Pałac Brunów znajduje się w cichej i spokojnej wsi Brunów, oddalonej o 3,5 km od Lwówka Śląskiego. Najbliższy sklep znajduje się kilkaset metrów od obiektu.
Brunów to wieś na Dolnym Śląsku, nad rzeką Bóbr, w powiecie lwóweckim. Najciekawszym miejscem Brunowa jest Pałac Brunów. Dzisiejszy budynek wzniesiono w 1750 r., ale już wcześniej w tym samym miejscu znajdowała się rycerska budowla obronna. Oprócz samego pałacu zbudowano oficynę, stajnię z powozownią, park z rodzinną kaplicą, fontannę, kordegardę (wartownię) i młyn wodny. Obecnie w pałacu mieści się hotel.
Będąc w Brunowie, warto wybrać się do położonego zaledwie 3,5 km stąd Lwówka Śląskiego. To jedno z najstarszych miast w Polsce – prawa miejskie uzyskał wcześniej od Krakowa. Do wojny trzydziestoletniej (I poł. XVII w.) był jedną z najbogatszych i największych śląskich miejscowości, do czego przyczyniło się wydobycie złota w Płakowicach (dzielnicy Lwówka) i dogodne położenie przy szlaku handlowym.
Ze względu na jedno z nielicznych miast w Europie z zachowanymi średniowiecznymi murami obronnymi, Lwówek Śląski bywa nazywany polskim Carcassonne. Warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamienice z przełomu XIX i XX w. i na miejski ratusz. Zbudowany w XIII w., jest jednym z najstarszych w Polsce.
Atrakcje Lwówka Śląskiego:
- Zamek w Płakowicach – zbudowany w XVI w. w stylu renesansowym zamek w dawnej wsi Płakowice (obecnie część Lwówka Śląskiego), wówczas największa budowla obronna na całym Śląsku. Zamek był własnością różnych śląskich magnatów do 1824 r., kiedy zamek odkupiono i urządzono w nim szpital psychiatryczny. W czasie II wojny naziści dokonywali eutanazji na pacjentach. Po wojnie zamek był kolejno: jednostką wojskową, domem dziecka (większość podopiecznych stanowili mali Koreańczycy, których przyjęto tu w ramach pomocy Korei Północnej po bratobójczej wojnie), siedzibą Obrony Terytorialnej. Obecnie jest własnością Kościoła Baptystów.
- Browar Lwówek – tradycja warzenia piwa w Lwówku Śląskim sięga już 1209 roku. Obecny browar powstał w XIX w. i stoi za nim ciekawa i burzliwa historia. Początkowo był browarem obywatelskim, potem przeszedł w ręce rodziny Hohbergów, dzięki którym stał się największą warzelnią piwa na Dolnym Śląsku. Działalności browaru nie zatrzymała nawet II wojna światowa – jego produkcja zaspokajała pragnienie niemieckich żołnierzy. Już w 1945 r. Browar znacjonalizowano i ruszyła produkcja polskiego piwa – “Mocnego” i “Krzepkiego”. Browar Lwówek nadal wytwarza piwo, a w budynku mieści się muzeum browarnictwa. Wycieczka jest połączona z degustacją.
- Szwajcaria Lwówecka – formacje skalne z piaskowca przypominające Góry Stołowe, leżące w Lwówku na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Położone na wzniesieniu wymagają krótkiej wspinaczki, którą nagradzają panoramiczne widoki Lwówka Śląskiego. Co ciekawe, piaskowca z tej okolicy użyto do budowy Reichstagu i Bramy Brandenburskiej.