Zochova Chata to czarujący kurort ukryty pośród bukowych lasów w Małych Karpatach – kolebce łańcucha karpackiego, zaledwie 34 km od Bratysławy, stolicy Słowacji.
Małe Karpaty to pasmo górskie w zachodniej Słowacji – początkowa część potężnego łańcucha Karpat, wyrastająca ponad Bratysławą i doliną Dunaju. Blisko stąd do Austrii, Czech i na Węgry. Pasmo ma długość ok. 100 km, ciągnie się na północny wschód. Małe Karpaty nie mają wysokich szczytów, ale są wyraźnie wyniesione aż o 300-600 m ponad okolicę. W większości porastają je lasy liściaste – dębowe, a wyżej bukowe. Na południowych stokach Małych Karpat dogodne warunki znalazły winnice i sady. Prawie całe pasmo obejmuje Obszar Chronionego Krajobrazu Małe Karpaty (65 504 ha powierzchni) z kilkunastoma rezerwatami przyrody.
Małe Karpaty są regionem wypoczynkowym i turystycznym cenionym przez mieszkańców nieodległej Bratysławy – stolicy Słowacji. Przez cały rok stanowią dogodny obszar do uprawiania turystyki górskiej – pokrywają je liczne malownicze szlaki turystyczne. Głównym grzbietem pasma biegnie znany czerwony szlak noszący imię generała Štefánika, ma on aż 80 km długości. Zimą narciarstwo uprawia się w ośrodkach Piesok, Pezinská Baba, Brezová pod Bradlom. Stoki Małych Karpat obfitują w średniowieczne zamki i ich ruiny.
Położone u wschodnich podnóży Małych Karpat miasto Modra już na początku XVII wieku było jednym z najważniejszych węgierskich miast królewskich. Pierwsze wzmianki o Modrze pochodzą z XII i XIII wieku. W 1607 r. Modra na mocy przywileju Rudolfa II stała się wolnym miastem królewskim. Szybko wzniesiono obwarowania miejskie z trzema bramami. Miasto wyróżniała rozwinięta uprawa winorośli, produkcja cechowa, oświata i kultura.
Atrakcje południowo-zachodniej Słowacji:
- Wieża widokowa Homola – oddalona zaledwie o 2 km od hotelu. Zwolenników niewymagających spacerów po przyrodzie z pewnością zachwyci Obserwatorium Uniwersytetu Komeńskiego, które pełni też funkcję placówki naukowo-badawczej.
- Zamek Czerwony Kamień – sięga historią już XIII wieku, kiedy wzniesiono tu oryginalną kamienną budowlę, stanowiącą część granicznego systemu zamków od Bratysławy do Żyliny. Obecnie to dobrze zachowana renesansowa rezydencja z barokowymi wnętrzami, udostępniona do zwiedzania. Do zamku można zawędrować pieszo w niecałe 5 godzin albo pojechać na rowerze (zaledwie 12 km).
- Ruiny zamku Plaveckiego – wznoszą się nad pobliską wsią Plavecké Podhradie, na wzgórzu zwanym Pohanská. Zamek zbudowano u zachodniego podnóża Małych Karpat w połowie XIII wieku. To ogólnodostępny zabytek, doskonały cel na bardziej wymagającą wycieczkę rowerową, gdyż jest oddalony o nieco ponad 30 km.
- Wycieczka górska na Čermák i Skalnatą – pozwala odbyć piknik na łonie natury i podziwiać piękne widoki Małych Karpat. Żółty szlak wiedzie na Čermákovą lukę, gdzie znajdują się altanki i huśtawki. Następnie czerwonym szlakiem dotrzemy na widokową Skalnatą górę.
- Zamek w Smolenicach – to jedna z największych atrakcji wschodniego podnóża Małych Karpat. Zamek wyróżnia potężna wieża z tarasem widokowym, strome dachy i neoromańskie wieże, które tworzą niemal bajkowy wizerunek. Aktualnie zamek jest siedzibą Słowackiej Akademii Nauk, ale częściowo jest udostępniony do zwiedzania (ogrody, dziedziniec i niektóre pomieszczenia).
- Jaskinia Driny – najbardziej znana jaskinia krasowa w Małych Karpatach. Znajduje się niecałe 2 km na południowy zachód od Smolenic. Podziemne przestrzenie nie są obszerne, ale posiadają bardzo ładną i bogatą dekorację w ciepłych kolorach żółtym, czerwonobrązowym i żółtobrązowym. Szatę uzupełniają stalagmity przypominające pagody i charakterystyczne dla tej jaskini poszarpane zasłony.
- Małokarpacki Szlak Winny – łączy w sobie wino, krajobraz, historię i gastronomię obszaru rozciągającego się pomiędzy Bratysławą a Trnawą. Na trasie leżą trzy mniejsze miasteczka: Pezinok, Modra i Svätý Jur, które od wieków słyną z produkcji gatunkowego wina. Do najważniejszych wydarzeń w regionie należą Dzień Otwartych Piwnic w połowie listopada i Otwarte Piwnice w maju, podczas których zwiedzający mają okazję odwiedzić ponad 100 piwnic i skosztować wina prosto z beczki. Hotel Zochova Chata jest położony w samym centrum wydarzeń, rzut kamieniem od piwnic z winami.
- Bratysława – największe miasto Słowacji jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma innymi państwami (Węgrami na południu i Austrią na zachodzie). Rozpościera się u ujścia Morawy do Dunaju, posiada ciekawe zabytki, atrakcyjne tereny przyrodnicze (np. stanowisko botaniczne Devinska Kobyla, stanowisko paleontologiczne Sandberg) oraz nowoczesne rozwiązania, jak np. taras widokowy na Nowym Moście. Warte uwagi zabytki Bratysławy to m.in. Zamek Bratysławski, ruiny Zamku Devin, gotycka katedra św. Marcina, Hlavne namestie, secesyjny kościół św. Elżbiety, Brama Michalska, tzw. wielki kościół ewangelicki, letni pałac arcybiskupi – obecnie siedziba słowackiego rządu.
- Muzeum sztuki współczesnej Danubiana – spektakularnie położone na cyplu otoczonym wodami Dunaju.
- Trnawa – za sprawą licznych kościołów do miasta przylgnęło określenie „słowacki Rzym”. Niegdyś była siedzibą najważniejszego na Węgrzech arcybiskupstwa Esztergomu. Zabytki Trnawy znajdują się w historycznym centrum miasta, częściowo otoczonym murem obronnym.