Tężnie solankowe to budowle z drewna i gałęzi tarninowych, które poprzez częściowe odparowanie wody z solanki zwiększają stężenie soli w roztworze. Niegdyś używane do pozyskiwania soli, obecnie spełniają rolę inhalatoriów, które często wzbogacają ofertę zabiegów proponowanych przez hotele w uzdrowiskach.
Coraz większa popularność tężni i ich pozytywny wpływ na zdrowie sprawia, że są one stawiane nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych. Gdzie znajdziesz najpopularniejsze i największe tężnie solankowe w Polsce?
Prozdrowotne działanie tężni solankowych jest związane z solankowym aerozolem, który unosi się w bezpośredniej okolicy tężni. Taki aerozol jest bogaty w jod, wapń, brom, potas, sód, magnez i inne mikroelementy, których ilość jest uzależniona od składu solanki. Wdychanie wspomnianego aerozolu wspiera ogólną odporność organizmu, może łagodzić objawy związane ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i chorobami autoimmunologicznymi. Wyrównuje niedobory mikroelementów w organizmie, jak również może wpłynąć na ograniczenie dolegliwości, wynikających ze stanów zapalnych mięśni i stawów czy chorób reumatoidalnych.
Aby inhalacje przyniosły efekt, należy wykonywać je przez co najmniej 30 minut i regularnie powtarzać. Jednak nawet jednorazowa wizyta w tężni pozwoli odczuć poprawę ogólnego stanu i samopoczucia1.
Przeczytaj także: 5 najlepszych uzdrowisk w Polsce
Korzyści wynikające z przebywania w mikroklimacie tężni sprawiają, że są to obiekty coraz bardziej popularne. Polska ma stosunkowo długą i bogatą historię uzdrowiskową, a spory rozdział tej historii stanowią właśnie tężnie i inhalatoria. Te największe i najbardziej znane tężnie w Polsce można najczęściej znaleźć w najpopularniejszych uzdrowiskach. Gdzie zatem ich szukać? Poniżej nasza subiektywna lista najlepszych tężni w kraju.
Ciechocinek jest jedną z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych. Znajdujący się tutaj kompleks trzech gradierni to największa tężnia solankowa w Polsce i w Europie – wysokość konstrukcji sięga niemal 16 m, a łączna długość to 1741,5 m.
Park Tężniowy w Ciechocinku to nie tylko inhalatorium dla odwiedzających i kuracjuszy – zbudowane tutaj tężnie nadal służą do produkcji soli. Woda o stężeniu soli wynoszącym 5,8% jest pozyskiwana z popularnej fontanny „Grzybek”, po czym jest wtłaczana do korytek na szczycie tężni, skąd powoli przesącza się przez drewnianą konstrukcję, w międzyczasie naturalnie odparowując. W efekcie, po przepłynięciu przez konstrukcję świerkowo-sosnową wypełnioną tarninowymi gałęziami, stężenie soli jest wyższe niż początkowo. Solanka trafia do warzelni, w której odzyskuje się sól.
Na terenie Parku Tężniowego działa także taras widokowy i grota solankowa. Jeśli planujesz pobyt w Ciechocinku, koniecznie skorzystaj z bazy hotelowej na Triverna.pl i wybierz najlepszy dla siebie nocleg!
Godziny otwarcia i ceny biletów: https://atrakcjeciechocinka.pl/teznie-solankowe/
Wydobycie soli w rejonie Inowrocławia trwało już w czasach starożytnych i zakończyło się dopiero w 1986 roku, gdy ze względu na zagrożenie wodne zamknięto kopalnię soli kłodawskiej Solno. Jednak w Inowrocławiu sól wciąż jest pozyskiwana z solanki, a jej obecność umożliwiła budowę tężni solankowej, która jest uznawana za drugą pod względem wielkości w Polsce.
Konstrukcja ta jest dość nowa, bowiem jej budowa zakończyła się w 2001 roku. Zbudowana na planie dwóch połączonych ze sobą wieloboków ma 9 m wysokości i 300 m długości. Jej szczytem poprowadzono taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Parku Solankowego i części Inowrocławia.
Na terenie parku rozciągającego się u stóp tężni można znaleźć szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych – mini golf, park linowy, siłownię terenową czy place zabaw. W sezonie inhalatorium jest miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Odbywają się tutaj koncerty, prelekcje i występy teatralne, przyciągające zarówno mieszkańców Inowrocławia, jak i bawiących w okolicy gości.
Tężnia w Inowrocławiu jest dostępna przez całą dobę (jednak w okresie zimowym, zwłaszcza przy niskich temperaturach, obieg solanki może być czasowo wyłączany), a wejście na jej teren jest bezpłatne. Opłatę pobiera się jedynie za wstęp na taras widokowy.
Na terenie Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju znajduje się jedna z najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce. Budowla powstała na planie koła o średnicy ok. 72 m, a jej obwód wynosi 226 m. Ściany z tarninowych gałęzi mają 10 m wysokości, a na szczycie tężni stworzono taras widokowy, który pozwala przyjrzeć się panoramie uzdrowiska.
Wewnętrzny dziedziniec tej solankowej konstrukcji jest nierzadko miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i innych eventów sezonowych. We wnętrzu budynku tężni stworzono zaciszną i urokliwą oranżerię, która umożliwia jeszcze głębszy relaks i odpoczynek. W bezpośrednim pobliżu znajduje się dom zdrojowy z pijalnią wód, multimedialna, podświetlana fontanna, a także liczne ścieżki i parkowe zakątki, zapraszające do niespiesznego spacerowania.
Wizyta w tężni solankowej w Busku-Zdroju może być wspaniałym dodatkiem do pobytu w jednym z oferowanych w naszej bazie hoteli spa – np. Hotel Polonia Park Medical Center & SPA lub Terma Słowacki Resort Medical SPA. Te i inne oferty noclegu w Busku-Zdroju znajdziesz na Triverna.pl!
Godziny otwarcia i ceny biletów: https://busko.pl/pl/cennik-godziny-otwarcia-pl.html
Kopalnia soli w Wieliczce to miejsce, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Oprócz zwiedzania podziemnych sal i korytarzy wykutych w solnym bloku można tam również skorzystać z dobrodziejstwa działającej od 2014 roku tężni.
Konstrukcja kształtem przypomina średniowieczną warownię, a jej całkowita powierzchnia wynosi 7500 m2 (z czego powierzchnia tarninowego szkieletu to 3200 m2). W najwyższym punkcie, na ośmiokątnej wieży o wysokości 22 m mieści się taras widokowy, z którego można obserwować piękną panoramę Wieliczki.
Tężnia ta znajduje w Parku św. Kingi, w pobliżu szybu Daniłowicza, który jest początkiem trasy turystycznej po kopalni soli. To świetne miejsce na złapanie oddechu po intensywnym zwiedzaniu zabytkowej kopalni soli, dlatego odwiedzając Wieliczkę, warto zajrzeć także tutaj.
Godziny otwarcia i ceny biletów: https://www.kopalnia.pl/turysta-indywidualny/informacje-praktyczne/wazne-informacje/teznia-solankowa
Konstancińska tężnia jest drugą najstarszą tężnią solankową w Polsce. Źródła solanki odkryto tutaj w 1965 roku, a 12 lat później (w 1977) rozpoczęto budowę inhalatorium. Szkielet sosnowy postawili podhalańscy górale, a wykorzystane w konstrukcji gałęzie tarniny w czynie społecznym zbierali okoliczni mieszkańcy.
Od momentu uroczystego otwarcia tężni w 1978 roku jest to jeden z najbardziej znanych obiektów w Konstancinie-Zdroju. Pozyskiwana z odwiertu o głębokości 1750 m solanka ma stężenie 7,5%, a mikroklimat panujący w tężni jest zbliżony do tego, który można spotkać nad morzem.
Tężnia jest otwarta przez cały rok (nieczynna przy temp. poniżej -5 stopni C lub złych warunkach atmosferycznych) i może być świetnym elementem np. weekendowego wypadu do Warszawy lub celem samym w sobie.
Godziny otwarcia i ceny biletów: http://teznia.com.pl/
Oprócz tych wielkich i popularnych tężni oraz inhalatoriów będących często wizytówką uzdrowisk, coraz częściej można znaleźć minitężnie w zaciszu zwykłych miejskich parków, w pobliżu popularnych miejsc spotkań czy nawet na osiedlach mieszkaniowych. Dlatego czasem wcale nie trzeba jechać do dużych ośrodków zdrojowych, może się bowiem okazać, że takie małe inhalatorium znajduje się całkiem niedaleko. Mini tężnie znajdują się m.in. w:
Liczba takich przybytków rośnie z roku na rok, więc z pewnością znajdziesz coś w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak planujesz zdrowotny pobyt w którymś z wymienionych wyżej uzdrowisk, sprawdź koniecznie, jaką ofertę hotelową mamy dla Ciebie na Triverna.pl i skorzystaj z możliwości zarezerwowania najlepszego noclegu!
____________________________________________________________
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.