Hotel Narcis**** znajduje się w kompleksie wakacyjnym Maslinica nad adriatycką zatoką w miejscowości Rabac na wschodnim wybrzeżu półwyspu Istria, niespełna 50 km na południe od Opatiji.
Rabac to pełen śródziemnomorskiego uroku kurort na południowo-wschodnim wybrzeżu Istrii, który poza sezonem zachowuje atmosferę rybackiej wioski. Ze względu na białe żwirowe plaże, krystalicznie czystą wodę, malownicze zatoczki oraz bujną roślinność bywa nazywany perłą półwyspu. To typowa miejscowość turystyczna z pięknymi plażami (odznaczonymi niebieską flagą), nadmorską promenadą i licznymi punktami gastronomicznymi, w tym piekarniami, kawiarniami i tradycyjnymi konobami. Łatwo się tutaj oddać błogiemu lenistwu. Płytkie nabrzeże stwarza świetne warunki dla rodzin z dziećmi. W sierpniu organizowany jest Rabac Summer Festival.
Na popołudniowy czy wieczorny spacer po urokliwej starówce warto wybrać się natomiast do sąsiedniego miasteczka Labin, oddalonego o zaledwie 5 km. Zachowały się w nim średniowieczne zabytki – mury, bastiony, stary kościół, barokowe pałace, kolorowe domy, piękne uliczki. To malowniczo położone stare górnicze miasteczko, w którym można zwiedzać muzea (z ekspozycją górniczą oraz folklorystyczną), wspiąć się na dzwonnicę oferującą fantastyczny widok na okolicę czy wybrać się do punktu widokowego Fortica.
Atrakcje na Istrii, które warto odwiedzić w okolicy:
-
Pula – najbardziej znana miejscowość na Istrii, największe miasto półwyspu z historią sięgającą 3000 lat. Słynie przede wszystkim ze wspaniale zachowanego antycznego amfiteatru, rzymskiej pozostałości z II w. p.n.e. – uważa się go obecnie za jeden z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów starożytnego Rzymu (obok rzymskiego Koloseum i amfiteatru Al-Dżamm w Tunezji). Z czasów rzymskich zachowały się także świątynia Romy i Augusta, Łuk Sergiusza, forum i bramy z I wieku. Ale Pula to także nowoczesne miasto, pełne lokali gastronomicznych i sklepików z pamiątkami
-
Park Narodowy Brijuni – wycieczka składa się z rejsu na wyspę (stateczki wypływają z uroczej Fažany – miejscowości, w której można poczuć prawdziwe życie mieszkańców Istrii) oraz zwiedzania atrakcji na samej wyspie, w tym terenu posiadłości, która stanowiła letnią rezydencję jugosłowiańskiego marszałka Josipa Broza Tity, parku safari, pozostałości rzymskiej willi z I wieku p.n.e.
-
Przylądek Kamenjak – południowy kraniec półwyspu Istria z dzikimi skalistymi plażami, fantastycznie postrzępioną linią brzegową, ogromną ilością zatok i zatoczek, licznymi ziołami oraz niezrównanym mikroklimatem
-
Opatija – malownicze miasteczko w północnej części Zatoki Kwarnerskiej, cenione uzdrowisko, jedno z największych w Chorwacji, ze słynną nadmorską promenadą Lungomare. Niegdyś kurort austro-węgierkich elit, gdzie Henryk Sienkiewicz świętował otrzymanie Nagrody Nobla – polskiego pisarza w Opatiji upamiętnia popiersie
-
Motovun – klimatyczne średniowieczne miasteczko, położone na szczycie wzgórza w środkowej Istrii. Już w starożytności było zamieszkiwane przez Ilirów i Celtów. Na samotnym wzgórzu nad doliną rzeki, w głębi półwyspu, dumnie wznosi się zabytkowe miasto otoczone starymi murami, do którego wchodzi się przez gotycką bramę. Wygląd miasta pozostał niezmieniony od XII wieku. Motovun słynie z cenionych trufli, na których degustację przyjeżdżają koneserzy z różnych stron oraz corocznego festiwalu filmowego. Znajduje się w nim najlepiej zachowany średniowieczny fort półwyspu. Plan Motovunu można odnaleźć na banknocie 10-kunowym.