Hotel Hetman*** znajduje się w spokojnej części Rzeszowa, 1km od DK 94, 1 km od Zamku Lubomirskich, 20 minut spacerem od Rynku Starego Miasta oraz dworca autobusowego
Rzeszów to miasto piękne, pełne uroku i dobrego klimatu. Będąc stolicą Podkarpacia, stanowi dogodną bazę wypadową do zwiedzania regionu. Pobyt w Rzeszowie warto wykorzystać do zobaczenia rezydencji magnackiej Lubomirskich i Potockich w Łańcucie (19 km), urokliwego pałacyku myśliwskiego Potockich w Julinie (35 km), oddania się spacerowi po ścieżkach leśnego rezerwatu przyrody Mójka (30 km), przyjrzeniu się startom i lądowaniom samolotów z tarasu widokowego na lotnisku Jasionka (14 km), wypoczynku nad zalewem w Bratkowicach (18 km), oddychania najodowanym powietrzem w Sołonce (20 km), gdzie znajduje się źródło wody leczniczej i kaskada solankowa. Z Rzeszowa jest już całkiem niedaleko w Bieszczady czy do Magurskiego Parku Narodowego – oba piękne przyrodniczo obszary dzieli od miasta około stu kilometrów.
Najważniejszymi atrakcjami samego Rzeszowa są:
-
Rynek – centralny plac Starego Miasta z Ratuszem i studnią z XVII w. Współcześnie wygląd Rynku odbiega nieco od pierwotnego, XV-wiecznego założenia – tylko trzy pierzeje zabudowane są kamienicami, które w ciągu stuleć ulegały przebudowom. Jedną z bardziej interesujących jest kamienica z nr 19. Odkryte w jej podziemiach fragmenty ceglano-kamiennych murów i sklepień oraz ostrołukowych gotyckich nadproży, które udostępnia PTT, pozwalają datować początki powstania tego obiektu na przełom XV i XVI w.
-
Ratusz – najokazalsza budowla w Rynku, stojąca samotnie w narożu zachodniej pierzei. Początki jego powstania sięgają końca XVI wieku. Zbudowany został przez Mikołaja Spytka Ligęzę przypuszczalnie przed 1591 rokiem na murach wcześniejszej budowli. Podczas przeprowadzonych niedawno badań w podziemiach ratusza odkryto fragmenty starych murów i sklepień oraz piwnice sięgające pod ul. Słowackiego.
-
Podziemna Trasa Turystyczna Rzeszowskie Piwnice – trasa o długości 369 metrów przebiega pod kamienicami i płytą Rynku. Obejmuje 25 piwnic i 15 korytarzy, sięgających 10 m w głąb ziemi. Można tu obejrzeć relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, pozostałości żelaznych krat i zawiasów, tajemne przejścia. W niższych partiach magazynowano towary wymagające niskich temperatur, a w czasie najazdów tatarskich i wojen były one schronieniem dla mieszkańców grodu.
-
Dawny Konwent Pijarów – centralne miejsce w zespole popijarskim zajmuje kościół pw. Św. Krzyża, wybudowany w latach 1644-1649 według projektu Tylmana z Gameren. Jest jednonawową świątynią z dwiema wieżami w fasadzie oraz kaplicą od strony północnej. Wystrój późnobarokowy z dekoracjami stiukowymi Jana Ch. Falconiego z końca XVII w. W prezbiterium, przy wejściu do zakrystii, znajduje się mauzoleum rodu Lubomirskich.
-
Zamek Lubomirskich – budowę zamku rozpoczął pod koniec XVI w. ówczesny właściciel Rzeszowa, Mikołaj Spytek Ligęza. W 2 poł. XVII w. Lubomirscy rozbudowali i otoczyli zamek kamiennym murem obronnym z bastionami.