Resort Solny w Bieszczadach znajduje się w górskiej dolinie blisko szlaków turystycznych, tuż obok Cisnej, niedaleko wyjść na słynne połoniny.
Bieszczady są pełne atrakcji, szczególnie dla pieszych turystów, którzy przyjechali w nie własnym transportem – tak najłatwiej dotrzeć w ciekawe miejsca. Sama Dołżyca jest malowniczo położona w dolinie Solinki pomiędzy zalesionymi wzniesieniami Łopiennika, Falowej i Mochnaczki, przy drodze wiodącej na słynne połoniny: Wetlińską, Caryńską, Wysoką (Smerek). Tuż obok rozpościera się Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy. W najbliższej okolicy warto wybrać się na spacer na wieżę widokową na Jelenim Skoku, czarny szlak wiedzie na Łopiennik, opisywany już przez Wincentego Pola.
Po sąsiedzku jest położona Cisna – popularna miejscowość letniskowa, słynąca z lokalnych artystów (są galerie z pracami, w tym najstarsza w Bieszczadach pracownia ikon) oraz klimatycznych restauracji i barów. Osada powstała już w XVI wieku, miejscowe rudy żelaza wykorzystywał ojciec Aleksandra Fredry, który wybudował tu hutę. Po II wojnie światowej toczyły się tu zaciekłe walki upamiętnione pomnikiem i zrekonstruowanymi umocnieniami na wzgórzu Betlejemka w centrum Cisnej, skąd roztacza się ładna panorama. Warto zajrzeć do Muzeum Ciśniańskiego, położonego przy kamienistej plaży na Solince.
Na wycieczki rowerowe można pojechać do cerkwi w Łopience, Bacówki PTTK Jaworzec, do rezerwatu „Sine Wiry”, do mini skansenu kolejowego w Majdanie, leśnego zwierzyńca w Lisznej czy do Wetliny. Miłośnicy kąpieli mogą jej zaznać w górskich rzekach oraz w basenie Aquarius w Lesku (40 km).
Zimą można wyruszyć na narty. Stacja narciarska w Kalnicy jest oddalona o 10 km, stacja narciarska w Weremieniu o 40 km, stacja narciarska Bieszczad Ski w Wańkowej o 54 km.
Atrakcje Bieszczadów:
-
Bieszczadzka kolejka leśna – warto sprawdzić rozkład i choć raz przejechać się kolejką wąskotorową, która powstała ponad sto lat temu do transportu drewna z bieszczadzkich lasów, a dziś jest czołową atrakcją turystyczną. Kolejka kursuje na trasach Majdan – Przysłup oraz Majdan – Balnica.
- Bieszczadzkie połoniny – któż nie słyszał o wysoko położonych łąkach na wysokich szczytach Bieszczadów. Połoniny Wetlińska, Caryńska i Wysoka oraz gniazdo Tarnicy przyciągają piechurów spragnionych pięknych widoków i możliwości obcowania z unikalną przyrodą.
- Cerkwie w Bieszczadach – kilka ocalałych świątyń przypomina o Bojkach – dawnych mieszkańcach Bieszczadów przymusowo wysiedlonych po drugiej wojnie światowej. Warte odwiedzenia drewniane cerkwie znajdziemy m.in. w Smolniku nad Sanem (wpisana na listę UNESCO), w Bystrem i Michniowcu – położone nieopodal Czarnej perełki drewnianej architektury, a także w maleńkiej Górzance.
- Jezioro Solińskie – największy zbiornik retencyjny w Polsce z widokiem na bieszczadzkie szczyty. Zalew posiada funkcje rekreacyjne, można wypożyczyć sprzęt wodny, skorzystać z plaży (np. w Polańczyku), przespacerować się po zaporze albo wyjechać nową kolejką gondolową PKL oferującą panoramiczne widoki.
- Myczkowce – spokojna miejscowość z mniej znaną zaporą na Sanie oraz bardzo ciekawą ekspozycją miniatur drewnianych świątyń z polsko-słowacko-ukraińskiego pogranicza.
- Zagroda żubrów w Mucznem – unikalne miejsce pozwala na zobaczenie największych polskich ssaków. Żubry introdukowane w Bieszczady udało się wyprowadzić na wolność i można je spotkać podczas terenowych wędrówek. W pokazowej zagrodzie przygotowano platformy widokowe umożliwiające przyglądanie się zwierzętom. Po drodze muzeum wypału węgla drzewnego w tradycyjnych retortach.
- Uherce Mineralne – miejscowość rozsławiają drezyny rowerowe (to najdłuższa trasa drezyn w Polsce) oraz Ursa Maior – browar warzący piwo na skraju Bieszczadów.
- Myczków – utworzono tutaj Muzeum Kultury Bojków, gdzie można zapoznać się ze zwyczajami i tradycjami wcześniejszych mieszkańców tych ziem.
-
Rezerwat Sine Wiry – duży rezerwat obejmujący przełomowy fragment rzek Soliny i Wetliny z licznymi zespołami roślinnymi oraz urozmaiconą rzeźbą terenu.
- Górzanka – niewielka miejscowość, w której na wzniesieniu znajduje się drewniana cerkiew z unikatowym ikonostasem – jedynym płaskorzeźbionym w Karpatach.