Sun & Snow Polanica Residence mieści się w spokojnej północnej części sudeckiego uzdrowiska Polanica-Zdrój. Obiekt otaczają drzewa, niedaleko stąd do słynnego Parku Zdrojowego.
Polanica-Zdrój jest przyjemnym uzdrowiskiem położonym w Kotlinie Kłodzkiej. Miasteczko powstało u podnóża Gór Bystrzyckich i Stołowych, w dolinie Bystrzycy Kłodzkiej. Wzdłuż rzeki prowadzi idealna do spacerów ulica Zdrojowa. Tuż przy niej stoi ponad stuletni dom zdrojowy z pijalnią wód mineralnych i halą spacerową. Z drugiej strony okazałego budynku rozpościera się Park Zdrojowy z fontannami. Ponadto w Polanicy-Zdroju zachowało się kilka zabytkowych obiektów sakralnych oraz sanatoryjnych. Łagodny podgórski klimat oraz obfite źródła wód mineralnych tworzą świetne warunki do efektywnego wypoczynku.
Rozwój Polanicy jako renomowanego uzdrowiska miał miejsce w 2. połowie XIX wieku. Miejscowość znajdowała się wówczas w granicach Niemiec i nazywała się Bad Altheide. Cząstka Bad podkreślała uzdrowiskowe funkcje miasteczka. Wówczas powstał rozległy park, pijalnia wód, dom zdrojowy, doprowadzono linię kolejową z Kłodzka. Na początku XX w. miejscowość była modnym kurortem z zabudową w stylu szwajcarskim, nowoczesną rozlewnią wód mineralnych i najnowocześniejszym sanatorium na Śląsku. W latach międzywojennych była jednym z najbardziej cenionych uzdrowisk w Niemczech. Po II wojnie światowej ziemia kłodzka weszła w skład Rzeczpospolitej. W maju 1946 roku zatwierdzono nazwę Polanica Zdrój.
Centralne położenie Polanicy-Zdroju w regionie sprawia, że jest to idealny punkt wypadowy wielu wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych. Niewielka odległość do granicy pozwala również na poznanie licznych atrakcji turystycznych Czech.
Atrakcje Polanicy-Zdroju i okolic:
-
Polanicki Park Zdrojowy – wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Jeden z najpiękniejszych polskich parków zdrojowych z efektownym deptakiem. Porastają go piękne drzewa i krzewy, w tym różaneczniki, tulipanowce i magnolie. Jego najbardziej reprezentacyjna część zaczyna się przy Pijalni Wody Mineralnej i kończy malowniczo położoną altanką.
- Park Narodowy Gór Stołowych – teren pełen atrakcji przyrody. Koniecznie trzeba zobaczyć Błędne Skały, wejść na Szczeliniec Wielki czy przejechać szosą stu zakrętów.
- Kłodzko – perełka Dolnego Śląska. Atrakcyjne miasto leży tylko 10 km na wschód od Polanicy-Zdroju. Nad centrum Kłodzka góruje słynna twierdza udostępniona do zwiedzania. Koniecznie trzeba ją zobaczyć z dziećmi. Obowiązkowym punktem programu jest także przejście po gotyckim moście na Młynówce.
- Kopalnia Złota – dawna kopalnia w Złotym Stoku (30 km). Odbywają się tutaj atrakcyjne wycieczki z przewodnikami. Trasa wiedzie dwoma chodnikami starej kopalni. Świetne miejsce na wizytę z dziećmi, zwłaszcza w przypadku niepogody.
- Muzeum Papiernictwa – bardzo interesująca wystawa w zabytkowym młynie papierniczym. Ekspozycja czeka na nas na wjeździe do sąsiedniego uzdrowiska w Dusznikach-Zdroju, zaledwie 10 km na zachód od Polanicy
- Zieleniec – największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Jedno z największych centrów sportów zimowych w Sudetach i w całej Polsce. Znajduje się kilka kilometrów na południe od Dusznik, 20 km od Polanicy-Zdroju. Oferuje mikroklimat zbliżony do alpejskiego, długo utrzymujące się warunki zimowe, doskonałe tereny narciarskie. Niemal 30 wyciągów i zróżnicowane trasy pozwalają spędzić tutaj czas zarówno początkującym, jak i zaawansowanym narciarzom.