Apartamenty VacationClub Jantaris położone są tuż nad brzegiem morza, przy samej plaży w Mielnie – atrakcyjnym letnisku nieopodal Koszalina i Kołobrzegu.
Mielno to nadmorskie miasteczko położone na Wybrzeżu Słowińskim. Jest zlokalizowane na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Jamno, zaledwie 10 km na północ od Koszalina. Wśród letników Mielno jest znane z bezpiecznych plaż ze złotym piaskiem. Dzięki licznym trasom rowerowym i spacerowym to także idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku.
W Mielnie na wypoczywających czekają piękna plaża z kąpieliskiem, nadmorska widokowa promenada, pomnik morsa, piernikowy dom, a także sprzyjające rekreacji jezioro Jamno. Osoby zainteresowane historią i militariami z pewnością ucieszy obecność bunkrów usytuowanych na zachodnim skraju miejscowości. Około 5,5 km na wschód od Mielna znajduje się Kanał Jamneński z wrotami sztormowymi. To tu wody jeziora Jamno łączą się z wodami Bałtyku, a most pozwala kontynuować drogę przez mierzeję.
Życie towarzyskie i kulturalne miasta toczy się w Starym Mielnie, gdzie zachowały się domy i pensjonaty z XIX i XX wieku. Fani aktywnego spędzania czasu z pewnością docenią urokliwe szlaki rowerowe ciągnące się m.in. z Mielna do Koszalina (14 kilometrów) oraz Nadmorski Szlak (45 km), w skład którego wchodzą takie miejscowości jak: Gąski, Mielno, Dobiesławiec, Mścice, Bielkowo.
Niecałe 9 km na zachód od Mielna mieści się inna popularna nadmorska miejscowość – Sarbinowo. Co ciekawe, Sarbinowo było niegdyś położone 1,5 km od morza, ale silne fale Bałtyku pochłaniały w tym miejscu wybrzeże. Żeby temu zapobiec, zbudowano mur oporowy, obecnie pełniący funkcję długiej na kilometr promenady. Dziś sarbinowska promenada jest bardzo popularna wśród letników. To idealne miejsce do spacerów, biegania i jazdy na rowerze z widokiem na morze.
Z Sarbinowem sąsiadują Gąski, nadmorska miejscowość znana z latarni morskiej – trzeciej pod względem wielkości na polskim wybrzeżu oraz zabytkowego, wzniesionego w XIX w., Pałacu Morskiego z pięknym parkiem.
Podczas pobytu w Mielnie warto odwiedzić również położone po drugiej stronie jeziora Jamno Łazy. Prowadzi tam ścieżka rowerowa. Łazy wyróżnia platforma widokowa przy plaży, obok której można podziwiać pomnik kotwicy.
Atrakcje Mielna i okolicy:
- Jezioro Jamno – jedno z największych jezior przybrzeżnych w Polsce. Stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, windsurfingu czy kajakarstwa. Wody jeziora są pełne szczupaków, leszczy, płoci, sandaczy, okoni i węgorzy, co zachęca do aktywnego wędkowania.
- Promenada Przyjaźni – powstała w 1908 roku. Łączy Mielno z Unieściem i liczy 3 km długości. Na początku pełniła funkcję umacniającą i zabezpieczającą brzeg przed działaniem fal morskich. Obecnie zarówno mieszkańcy, jak i turyści chętnie wybierają to miejsce na spacery. Nic w tym dziwnego, gdyż z promenady można podziwiać zachwycający widok na morze i miasto.
- Pomnik Morsa – spotkamy go przy głównym wejściu na plażę od ul. Kościuszki. Jest to symbol Międzynarodowych Zlotów Morsów, które są organizowane w Mielnie od 2004 roku. Został wykonany przez Roberta Sobocińskiego, rzeźbiarza pochodzącego z Poznania.
- Park linowy Tukan – wspaniała atrakcja dla dzieci i dorosłych. Dla najmłodszych przygotowano zbudowaną pół metra nad ziemią trasę obejmującą 10 przejść. Nieco starsze dzieci mogą udać się na trasę na wysokości 2 metrów, obejmującą 18 atrakcji, m.in. tyrolkę czy przejście po siatce. Dla dorosłych przeznaczono dwie trasy (z najwyższymi punktami powieszonymi na wysokości 7 m oraz 12 m). Aby skorzystać z atrakcji parku linowego, należy pamiętać o zabraniu stroju sportowego i wygodnych butów.
- Piernikowy dom do góry nogami – kolejna świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych. Można tutaj na chwilę wpaść i popatrzeć na wszystko do góry nogami. W środku spotkamy także Babę Jagę, która sprawuje pieczę nad domkiem.
- Kościół pw. Przemienienia Pańskiego – zbudowany w XV wieku z cegły i kamienia. Jest usytuowany na niewielkim wzniesieniu, około 750 metrów od Bałtyku. We wnętrzu można podziwiać zabytkowe elementy w stylach barokowym i neogotyckim, np. ambonę z XVIII wieku, chrzcielnicę z XIX wieku czy witraże z początków XX wieku.
- Aleja Lipowa – szpaler ponad 150-letnich lip ciągnie się wzdłuż drogi z Mielna do Mielenka (o długości około 2,3 km). To miejsce wygląda pięknie o każdej porze roku. Aleja tworzy naturalny korytarz ekologiczny, a od 2014 roku jest chronionym prawnie pomnikiem przyrody. Przez aleję można przejść pieszo, wybrać się rowerem, ale także przejechać samochodem.
- Ogrody Hortulus w Dobrzycy – kompleks ogrodów pokazowych. Wizyta tu to okazja, by zobaczyć największy na świecie labirynt grabowy. Zajmuje on powierzchnię ok 1 ha, a jego kształt jest zbliżony do kwadratu. Co ciekawe, do wykonania labiryntu użyto aż 18 000 sadzonek grabu, a jego ściany mierzą 2 metry wysokości. Labirynt posiada jedno wejście, natomiast istnieją trzy możliwości wyjścia. Każda z nich prowadzi na centralny plac z wieżą.
- Zabytkowa chata rybacka w Sarbinowie – chatę zbudowano w 1804 roku. Jest przykładem budownictwa szachulcowego, czyli konstrukcji z drewnianymi ścianami wypełnionymi mieszanką gliny, zwykle pomalowanej na biało i z widocznymi ciemnymi, drewnianymi belkami. Dach jest kryty trzciną.
- Latarnia morska Gąski – zbudowana na przełomie 1877 i 1878 roku. Jej wysokość sięga 50,2 metra. Aby dostać się na jej szczyt, należy przygotować się na pokonanie 190 schodów. Jednak widoki jakie zobaczymy wynagradzają każdy wysiłek. Można stąd podziwiać Morze Bałtyckie, dostrzec Sarbinowo, Chłopy czy Mielno. Latarnia jest usytuowana pomiędzy latarnią morską w Kołobrzegu (około 22 km na zachód), a latarnią morską w Darłowie (około 40 km na wschód).
- Pałac Morski w Gąskach – neoklasycystyczny pałac wzniesiono w II poł. XIX w, w odległości kilometra od brzegu. Otacza go zabytkowy park, w którym rośnie około 1000 gatunków roślin! Dziś w pałacu mieści się ośrodek wypoczynkowy z kawiarnią i restauracją. To świetne miejsce na spacer.
- Przystań rybacka w Chłopach – jest zlokalizowana w samym centrum miejscowości, przy plaży. Cumują tutaj kutry rybackie. Można także zjeść pyszne świeżo złowione, smażone lub wędzone ryby.
- Molo w Chłopach – usytuowane nieopodal przystani rybackiej. Idealnie sprawdzi się na spokojne spacery. Molo ma 90 m długości, znajdują się tutaj ławki, na których można przysiąść, wypocząć i napawać się niesamowitym widokiem na morze.