Obiekt położony w stuletnim lesie, 600 m od Zalewu Wiślanego i 2 km od centrum Fromborka.
Frombork to miejscowość położona na Warmii, nad Zalewem Wiślanym, najbardziej znana jako miasto Mikołaja Kopernika. Słynny astronom mieszkał tutaj aż 33 lata, będąc kanonikiem kapituły warmińskiej.
Miejscem, gdzie znajdziemy najwięcej zabytków Fromborka, jest Wzgórze Katedralne z okazałą bazyliką, Wieżą Radziejowskiego, Wieżą Kopernika i Pałacem Biskupim z Muzeum Kopernika. Frombork słynie również z planetarium i obserwatorium astronomicznego w pobliskim Roninie. Ważną atrakcją turystyczną jest też port we Fromborku, skąd można popłynąć w rejs po Zalewie Wiślanym i do Krynicy Morskiej. Otaczające Frombork lasy są świetnym miejscem do spacerów i wycieczek rowerowych – przebiega tędy trasa Green Velo.
Frombork bywa często mylony z Malborkiem. W przeciwieństwie do dawnej stolicy zakonu krzyżackiego we Fromborku nie znajdziemy zamku. Jest tu jednak wiele innych ciekawych atrakcji.
Atrakcje Fromborka:
- Katedra – pełna nazwa brzmi: Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Od powstania katedry rozpoczęła się historia Fromborka. Kiedy po kolejnym powstaniu Prusów katedra w Braniewie została spalona, ówczesny biskup warmiński zdecydował się przenieść siedzibę biskupstwa w inne miejsce i wybudować nową katedrę. Najpierw wzniesiono drewniany budynek. Budowę dzisiejszego, imponującego kościoła katedralnego zakończono w 1388 roku. Najlepiej zwiedzać go z przewodnikiem, choć i bez niego bez trudu odnajdziemy grób Mikołaja Kopernika i piękne barokowe organy, które są używane podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku.
- Wieża Radziejowskiego– zbudowana w XV w. obok katedry wieża obronna. Warto tu wstąpić ze względu na taras widokowy, z którego roztacza się świetna panorama na miasto i Zalew Wiślany. Wspinając się po schodach na górę można podziwiać wahadło Foucalta, którego ruch obrazuje obroty Ziemi wokół własnej osi. W podziemiach wieży znajduje się planetarium. Na kopule o średnicy 8 m wyświetlana jest mapa nieba i filmy poświęcone astronomii.
- Wieża Kopernika – ta czterokondygnacyjna wieża jest najstarszym elementem fortyfikacji wzgórza katedralnego. Należała do Mikołaja Kopernika, ale wbrew obrazowi Matejki to nie tutaj astronom prowadził obserwacje nieba. Robił to prawdopodobnie z ogrodu swojego domu, który znajdował się poza wzgórzem. W lipcu 2023 roku w wieży otwarto wystawę „Prywatny świat Mikołaja Kopernika”, gdzie zaaranżowano kuchnię, sypialnię i gabinet z czasów Kopernika.
- Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku – muzeum mieści się w dawnym Pałacu Biskupim. Wystawa poświęcona Kopernikowi przedstawia go nie tylko jako astronoma, ale też lekarza, ekonomistę, prawnika. Można tu zobaczyć też znany obraz Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" i wiele innych podobizn Kopernika. Muzeum przedstawia też historię Fromborka i wzgórza katedralnego, udostępniając kolekcję sztuki, starodruki i zabytki archeologiczne.
- Dawny Szpital św. Ducha – Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika – poza wzgórzem katedralnym, w dawnym Szpitalu Św. Ducha utworzono oryginalny dział Muzeum Kopernika poświęcony dawnej medycynie. Znajdziemy tu ciekawe eksponaty i rękopisy, a na tyłach budynku herbarium z hodowlą leczniczych roślin. Z tego względu najlepiej odwiedzać muzeum latem.