popłynąć w rejs.
Darłówko na stałe wpisało się w mapę organizowanych cyklicznie wydarzeń. Co roku w czerwcu do miasta zjeżdżają miłośnicy militariów na Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. W lipcu, dzięki organizatorom Festiwalu Media i Sztuka, w Darłówku można spotkać znanych przedstawicieli świata mediów, kultury, sztuki czy sportu. Za to sierpień jest miesiącem, w którym odbywa się jedyny na polskim wybrzeżu festiwal reggae – Reggaenwalde.
Atrakcje Darłowa i Darłówka:
- Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – pochodzi z II połowy XIV wieku i był budowany przez 20 lat. Pierwotny zamek powstał na planie kwadratu z wysoką na 23 metry wieżą obronną. Następnie dobudowano skrzydła, pełniące nie tylko funkcje obronne, ale również powiększające przestrzeń życiową poszerzającego się dworu książęcego. Obecnie mieści się tutaj muzeum, gdzie można zobaczyć zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane, sztukę sakralną, a także sztukę współczesnych artystów.
- Latarnia morska – jest położona przy ujściu Wieprzy do Bałtyku, tuż przy wejściu do portu w Darłówku i została wybudowana w 1884 roku. Latarnia ma około 21 metrów wysokości. Na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący drogę statkom. Mieści się tu także muzeum, w którym można poznać historię latarni oraz życie rybaków i mieszkańców Darłówka. Latem zaś są organizowane wystawy i wydarzenia kulturalne.
- Port w Darłówku – obejmuje 3-kilometrowy odcinek Wieprzy i jest czynnym portem przeładunkowym, rybackim i wycieczkowym. Turystów najbardziej zaciekawi port wschodni, skąd wyruszają statki wycieczkowe oraz wyprawy rybackie na kutrach. W Darłówku Zachodnim zaś możemy podziwiać cumujące przy nabrzeżu jachty.
- Wycieczka stylizowanym statkiem – ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych będzie wyprawa statkami stylizowanymi na łodzie Wikingów i starodawne galeony. Rozpoczynają się one we wschodniej części portu rybackiego. Rejs trwa około 40 minut, a bilety można kupić bezpośrednio na nabrzeżu.
- Pomnik Rybaka – postawiony ku czci ludzi morza w 1919 roku. To fontanna, wokół cokołu rozstawione zostały cztery tablice z brązu, przedstawiające dzieje miasta. Znajduje się w pobliżu Ratusza.
- Brama Kamienna – pozostałość obwarowań miejskich, dawniej towarzyszyły jej jeszcze trzy inne bramy – Nowa, Zamkowa i Wieprzańska. Bramę Kamienną znajdziesz przy ul. Powstańców Warszawskich.
- Wyspa Łososiowa – to świetne miejsce na wypoczynek i spokojne spacery. Wyspa jest położona pomiędzy rzeką Wieprza a Kanałem Młyńskim i zajmuje około 2 ha. Znajduje się tutaj park z alejami spacerowymi, ławkami i placem zabaw dla dzieci. Latem można tutaj odpocząć w cieniu drzew. Około 250 m od wyspy jest usytuowany Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, więc po jego zwiedzaniu można zajrzeć do parku.