Kompleks Gazdówka jest położony w spokojnej miejscowości Ponice tuż obok atrakcyjnej Rabki-Zdroju. Blisko stąd na Podhale, w Tatry, Gorce i Beskidy.
Ponice to malutka wieś w województwie małopolskim, w zachodniej części Gorców. Bezpośrednie sąsiedztwo Rabki-Zdroju pozwala korzystać z wszystkich atrakcji cenionego uzdrowiska. Ponice leżą w dolinie potoku Poniczanka, spływającego spod Starych Wierchów w Gorcach. Popularne trasy spacerowe prowadzą z Ponic do przytulnej bacówki na Maciejowej, a dalej do schroniska na Starych Wierchach i na Turbaczu – najwyższym szczycie Gorców. Zimą okolica zamienia się w raj dla narciarzy, którzy radośnie korzystają z tras narciarstwa biegowego (w sąsiedniej Obidowej znajduje się trasa, która zasłynęła z treningów Justyny Kowalczyk) oraz kilku lokalnych ośrodków narciarskich z wyciągami.
Położona nieopodal Rabka-Zdrój to znakomite miejsce dla miłośników górskich wędrówek i kolarstwa górskiego. Prowadzą stąd szlaki w Gorce, Beskid Wyspowy i Pasmo Babiogórskie. Czerwony szlak na Babią Górę jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Niebieski i zielony wiodą na Luboń Wielki, gdzie znajduje się schronisko z oknami wychodzącymi na cztery strony świata.
Wyznaczono tu także szlaki narciarstwa biegowego i do nordic walking. W sezonie zimowym górski kurort oferuje lodowisko, bogatą ofertę kuligów oraz przejażdżek psim zaprzęgiem.
Fani narciarstwa zjazdowego i snowboardu podczas pobytu w Rabce mogą odwiedzić oddaloną o ok. 12 km miejscowość Spytkowice, gdzie na zboczach Łysej Góry w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim wzniesiono ośrodek narciarski. Wytyczono tu zróżnicowane cztery trasy zjazdowe, zbudowano kolejkę krzesełkową, wyciąg orczykowy i taśmowy. Miłośnicy nart biegowych zachwycą się trasami biegowymi Śladami Olimpijczyków z sąsiedniej Obidowej na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców.
Atrakcje Rabki-Zdroju i okolic:
- Park Zdrojowy – liczący ponad 100 lat park w centrum Rabki-Zdroju to idealne miejsce do relaksu i spacerów. Niedawno zrewitalizowany, jest podzielony na dwie części: zachodnią i wschodnią. W zachodniej strefie parku znajdziemy tężnię solankową z pijalnią, place zabaw dla dzieci, korty tenisowe, skatepark, kawiarnię, ogrody tematyczne (m.in. ogród różany, skalny, pnączy i wrzosowisko). Wschodnia, przeznaczona do spacerów, nawiązuje do ogrodów angielskich. Przychodząc tu, warto wziąć ze sobą orzechy dla zamieszkujących park licznych wiewiórek.
- Rabkoland – ogromne wesołe miasteczko to z pewnością najbardziej popularna atrakcja wśród przyjeżdżających do Rabki-Zdroju z dziećmi. Rabkoland jest podzielony na strefy: Cyrkową, Machinarium, Góralsko Dżunglę, Wioskę Wikingów, Dolinę Trzmiela, Farmę cioci Maryni. W każdej mieści się wiele różnorodnych atrakcji, od karuzel i diabelskich młynów po gabinet krzywych luster, place zabaw i parki linowe. Dodatkową atrakcją Rabkolandu są dwa nietypowe muzea: Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości.
- Muzeum im. Władysława Orkana – muzeum nazwane imieniem tego młodopolskiego pisarza określanego „piewcą gorczańskiego krajobrazu” mieści się w niezwykle ciekawym budynku – zabytkowym drewnianym kościółku z początków XVII w. Zbiory to głównie przedmioty życia codziennego beskidzkich górali: ich stroje, narzędzia i przedmioty wykorzystywane przez pasterzy, garncarzy, rzemieślników. Przedstawione są także rzeźby twórców ludowych.
- Teatr Lalek „Rabcio” – początki teatru sięgają lat powojennych i amatorskich przedstawień dla dzieci przebywających w sanatoriach w Rabce. Obecnie to państwowy teatr z własną sceną, a jego przedstawienia zostały docenione w kraju i za granicą. Podczas pobytu w Rabce warto sprawdzić bieżący repertuar.
- Muzeum Górali i Zbójników – chcesz spróbować góralskiego życia – wyciskania oscypków, deptania kapusty nogami, prania na tarze? To wszystko w muzeum mieszczącym się w zabytkowej góralskiej chałupie – Domu pod Trzema Madonnami. Uzupełnia je interaktywna wystawa przedstawiająca życie zbójników i beskidzkich górali, odtworzono tradycyjną izbę i przedmioty codziennego użytku.
- Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce – w sąsiadującej z Rabką Chabówce utworzono unikatowy w skali kraju skansen. Na terenie dawnej parowozowni zgromadzono zabytkowe parowozy, lokomotywy spalinowe i elektryczne. Najstarsze pochodzą z XIX w. Skansen organizuje także przejażdżki pociągami retro.
- Gorczański Park Narodowy – obejmuje ochroną centralną część Gorców. Szczególną wartość dla krajobrazu i przyrody Gorców mają polany reglowe, powstałe w wyniku tradycyjnej gospodarki pasterskiej. Pozostałością dawnej kultury są drewniane szałasy. Gorce zachęcają do spacerów i wycieczek w każdej porze roku, ponad Rabką znajduje się kilka schronisk, które warto obrać za cel wędrówki: Bacówka na Maciejowej, Schronisko PTTK Stare Wierchy oraz schronisko na Turbaczu.