Willa Stożek znajduje się tuż przy parku wodnym z kompleksem basenów geotermalnych Terma Bania w słynącej z dobrych warunków do całorocznego wypoczynku Białce Tatrzańskiej.
Białka Tatrzańska to jeden z najatrakcyjniejszych kurortów górskich w Polsce. Miejscowość jest położona w unikalnej dolinie rzeki Białki. Malownicza rzeka ma swe źródła w Tatrach i na całej długości zachowała górski charakter. Jest jedną z najczystszych rzek w Polsce. W jej środkowym odcinku znajduje się rezerwat przyrody Przełom Białki. Nie jest rozległy – ma około 8 ha. Jego granice wyznaczają dwie wapienne skałki: Obłazowa (od zachodu) oraz Kramnica (od wschodu). To niezwykle urokliwe miejsce było scenerią dla kilku filmów, m.in. „Janosika”.
Zimą Białka Tatrzańska zamienia się w ceniony kurort narciarski. Działają tu liczne wyciągi, trasy są dobrze przygotowane. Bardzo popularna i ceniona jest Kotelnica Białczańska, która posiada aż 8 tras zjazdowych i kilka biegowych. Chętnie odwiedzane są także sąsiadujące z nią Kaniówka, Rusin-Ski, Wysoki Wierch, Zebra, Koziniec, Litwinka. Większość wyciągów obejmuje wspólny system karnetów (Tatra Ski). Fani zimowego szaleństwa mogą korzystać z darmowych ski-busów, a odpłatnie z wypożyczalni sprzętu sportowego oraz pomocy instruktorów.
Co robić w Białce Tatrzańskiej?
-
Eksplorować okoliczne stoki i zachwycać się panoramą Tatr – zimą na nartach, latem podczas spaceru po górach. Baza narciarska Białki jest jedną z lepszych w Polsce. Nie brakuje tu też szlaków pieszych: wzdłuż rzeki Białki, przez Kotelnicę na Groń, na Cisową Skałkę, Bukowinę Klin i wiele innych.
- Relaksować się lub szaleć w kompleksie basenów geotermalnych Terma Bania – to nowoczesny park wodny z bogatym wyborem basenów zewnętrznych, wewnętrznych, zjeżdżalni, jacuzzi, saun, strefą SPA z grotą solną. To wszystko podzielono na trzy dogodne strefy: relaksu, zabawy i saunarium. Dzięki barowi wodnemu ulubione napoje można popijać wprost z basenu. Inne nieodległe kompleksy termalne to Terma Bukowina, Szaflary, Gorący Potok oraz Termy Chochołów – największe na Podhalu.
- Wziąć udział w Festynie Białczańskim – ta letnia atrakcja Białki Tatrzańskiej to organizowane u stóp Kotelnicy Białczańskiej występy zespołów regionalnych i ogólnopolskich, wybory Cepra, Ceperki i Harnasia Roku, pokazy fajerwerków i sporo innych konkursów i atrakcji.
- Spłynąć kajakiem po Białce – dla wprawionych kajakarzy spływ tą górską, czystą rzeką z rwącym potokiem będzie prawdziwą frajdą. Zwłaszcza po wiosennych roztopach. W Białce jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu kajakowego.
- Przejechać się psim zaprzęgiem – poczuj się jak na dalekiej Północy i kieruj psim zaprzęgiem. To świetna przygoda! Jedne sanie ciągnie od dwóch do ośmiu psów, a przed przekazaniem lejców odbywa się krótki instruktaż jazdy. To świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
- Odwiedzić zabytkowy drewniany kościół – wybudowana około 1700 r. świątynia pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej to urokliwe miejsce. Kościół jest otoczony lipami – pomnikami przyrody, a w środku można oglądać zabytkowe narzędzia rolnicze i sprzęty gospodarcze. Co ciekawe, w okresie letnim msze bywają sprawowane po łacinie.
- Pojechać na wycieczkę do Niedzicy – w położonej niedaleko miejscowości znajduje się zabytkowy zamek, który można zwiedzać. To dawna węgierska warownia, która strzegła polsko-węgierskiego pogranicza wzdłuż rzeki Dunajec. Dziś rzeka w tym miejscu została przekształcona w Jezioro Czorsztyńskie, po którym można pływać łódkami. Warto przepłynąć statkiem spacerowym na drugi brzeg, do ruin Zamku Czorsztyńskiego, skąd rozpościera się piękna panorama.
- Spłynąć Dunajcem – przełom Dunajca to niekwestionowany hit Pienin, atrakcja znana w całej Polsce. Piękno malowniczego przełomu Dunajca warto podziwiać z tradycyjnej tratwy flisackiej, słuchając opowieści flisaka. Jeszcze większej dynamiki dostarczy raftingowy spływ pontonem. Organizacją przygód zajmują się profesjonalne firmy w okolicy.
- Wejść do domu do góry nogami – w centrum Białki Tatrzańskiej, przy ulicy Środkowej, stoi dom do góry nogami. Dzieci będą z pewnością zachwycone, ale i dorośli, którzy nie korzystali z atrakcji tego typu, mogą spróbować walki z własnym błędnikiem.
- Odkryć widoki ze słowackiej ścieżki w koronach drzew – trasa w Bachledowej Dolinie ma ponad 600 metrów długości. Na jej szczycie, w środku panoramicznego tarasu widokowego, rozpięto sieć. Można po niej bezpiecznie spacerować i podziwiać panoramę z wysokości 32 metrów. Z wieży widokowej da się zjechać po spirali długiej na 67 metrów zjeżdżalni. Poczujemy adrenalinę i jednocześnie skrócimy drogę powrotną.