Izby to wieś w Beskidzie Niskim, w pobliżu Mochnaczki Niżnej (6 km), Tylicza (7,5 km) i Krynicy-Zdroju (niecałe 11 km).
Izby to wieś w Beskidzie Niskim nad rzeką Białą – dopływem Dunajca. Przebiega tędy, oznaczony kolorem czerwonym, Główny Szlak Beskidzki. To miejscowość z kulturowym dziedzictwem Łemków, którzy zasiedlali te tereny aż do przymusowego wysiedlenia w ramach akcji “Wisła” w 1947 roku. Do dzisiaj zachowała się łemkowska cerkiew św. Łukasza w Izbach. Zbudowana w XIX wieku, z wysoką wieżą, dziś służy katolickiej parafii.
W pobliżu Izb nie brakuje atrakcyjnych miejscowości. Będąc tu, można odwiedzić m.in.:
- Tylicz – miejscowość położona w obrębie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Muszynka. W Parku Zdrojowym z pijalnią wody znajduje się ujęcie wody mineralnej Tyliczanka, podawanej podobno już na ucztach u Wierzynka. Ciekawą atrakcją Tylicza jest mofeta, czyli miejsce wyziewu dwutlenku węgla z wnętrza ziemi. W tutejszej mofecie możemy zaobserwować wyziew mokry (przez warstwę wody) i suchy. Na rynku w Tyliczu można rozpocząć spacer wytyczoną ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „Na Rakowsku” – na całej jej długości znajdziemy tablice z informacjami dotyczącymi tutejszej flory i fauny. Warto odwiedzić także drewnianą, zbudowaną w XVIII w. cerkiew oraz zabytkowy kościół św. Piotra i Pawła, również zbudowany z drewna.
- Wysowa-Zdrój – uzdrowisko z licznymi ujęciami wód mineralnych, których można spróbować w drewnianym pawilonie pijalni. W Wysowej-Zdroju nie brakuje atrakcji. Warto zatrzymać się na chwilę w Starym Domu Zdrojowym, gdzie obecnie mieści się hotel i kawiarnia. Cerkiew Opieki Matki Bożej na Świętej Górze Jawor, gdzie znajduje się też źródło Głębokiego Potoku, jest ważnym miejscem wyznawców prawosławia i celem licznych pielgrzymek – w okresie międzywojennym miały tu miejsce objawienia maryjne. Drugą zabytkową, drewnianą cerkwią w Wysowej jest świątynia pod wezwaniem św. Michała Archanioła z XVIII w. W lesie na wzgórzu Wysota mieści się cmentarz, na którym w 1915 r. pochowano poległych żołnierzy.
- Cerkwie – w pobliżu Izb znajduje się wiele zabytkowych, drewnianych cerkwi. Znajdziemy je w Hańczowej – zbudowana w XIX w., Uściu Gorlickim – z XVIII w., w Kwiatoniu – z XVII w., wpisana na listę UNESCO, w Skwirtnej – z XIX wieku.
- Jezioro (Zalew) Klimkówka – powstał w wyniku budowy zapory na rzece Ropa. Stworzono tutaj kąpielisko, promenadę i przystań. Linia brzegowa kryje wiele malowniczych, zacisznych zatoczek, idealnych do odpoczynku nad jeziorem. Znajdziemy tu kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, szkołę windsurfingu i kitesurfingu. Jezioro jest strefą ciszy – używanie pojazdów motorowodnych jest zakazane.
- Krynica-Zdrój – położone między wzniesieniami Beskidu Sądeckiego uzdrowisko, w którym można udanie wypoczywać przez cały rok. Przyciąga swym urokiem, brakiem pośpiechu i znakomitym mikroklimatem. Latem można spacerować po beskidzkich szlakach turystycznych, jeździć rowerem, a zimą oddać się jeździe na nartach na Jaworzynie Krynickiej (najnowocześniejsza kolej gondolowa w Polsce), w Słotwinach (dodatkowa atrakcja w postaci ścieżki w koronach drzew) oraz w Tyliczu. W każdej porze roku warto korzystać z dobroczynnego działania wód mineralnych, zabiegów leczniczych, krytego lodowiska oraz spacerować po uroczym deptaku.
Słynnych krynickich wód mineralnych można spróbować w Pijalni Głównej, a na lecznicze zabiegi udać się do Nowego Domu Zdrojowego czy Łazienek Borowinowych. Pamiątką po dawnych czasach i uroczej pierwotnej architekturze uzdrowiska są Stare Łazienki Mineralne oraz Stary Dom Zdrojowy z zachowaną oryginalną salą balową.