Ta oferta wygasła i nie jest już dostępna. Poniżej znajdziesz obiekty w zbliżonej lokalizacji oraz o podobnym standardzie.
Wybierz daty pobytu i pokój
Balatonfüred to nieduża miejscowość wypoczynkowa w zachodniej części Węgier, położona na północnym brzegu jeziora Balaton. Sąsiaduje ze znanym turystycznym ośrodkiem Tihany. Balatonfüred jest położone w regionie winiarskim, z którego pochodzą białe wina.
Już w XVIII w. Balatonfüred zaczęło pełnić rolę uzdrowiska. Zabiegi lecznicze z wykorzystaniem tutejszych wód mineralnych wykonywano od 1722 roku. Co ciekawe, właśnie z przystani w Balatonfüred w 1846 roku wyruszył pierwszy na Balatonie statek parowy. Dziś miejscowość posiada infrastrukturę turystyczną i wypoczynkową, liczne restauracje i gospody.
Największe jezioro Węgier i zarazem Europy Środkowej jest wąskim zbiornikiem, wydłużonym na osi południowy zachód – północny wschód. Jego długość wynosi 77 km, a szerokość od 4 do 14 km, choć w najwęższym miejscu tylko 1,5 km. Balaton nie jest głębokim jeziorem. Powstał, wypełniając przestrzeń między uskokami płytkiego rowu tektonicznego, na długo po wypiętrzeniu się Karpat. Południowe brzegi jeziora mają charakter szerokich płycizn, przy północnych głębokość sięga 3-4 metrów.
Balaton to akwen, na którym popularne są żeglowanie oraz wędkarstwo. Woda większości monitorowanych kąpielisk nad Balatonem osiąga wysoką klasę czystości. Wokół jeziora są położone liczne kurorty i winnice. Blisko Balatonfüred znajduje się półwysep Tihany. Jego centrum stanowi opactwo benedyktyńskie posiadające tysiącletnią historię. Wciąż funkcjonujący kompleks sakralny jest atrakcją turystyczną i wspaniałym punktem widokowym na jezioro. W Tihany łatwo zrobić zdjęcia niezwykle fotogenicznych straganów z tradycyjnymi produktami, w tym słynnymi suszonymi papryczkami.