Jak zadbać o zdrowie w wakacje? 5 najciekawszych uzdrowisk w Polsce

Wakacje na plaży

W Polsce znajduje się ponad 40 miejscowości uzdrowiskowych. Są to miejsca, które wykazują właściwości lecznicze i korzystnie wpływają na samopoczucie. Uzdrowiska kojarzone są ze starszymi kuracjuszami, ale niesłusznie, bo ich prozdrowotne, terapeutyczne oddziaływanie jest dobre dla osób w każdym wieku. Poznajcie listę 5 najciekawszych polskich uzdrowisk!

Kołobrzeg

Kołobrzeg jest miastem na Pomorzu Zachodnim, leżącym przy ujściu rzeki Parsęty. Jest też największym uzdrowiskiem nad otwartym morzem w Polsce.

Kuracyjny charakter miasta ma swój początek w XIX wieku, kiedy założono pierwszą kąpiel solankową w drewnianych wannach. Oficjalną rangę uzdrowiska I kategorii miejscowość zdobyła na Kongresie Do Spraw Lecznictwa w 1911 r.

Charakterystyczne dla Kołobrzegu są silne wiatry, nasycające powietrze ozonem i jodem, a największymi bogactwami tego miejsca są złoża borowiny (torfu leczniczego), wody lecznicze oraz podziemne. Popularnością wśród odwiedzających cieszą się butelkowane wody mineralne – Perła Bałtyku (jej produkcja została jednak zaniechana) oraz Jantar.

Profil leczniczy Kołobrzegu to: choroby górnych dróg oddechowych, ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, skóry, endokrynologiczne, dolnych dróg oddechowych, kardiologiczne, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość i osteoporoza.

Kołobrzeg z lotu ptaka

Chciałbyś wypocząć w Kołobrzegu? Polecamy hotele:

Ciechocinek

Ciechocinek to miasto położone na Kujawach. Historia uzdrowiska sięga 1824 roku, gdy Konstanty Leon Wolicki nabył ziemie ze źródłami solankowymi, aby przekazać je państwu pod budowę fabryki soli. Umowną datą rozpoczęcia działalności kuracyjnej jest rok 1836, gdy tutejszą solankę zaczęto wykorzystywać do celów leczniczych.

Głównymi prozdrowotnymi walorami tego miejsca są występujące tu wody solankowe, w których składzie znajduje się wiele cennych składników, mających silne właściwości zdrojowe m.in.: chlorek sodu, związki wapnia, magnez, żelazo, jod i brom.

Tutejsze powietrze ma podobne właściwości co nadmorskie, pozytywnie wpływając m.in. na układ oddechowy. W Ciechocinku funkcjonują bowiem unikatowe tężnie, służące do odparowania wody z solanki – woda, ściekająca po gałązkach konstrukcji, sprawia, że wydzielany jest leczniczy aerozol, nasycony cennymi pierwiastkami. 

Charakterystycznym dla uzdrowiska produktem, po który często sięgają turyści i kuracjusze jest woda Krystynka, której produkcję zapoczątkowano w 1902 r. Charakteryzuje się ona dużą zawartością kationu sodowego i anionu chlorkowego, dzięki czemu może służyć do uzupełniania soli mineralnych, które organizm traci np. wskutek pocenia.

Profil leczniczy Ciechocinka to: choroby narządu ruchu, układu nerwowego, oddechowego, krążenia, metaboliczne, a także schorzenia ginekologiczne i niepłodność.

Dywan kwiatowy w Ciechocinku

Marzy Ci się wypoczynek w Ciechocinku? Polecamy hotele:

Sopot

Sopot to jedna z miejscowości, tworzących nadbałtyckie Trójmiasto. Miasto słynie z najdłuższego molo nad Morzem Bałtyckim (mierzącego ponad 500 metrów), które przez cały rok przyciąga setki turystów. Zabytki i atrakcje nie są jednak głównym atutem ośrodka, jego największym skarbem jest bowiem lecznicza działalność z długoletnią tradycją. 

Kuracjusze do „Riwiery Północy” zawitali już w XIX wieku, lecz status międzynarodowego, kultowego kurortu uzdrowisko zyskało w czasie dwudziestolecia międzywojennego, gdy przyjeżdżali tu turyści z całej Europy. 

Głównymi prozdrowotnymi walorami Sopotu jest bogaty w jod morski aerozol, solanki oraz olejki eteryczne wydzielane przez okoliczne bujne lasy (szczególnie iglaste).

Profil leczniczy uzdrowiska to: ortopedia, reumatologia, kardiologia, angiologia, laryngologia, otyłość i osteoporoza. 

Molo w Sopocie

Chciałbyś wypocząć w Sopocie? Polecamy hotele:

Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to miasto ulokowane w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża masywu Piekielnej Góry. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1347 roku, gdy osada była własnością śląskiego rodu rycerskiego von Glaubitz. Z czasem odkryto, że tutejsze wody pomagają w leczeniu różnych schorzeń i zaczęły pojawiać się pierwsze próby stworzenia terapeutycznego kurortu. Najintensywniejszy rozwój uzdrowiska miał miejsce w XIX wieku, wtedy bowiem kłodzki kupiec Joseph Grolms ocembrował jedno ze źródeł i wzniósł dom zdrojowy.

Występujące tu wody mineralne nasycone są minerałami zawartymi w skałach Gór Stołowych. Ponadto uchodzący z wnętrza ziemi dwutlenek węgla sprawia, że woda w naturalny sposób staje się gazowana, tworząc charakterystyczne dla tego regionu szczawy.

Polanicki Park Zdrojowy wpisany jest zaś do rejestru zabytków jako dobro kultury. Składa się on z parków Centralnego, Szachowego, Różaneczników i Józefa, które łącznie zajmują niespełna 13 hektarów.

Profil leczniczy uzdrowiska: choroby górnych dróg oddechowych, narządu ruchu, schorzenia kardiologiczne, reumatologiczne oraz problemy układu pokarmowego.

Polanica-Zdrój

Chcesz wypocząć w Polanicy-Zdrój? Polecamy hotele:

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój leży w Sudetach Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. Uzdrowisko to ma długą i interesującą historię. Pierwsza wzmianka o samej miejscowości pochodzi już z 1524 roku, o odkrytych wówczas wodach mineralnych w 1572 roku wspomniał lekarz Leonard Thurneysser. Wody zostały w następnych latach zbadane i uznane za lecznicze, co doprowadziło do wybudowania Domu Zdrojowego w 1899 roku.

Walorami tego malowniczego uzdrowiska położonego u stóp Gór Izerskich są zdrojowe wody mineralne, a szczególnie wody radonowe, wysokiej jakości borowina oraz stosowany tu wywar z kory świerku, (pozyskiwanej z Puszczy Boreckiej, określanej najczystszym miejscem w Polsce).

Profil leczniczy uzdrowiska: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, narządu głosu, układu nerwowego, naczyń obwodowych, osteoporoza, leczenie stresu, borelioza i cieśń nadgarstka.

Świeradów Zdrój z lotu ptaka

Chcesz wypocząć w Świeradowie-Zdroju? Polecamy hotele: