Strona główna
Blog
Nad morze
5 najlepszych uzdrowisk w Polsce
Nad morze
Przewodniki i rankingi
W góry
Wszystkie wpisy

5 najlepszych uzdrowisk w Polsce

JF
Juliusz Fiedler
31 sierpnia 2020
8 min czytania
Udostępnij:
5 najlepszych uzdrowisk w Polsce

W Polsce znajduje się ponad 40 miejscowości uzdrowiskowych. Są to miejsca, które wykazują właściwości lecznicze i korzystnie wpływają na samopoczucie. Polskie uzdrowiska kojarzone są ze starszymi kuracjuszami, ale ich prozdrowotne, terapeutyczne oddziaływanie jest dobre dla osób w każdym wieku. Sprawdź listę 5 najciekawszych uzdrowisk w Polsce!

Najsłynniejsze uzdrowiska w Polsce - infografika

Dlaczego warto wyjechać do polskiego uzdrowiska?

Wyjazd do wybranego uzdrowiska w Polsce może być doskonałą inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć pobyt w uzdrowisku:

  • Lecznicze właściwości wód mineralnych: polskie uzdrowiska słyną z bogactwa naturalnych źródeł mineralnych. Woda z tych źródeł ma często unikalne składniki, które mogą mieć pozytywny wpływ na organizm przy różnych dolegliwościach.
  • Terapia balneologiczna: w uzdrowiskach oferuje się różnego rodzaju terapie balneologiczne, takie jak kąpiele solankowe, kąpiele borowinowe, hydromasaże czy inhalacje. Te zabiegi mają działanie relaksujące, łagodzące ból, poprawiające krążenie krwi oraz wspomagające regenerację organizmu.
  • Środowisko sprzyjające zdrowiu fizycznemu i psychicznemu: miejscowości uzdrowiskowe często znajdują się w malowniczej okolicy, z dala od zgiełku miasta. Czyste powietrze, otaczająca przyroda i spokój sprzyjają wypoczynkowi. Wyjazd do uzdrowiska może być też doskonałą okazją do oderwania się od codziennego stresu i trosk oraz do poświęcenia czasu na regenerację i odnowę.
  • Profesjonalna opieka medyczna i programy rehabilitacyjne: sanatoria w miastach uzdrowiskowych zapewniają dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej. Wykwalifikowany personel medyczny może przeprowadzić niezbędne badania, ocenić stan zdrowia i zalecić indywidualne terapie czy programy rehabilitacyjne.
  • Zwiększenie świadomości na temat zdrowego stylu życia: pobyt w uzdrowisku często skutkuje zwiększoną świadomością dotyczącą zdrowego stylu życia. Podczas pobytu w sanatorium można nauczyć się odpowiednich technik relaksacyjnych, zasad zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, które można kontynuować po powrocie z leczniczego urlopu. 
  • Liczne hotele w miejscowościach uzdrowiskowych: miasta uzdrowiskowe w Polsce obfitują w świetne obiekty noclegowe o różnym standardzie. Znajdziesz tu zarówno luksusowe hotele z ofertą spa i statusem sanatoryjnym, jak i bardziej kameralne pensjonaty czy apartamenty w zacisznej okolicy. Rozważ zatem taką podróż, aby zadbać o siebie i cieszyć się korzyściami płynącymi z pobytu w uzdrowisku! 

Kołobrzeg

Plaża w Kołobrzegu

Kołobrzeg jest miastem na Pomorzu Zachodnim, leżącym przy ujściu rzeki Parsęty. Jest też największym uzdrowiskiem nad otwartym morzem w Polsce. Kuracyjny charakter miasta ma swój początek w XIX wieku, kiedy założono pierwszą kąpiel solankową w drewnianych wannach. Oficjalną rangę uzdrowiska I kategorii miejscowość zdobyła na Kongresie Do Spraw Lecznictwa w 1911 r.

Charakterystyczne dla Kołobrzegu są silne wiatry, nasycające powietrze ozonem i jodem, a największymi bogactwami tego miejsca są złoża borowiny (torfu leczniczego), wody lecznicze oraz podziemne. Popularnością wśród odwiedzających cieszą się butelkowane wody mineralne – Perła Bałtyku (jej produkcja została jednak zaniechana) oraz Jantar.

Profil leczniczy Kołobrzegu to: choroby górnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, skóry, endokrynologiczne, dolnych dróg oddechowych, kardiologiczne, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość i osteoporoza.

Ciechocinek

Zabytkowa pijalnia wód w Ciechocinku

Ciechocinek to miasto uzdrowiskowe położone na Kujawach. Historia tego uzdrowiska sięga 1824 roku, gdy Konstanty Leon Wolicki nabył ziemie ze źródłami solankowymi, aby przekazać je państwu pod budowę fabryki soli. Umowną datą rozpoczęcia działalności kuracyjnej jest rok 1836, gdy tutejszą solankę zaczęto wykorzystywać do celów leczniczych.

Głównymi prozdrowotnymi walorami tego miejsca są występujące tu wody solankowe, w których składzie znajduje się wiele cennych składników, mających silne właściwości zdrojowe – m.in. chlorek sodu, związki wapnia, magnez, żelazo, jod i brom.

Tutejsze powietrze ma podobne właściwości co nadmorskie, pozytywnie wpływając m.in. na układ oddechowy. W Ciechocinku funkcjonują bowiem unikatowe tężnie, służące do odparowania wody z solanki – woda ściekająca po gałązkach konstrukcji sprawia, że wydzielany jest leczniczy aerozol, nasycony cennymi pierwiastkami. 

Charakterystycznym dla uzdrowiska produktem, po który często sięgają turyści i kuracjusze, jest woda Krystynka, której produkcję zapoczątkowano w 1902 r. Charakteryzuje się ona dużą zawartością kationu sodowego i anionu chlorkowego, dzięki czemu może służyć do uzupełniania soli mineralnych, które organizm traci np. wskutek pocenia.

Profil leczniczy Ciechocinka to: choroby narządu ruchu, układu nerwowego, oddechowego, krążenia, metaboliczne, a także schorzenia ginekologiczne i niepłodność.

Sopot

Ulica w Sopocie, słynnym uzdrowisku nad morzem

Sopot to jedna z miejscowości tworzących nadbałtyckie Trójmiasto. Miasto słynie z najdłuższego molo nad Morzem Bałtyckim (mierzącego ponad 500 metrów), które przez cały rok przyciąga setki turystów. Zabytki i atrakcje nie są jednak głównym atutem ośrodka – jego największym skarbem jest bowiem lecznicza działalność z długoletnią tradycją. 

Kuracjusze do „Riwiery Północy” zawitali już w XIX wieku, lecz status międzynarodowego, kultowego kurortu uzdrowisko zyskało w czasie dwudziestolecia międzywojennego, gdy przyjeżdżali tu turyści z całej Europy. 

Głównymi prozdrowotnymi walorami Sopotu jest bogaty w jod morski aerozol, solanki oraz olejki eteryczne wydzielane przez okoliczne bujne lasy (szczególnie iglaste).

Profil leczniczy uzdrowiska to: ortopedia, reumatologia, kardiologia, angiologia, laryngologia, otyłość i osteoporoza. 

Polanica-Zdrój

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju

Polanica-Zdrój to miasto ulokowane w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża masywu Piekielnej Góry. Pierwsza wzmianka o tej uzdrowiskowej miejscowości pochodzi z 1347 roku, gdy osada była własnością śląskiego rodu rycerskiego von Glaubitz. Z czasem odkryto, że tutejsze wody pomagają w leczeniu różnych schorzeń i zaczęły pojawiać się pierwsze próby stworzenia terapeutycznego kurortu. Najintensywniejszy rozwój uzdrowiska miał miejsce w XIX wieku, wtedy bowiem kłodzki kupiec Joseph Grolms ocembrował jedno ze źródeł i wzniósł dom zdrojowy.

Występujące tu wody mineralne nasycone są minerałami zawartymi w skałach Gór Stołowych. Ponadto uchodzący z wnętrza ziemi dwutlenek węgla sprawia, że woda w naturalny sposób staje się gazowana, tworząc charakterystyczne dla tego regionu szczawy.

Polanicki Park Zdrojowy wpisany jest zaś do rejestru zabytków jako dobro kultury. Składa się on z parków Centralnego, Szachowego, Różaneczników i Józefa, które łącznie zajmują niespełna 13 hektarów.

Profil leczniczy uzdrowiska to: choroby górnych dróg oddechowych, narządu ruchu, schorzenia kardiologiczne, reumatologiczne oraz problemy układu pokarmowego.

Świeradów-Zdrój

Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju, górskim uzdrowisku

Świeradów-Zdrój leży w Sudetach Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. Uzdrowisko to ma długą i interesującą historię. Pierwsza wzmianka o samej miejscowości pochodzi już z 1524 roku, o odkrytych wówczas wodach mineralnych w 1572 roku wspomniał lekarz Leonard Thurneysser. Wody zostały w następnych latach zbadane i uznane za lecznicze, co doprowadziło do wybudowania Domu Zdrojowego w 1899 roku.

Walorami tego malowniczego uzdrowiska położonego u stóp Gór Izerskich są zdrojowe wody mineralne, a szczególnie wody radonowe, wysokiej jakości borowina oraz stosowany tu wywar z kory świerku (pozyskiwanej z Puszczy Boreckiej, określanej najczystszym miejscem w Polsce).

Profil leczniczy uzdrowiska to: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, narządu głosu, układu nerwowego, naczyń obwodowych, osteoporoza, leczenie stresu, borelioza i cieśń nadgarstka.

JF
Juliusz Fiedler
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Otrzymuj najlepsze oferty Triverny i informacje o promocjach!

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności.