Hotel Smile jest położony na wjeździe do Szczawnicy od strony Krościenka, blisko granicy ze Słowacją, pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim. Szczawnica znajduje się w pięknej dolinie Grajcarka – prawobrzeżnego dopływu Dunajca, górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m n.p.m. Wyjątkowa lokalizacja powoduje, że panuje tutaj łagodny i korzystny mikroklimat.
Szczawnica to urokliwa miejscowość położona pośród gór w malowniczej dolinie rzeki Grajcarek. To popularne miejsce wypoczynku, zwłaszcza dla osób ceniących aktywny wypoczynek na łonie natury. Szczawnicę warto odwiedzić w każdej porze roku. Oferuje liczne atrakcje latem oraz zimą, a wiosną i jesienią kolory górskich stoków są wyjątkowo piękne. Znajdziemy tu zabytki z ciekawymi historiami, piękne trasy spacerowe i rowerowe oraz stoki narciarskie.
"Królowa polskich wód" jest położona na wysokości 430-560 m n.p.m. w pięknej dolinie Grajcarka. Grajcarek jest prawobrzeżnym dopływem Dunajca, płynie pomiędzy Pasmem Radziejowej w Beskidzie Sądeckim i Małymi Pieninami. Grzbietem Małych Pienin wiedzie polsko-słowacka granica.
Uzdrowisko ze wszystkich stron jest otoczone górami i obszarami chroniącymi przyrodę. Różnorodne lasy mają korzystny wpływ na mikroklimat, a czyste górskie powietrze sprzyja pełnemu odprężeniu. Panują tu dogodne warunki do przyjemnego wypoczynku, poprawy samopoczucia i regeneracji organizmu.
Szczawnica należy do najbardziej znanych i licznie odwiedzanych uzdrowisk w Polsce. Właściwym twórcą kurortu był Józef Szalay, w czasach którego powstały łazienki zdrojowe, wille, pensjonaty, parki z ciekawymi okazami drzew i krzewów, a źródła wód otrzymały architektoniczną oprawę.
Atrakcje Szczawnicy i okolicy:
-
Wąwóz Homole – jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Pieninach i w Polsce. Obowiązkowa wycieczka podczas pobytu w Szczawnicy.
-
Trasa spacerowa po Szczawnicy – urocza promenada prowadzi wzdłuż rzeki Grajcarek i zapewnia widoki na piękne okoliczne góry. Trasa jest łatwa do przejścia i ma około 3,5 km długości.
-
Spływ Dunajcem – jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Pieninach. Flisacy prowadzą turystów unikalnymi tratwami w dół rzeki Dunajec, pokazując piękno okolicznej przyrody i opowiadając fascynujące historie. Spływ trwa około 2-3 godzin i jest idealnym sposobem na relaksującą wycieczkę. To duża atrakcja dla dorosłych oraz dla dzieci.
-
Kolej krzesełkowa na Palenicę – kolejna popularna atrakcja w Szczawnicy, zapewniająca widoki na piękne krajobrazy. Kolej krzesełkowa na Palenicę jest jedną z najdłuższych w Polsce. Na Palenicy czeka atrakcyjna infrastruktura turystyczna. Jest to też dobry punkt widokowy na Pieniny i Beskid Sądecki. Wyjazd kolejką to jedna z atrakcji dla dzieci w Szczawnicy.
-
Muzyczna Owczarnia w Jaworkach – wyjątkowe miejsce na muzycznej mapie Małopolski. Warto sprawdzić przed przyjazdem, jakie koncerty są planowane w Pieninach. Legendarny klub muzyczny sąsiaduje ze Szczawnicą.
-
Rezerwat Biała Woda – wyjątkowo urokliwe miejsce w sąsiednich Jaworkach. Doskonała wycieczka dla rodzin z dziećmi. Trasa rezerwatu jest przejezdna nawet wózkiem. Wędrówkę można wydłużyć i wejść w główne pasmo Małych Pienin.
-
Pieniński Park Narodowy – jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. W parku znajdują się malownicze szlaki turystyczne. To idealne miejsce dla miłośników wędrówek pieszych i rowerowych. Najbardziej spektakularne widoki oferują galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy.
-
Droga Pienińska do Czerwonego Klasztoru – spacer malowniczą trasą biegnącą wzdłuż przełomu Dunajca to obowiązkowy punkt wizyty w Szczawnicy. Alejka prowadzi w większości po słowackiej stronie granicy, a jej celem jest ciekawy zespół klasztornych budynków i podziwianie piękna przyrody po drodze.
-
Muzeum Pienińskie w Szlachtowej – w atrakcyjny sposób prezentuje historię i kulturę pienińskich górali, mieszkańców Pienin. W nowocześnie zaaranżowanym muzeum znajdują się lokalne eksponaty, w tym m.in. stroje górali oraz unikalne godła domów, z których słynęło uzdrowisko Szczawnica. Wizyta w muzeum to świetna atrakcja, gdy pada deszcz w Szczawnicy.
-
Wycieczka górska na Bryjarkę i Bereśnik – niedługa wycieczka w Beskid Sądecki. Jej celem jest widokowy szczyt Bryjarka z metalowym krzyżem, a po drodze przyjemne schronisko pod Bereśnikiem. Trasę można wydłużyć na Dzwonkówkę – z jej podszczytowych polan da się podziwiać panoramę Pienin oraz Tatr.
-
Ośrodki narciarskie – zimą miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać z ośrodków i stacji narciarskich na Palenicy, w Jaworkach, w Kluszkowcach (Czorsztyn-Ski), Niedzicy czy Krościenku nad Dunajcem.