Beskid Niski obfituje w przepiękne szlaki, które zachwycą Cię spokojem, bliskością natury oraz wyjątkowymi krajobrazami. To znakomite miejsce na piesze wędrówki dla tych, którzy pragną odpocząć w górach z dala od tłumów. Można się tu wybrać zarówno na samodzielne przygody, jak i rodzinne wycieczki z małymi dziećmi. Jakie szlaki w Beskidzie Niskim są szczególnie warte przejścia? Oto 8 propozycji dla Ciebie!
Trasa: wiedzie żółtym szlakiem na Ostry Wierch, a następnie czerwonym szlakiem na Lackową
Długość: 6,7 km w jedną stronę
Poziom trudności: szlak dla początkujących i średniozaawansowanych
Czas podejścia: ok. 3 h
Lackowa (997 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego po polskiej stronie i przez to bywa chętnie odwiedzana przez zdobywców odznaki Korony Gór Polski. Na Lackową prowadzi kilka szlaków, a jeden z nich zaczyna się w malowniczej wsi Ropki. Podejście momentami bywa strome, jednak cała trasa nie jest bardzo wymagająca i z powodzeniem poradzą sobie z jej przejściem początkujący. Pierwsza część trasy wiedzie żółtym szlakiem ze wsi Ropki na Ostry Wierch (938 m n.p.m.). Na pokonanie tego etapu potrzeba ok. 2 godzin. Dalsza część wędrówki odbywa się czerwonym szlakiem, który doprowadzi Cię już bezpośrednio na szczyt Lackowej. Widoki, jakie mija się po drodze, są naprawdę piękne! Drogę powrotną możesz zaplanować tą samą trasą lub zdecydować się na zrobienie pętli przez Wysową-Zdrój.
Przeczytaj także: Beskid Niski – atrakcje i miejscowości wypoczynkowe
Trasa: na całym odcinku wiedzie niebieskim szlakiem
Długość: 9,9 km w jedną stronę
Poziom trudności: dla początkujących i średniozaawansowanych
Czas przejścia: ok. 3 h w jedną stronę
Jest tomalownicza trasa, która prowadzi przez majestatyczne lasy i doliny. W wielu miejscach pozwala cieszyć się malowniczymi widokami na okolicę. Wędrówkę należy rozpocząć przy Przełęczy Małastowskiej – jest tam parking i cmentarz wojenny nr 60. Warto zatrzymać się tu na moment i oddać hołd poległym podczas I wojny światowej. Kolejne etapy wędrówki niebieskim szlakiem obejmują: Banicką Górę, Pod Maguryczem Dużym, przełęcz Pod Mareszką oraz Bacówkę PTTK w Bartnem. W schronisku można zatrzymać się na dłużej przed wyruszeniem w drogę powrotną i skorzystać z oferty gastronomicznej, żeby uzupełnić energię na dalszą trasę.
Trasa: wiedzie żółtym szlakiem ze wsi Folusz do Kłopotnicy, następnie czarnym szlakiem na wzniesienie Pod Barwiniokiem, a dalej zielonym szlakiem przez Magurę Wątkowską na Wątkową (846 m n.p.m.)
Długość: 12,2 km w jedną stronę
Poziom trudności: trasa dla średniozaawansowanych
Czas podejścia: ok. 4 h
Jakie szlaki turystyczne w Beskidzie Niskim szczególnie warto zaliczyć?Na naszej liście absolutnie nie mogło zabraknąć tej malowniczej trasy wiodącej przez Rezerwat Kornuty oraz Magurę Wątkowską!Trasa ta biegnie przez Magurski Park Narodowy i pozwala cieszyć się na całej długości niesamowitymi widokami i kontaktem z naturą. To idealny szlak dla miłośników przyrody i rodzin z nieco starszymi dziećmi. Interesujące formacje skalne stanowią bowiem przyjemne urozmaicenie na trasie i mogą zachęcić niejednego nastolatka do twórczej zabawy na szlaku. Trasę można wydłużyć o podejście czarnym szlakiem na wieżę widokową na Ferdlu. Za to na zejście warto rozważyć zielony szlak z Magury Wątkowskiej wprost do Folusza (powrót nim zajmie nieco ponad 2 h).
Trasa: na całej długości wiedzie zielonym szlakiem
Długość: 3,9 km w jedną stronę
Poziom trudności: szlak dobry dla początkujących
Czas podejścia: 1,5 h
W Beskidzie Niskim szlaków spacerowych jest całkiem sporo. Na który z nich warto wyruszyć razem z dziećmi? Może to być szlak na Kozie Żebro (847 m n.p.m.) prowadzący z malowniczej Wysowej-Zdroju. Ta łatwa i przyjemna trasa spacerowa dostarczy mnóstwa przyjemności całej rodzinie, a w dodatku można ją połączyć ze zwiedzaniem miasteczka, w którym jest park zdrojowy, plac zabaw, pijalnia wód, kawiarnie i restauracje. Przejście szlaku na szczyt zajmie nieco ponad 1,5 godziny, a na górze czekać będą piękne widoki na okoliczne doliny. Zdecydowanie warto!
Beskid Niski i krótkie szlaki turystyczne? Proszę bardzo! Trasa na Rotundę z Regietowa to ok. 1,5 km, jednak podejście jest dość strome – warto mieć to na uwadze, planując góry z dziećmi. Wędrówkę należy rozpocząć przy bazie namiotowej w Regietowie, do której można dotrzeć samochodem. Wejście czerwonym szlakiem na Rotundę (771 m n.p.m.) zajmie Ci z tego miejsca ok. 50 minut. Ten szlak to fragment słynnego Głównego Szlaku Beskidzkiego! Trasa ta jest znana z powodu cmentarza wojennego z I wojny światowej, który można znaleźć na szczycie wzniesienia. Szlak jest najpiękniejszy zimą, gdyż pozwala cieszyć się malowniczymi widokami przykrytego śniegiem Beskidu Niskiego. Warto się skusić na taką wędrówkę, nie można jednak zapomnieć o nieco wymagającym podejściu i zejściu.
Trasa: wiedzie żółtym szlakiem
Długość: 4,6 km w jedną stronę
Poziom trudności: dla początkujących i średniozaawansowanych
Czas podejścia: 1 h 50 min
Kolejną trasą spacerową wartą polecenia jest ta prowadząca na szczyt Cergowej z miejscowości Dukla. Na całej długości trasa wiedzie szlakiem żółtym i pozwala przenieść się z miasta w soczystą i piękną zieleń Beskidu Niskiego. Przejście szlaku nie zajmuje więcej niż 2 godziny w jedną stronę, jednak po drodze można napotkać na bardziej strome miejsca. Na trasie warto zatrzymać się przy Złotej Studzience i kaplicy świętego Jana z Dukli. Na szczycie Cergowej (716 m n.p.m.) znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się malownicza panorama Beskidu Niskiego.
Trasa: na całej długości wiedzie czerwonym szlakiem
Długość: 9,3 km w jedną stronę
Poziom trudności: dla początkujących i średniozaawansowanych
Czas przejścia: 2 h 50 min w jedną stronę
W Beskidzie Niskim tras obfitujących w piękne widoki jest sporo i zdecydowanie można do nich doliczyć szlak prowadzący z Wołowca do Zdyni. Trasa prowadzi przez następujące punkty: Pod Ochabiską, Krzywa i Popowie Wierchy. Za jej przejście można otrzymać 14 punktów Górskiej Odznaki Turystycznej. Szlak jest przyjemny i nietrudny, a przejście go w jedną stronę zajmie ok. 3 godzin. Z powodzeniem można go pokonać o każdej porze roku. W Zdyni jest sklep spożywczy (jeden z niewielu w okolicy).
Trasa: prowadzi czerwonym szlakiem z Hańczowej do skrzyżowania szlaków, a następnie niebieskim
Długość: 4,9 km w jedną stronę
Poziom trudności: dla początkujących
Czas podejścia: 1 h 45 min
Ta przyjemna i mało popularna trasa w Beskidzie Niskim będzie wprost idealna dla osób, które szukają ciszy i wytchnienia od codziennego gwaru. Szlak zachwyca malowniczymi widokami na doliny i okoliczne lasy. Przejście trasy na Jaworzynkę (777 m n.p.m.) nie zajmie więcej niż 2 godziny w jedną stronę, chyba że po drodze urządzisz sobie piknik, do czego serdecznie zachęcamy!
Szlaki w Beskidzie Niskim są widokowe, nietrudne, a przy tym najczęściej puste. Jeśli zatem szukasz miejsca, w którym będziesz mógł przewietrzyć głowę, zatrzymać się w biegu codzienności i pobyć blisko przyrody, to wybierz propozycję trasy dla siebie i ruszaj na urlop! Pamiętaj przy tym, że na portalu Triverna.pl czekają na Ciebie limitowane czasowo oferty komfortowych hoteli w Beskidach i nie tylko. Udanego wypoczynku i przyjemnej wędrówki!
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.