Hotel Liburnia usytuowany jest u podnóża Beskidów, w pobliżu ośrodków turystycznych takich jak Ustroń, Wisła. Dzieli go zaledwie 10 minut od centrum i zabytkowego rynku Cieszyna, a przejście graniczne z Republiką Czeską i międzynarodowa trasa S52 odległe są zaledwie o 1 km.
Cieszyn jest jednym z najstarszych miast na Śląsku, podzielonym rzeką Olzą na dwie części- polską i czeską. Tutaj możecie Państwo poznać wiele ciekawych zabytków. Godnymi polecenia są Wzgórze Zamkowe, gdzie znajduje się XI-wieczna Rotunda Św. Mikołaja oraz obronna Wieża Piastowska. Warte odwiedzenia są również: Studnia Trzech Braci, fontanna z XVIII-wieczną figurą św. Floriana oraz barokowo-klasycystyczny ratusz.
Położenie geograficzne Cieszyna sprawia, że jest to ciekawy punkt turystyczny i dobra baza wypadowa na dalsze wycieczki, ponieważ graniczy z Republiką Czeską, z którą połączony jest trzema mostami, w tym jednym o wyjątkowej architekturze w kolorze różowym. Niedaleko także do Ustronia - 10km i Wisły - 15km.
Atrakcje w okolicy:
- Cieszyńska Wenecja. Dzielnica Cieszyna, zwana popularnie Wenecją, znajduje się nad kanałem Olzy, Młynówką. To pełne uroku, ustronne miejsce, ściśle jest związane z historią miasta. Początki sięgają XVI wieku, kiedy Młynówka, spełniając wobec cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego ważne funkcje obronne, była dla miasta miejscem strategicznym, co powodowało, że wzdłuż potoku osiedlali się lokalni rzemieślnicy z biegiem czasu tworzący rodzimy przemysł. Tu powstał tartak, elektrownia i młyn zasilany wodami Młynówki. Obecnie okolica straciła gospodarcze znaczenie, stając się miejscem wernisaży artystów, romantycznych spacerów Cieszynian i osób odwiedzających miasto.
- Browar Zamkowy Cieszyn.
Browar powstał w 1846 roku za panowania Habsburgów. Działa do dziś. Produkuje się w nim m.in. Stout Cieszyński, Lager Cieszyński, Pszeniczne Cieszyńskie, Mastne Cieszyńskie, Porter Cieszyński i wiele innych, które można zamówić w hotelowej restauracji.
- Zamek książąt cieszyńskich z panoramą miasta. Początkowo istniał w tym miejscu gotycki zamek książąt cieszyńskich. Zachowała się z niego tylko 24-metrowa (8-kondygnacyjna) wieża Piastowska na rzucie kwadratu z XIV w. Jest zbudowana z kamienia. Można z niej podziwiać panoramę miasta. Drugim cennym obiektem jest rotunda św. Mikołaja - dawna kaplica zamkowa z XI/XII w. zbudowana z ciosów kamiennych, przebudowana w XIII w., a następnie w XIX w., otynkowana.
- Rynek (XV/XVI w.). Rynek w Cieszynie został wzniesiony na przełomie XV i XVI w., na jego terenie znajdują się kamienice podcieniowe (zach. pierzeja), kamienice barokowe, klasycystyczne, eklektyczne zbudowane w XVII-XVIII w, na starszych fundamentach, przebudowane zaś w XIX w.
- Ratusz (XVI w.). Tutejszy ratusz zbudowano w XVI w., odbudowano po wojnie 30-letniej i przebudowano w 1800 r. Obecnie ma formę barokowo-klasycystyczną, jest dwupiętrowy, z wieżą.