Szukasz wyjątkowego miejsca na rodzinne wakacje lub romantyczny weekend we dwoje? Atrakcje Beskidu Niskiego Cię zachwycą! Nie brak tu malowniczych górskich szlaków, klimatycznych miejscowości uzdrowiskowych, zabytków czy muzeów. Sprawdź polecane miejsca w Beskidzie Niskim i zabierz się za planowanie wyjazdu już teraz.
Beskid Niski jest pasmem górskim leżącym w Karpatach. Rozciąga się pomiędzy Polską a Słowacją. Najwyższym szczytem po stronie polskiej jest Lackowa, która wznosi się na wysokość 997 m n.p.m. Po stronie słowackiej jest to Busov, którego wierzchołek sięga 1002 m n.p.m. Na terenie Beskidu Niskiego leżą Magurski Park Narodowy, a także Jaśliski Park Krajobrazowy.
W Beskidzie Niskim są położone następujące pasma górskie i regiony: Góry Grybowskie, Góry Hańczowskie, Beskid Gorlicki, Pasmo Magurskie, Beskid Dukielski, Pasmo Bukowicy i Kamienia, Gniazdo Jawornika, Wzgórza Rymanowskie. Ponadto można tu znaleźć cztery uzdrowiska. Są to: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Wysowa-Zdrój oraz Wapienne.
Wyróżnikiem tego regionu jest piękna, nienaruszona przyroda. To idealne miejsce dla osób, które pragną uciec od cywilizacji – można tu bowiem doświadczyć dzikości i spokoju. Beskid Niski ma unikalne dziedzictwo kulturowe – na jego terenie można się natknąć na liczne drewniane cerkwie i dawne łemkowskie wsie. Miejsca te cechuje magiczny klimat – opuszczone wsie i „wioski widma” rozbudzają wyobraźnię turystów na każdym kroku. Mniej uczęszczane szlaki górskie, jak również wyjątkowa fauna i flora pozwalają pokochać ten region całym sercem.
Przeczytaj także: Beskidy – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Śląskim i Żywieckim
Ciekawych miejsc w Beskidzie Niskim jest pod dostatkiem. Które z nich szczególnie warto odwiedzić podczas urlopu? Oto kilka sprawdzonych propozycji dla każdego!
Jeden z 23 parków narodowych leżących na terenie naszego kraju. Jest położony w samym sercu Beskidu Niskiego, a 90% jego powierzchni stanowią lasy. To wspaniały obszar turystyczny obfitujący w szlaki piesze i ścieżki edukacyjne. Teren parku zamieszkuje niemal 200 gatunków zwierząt. Znajduje się tu także 800 gatunków roślin. Spacerując po Magurskim PN, można natknąć się na orlika krzykliwego, myszołowa zwyczajnego, puszczyka uralskiego czy salamandrę plamistą, a nawet rysia (!). Na uwagę odwiedzających to miejsce zasługują unikalne krajobrazy i ciekawe formacje skalne, np. Diabli Kamień.
Przez Beskid Niski biegnie wyjątkowySzlak Architektury Drewnianej, który liczy aż 1202 km. Obejmuje on 9 unikatowych tras, na których można natknąć się na zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znajdują się zarówno drewniane zabytkowe kościoły, jak i łemkowskie cerkwie, kapliczki czy cmentarze. Wiele tych obiektów stanowi pozostałość po Łemkach, którzy zamieszkiwali te tereny jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Miłośników drewnianych zabytków zachęcamy do odwiedzenia obiektów w miejscowościach takich jak Owczary, Sękowa czy Bartne.
Ta świątynia zasługuje na szczególne miejsce na naszej liście – a to dlatego, że jest ona jedną z najpiękniejszych drewnianych cerkwi w całej Polsce! Obiekt w 2013 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Cerkiew pochodzi z XVII wieku. W jej wnętrzu można podziwiać oryginalną polichromię z 1811 roku, ikonostas z 1904 roku, a także przepiękne prezbiterium, ołtarz główny i dwa ołtarze boczne ozdobione unikatowymi ikonami. Świątynia w Kwiatoniu stanowi klasyczny przykład łemkowskiej architektury cerkiewnej. Zdecydowanie warto ją odwiedzić, będąc w okolicy!
Planujesz wyprawę w Beskid Niski z dziećmi? W takim razie koniecznie wybierz się do Regietowa, gdzie znajduje się największa stadnina koni huculskich w całej Polsce. Na miejscu są organizowane indywidualne jazdy, rajdy konne, półkolonie dla dzieci, przejażdżki bryczkami po Beskidzie Niskim, a zimą także fantastyczne kuligi. Wizyta w takim miejscu z całą pewnością zachwyci każdego malucha! Miłośnicy koni mogą też wybrać nocleg w Końskiej Dolinie.
Absolutnie niezwykłą atrakcją Pogórza Strzyżowskiego jest naziemny schron kolejowy z okresu II wojny światowej. Obiekt wchodził w skład kwatery głównej Hitlera, więc zwiedzanie go będzie nie lada gratką dla miłośników historii. Schron liczy 393 m długości, jest wykonany w konstrukcji żelbetowej, a jego cechę charakterystyczną stanowi łukowaty kształt, który miał utrudnić trafienie go bombą z powietrza.
Na miłośników kinematografii czeka przepiękna, malownicza wieś Jaśliska, nazywana czasem polskim Hollywood. To tutaj kręcono sceny do „Gwiazdy Piołun”, „Wina truskawkowego”, „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego, „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej, czy „Bożego Ciała” Jana Komasy. Wieś znajduje się na Szlaku Filmowym utworzonym przez Podkarpacką Komisję Filmową. W Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa można zaopatrzyć się w specjalną mapę prezentującą miejsca związane z poszczególnymi produkcjami filmowymi.
Wokół Beskidu Niskiego atrakcjami turystycznymi są także przepiękne miasteczka uzdrowiskowe (i nie tylko). Oto 4 propozycje warte bliższego poznania.
To przepiękna miejscowość uzdrowiskowa położona u stóp Jaworzyny Krynickiej w sąsiednim Beskidzie Sądeckim. Z Krynicą jest związana postać łemkowskiego malarza Nikifora Krynickiego, który jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli prymitywizmu na świecie. Będąc w Krynicy-Zdroju, koniecznie odwiedź takie atrakcje jak: Pijalnia Główna, Park Zdrojowy i Góra Parkowa, malowniczy deptak, Muzeum Nikifora czy Park Słotwiński. Na miejscu warto również skorzystać z relaksujących zabiegów w hotelowym spa. Atrakcyjnych ofert noclegowych jak zawsze szukaj na portalu Triverna.pl!
Planując wypad w Beskid Niski na weekend, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę klimatyczną miejscowość uzdrowiskową, jaką jest Wysowa-Zdrój. Kameralna atmosfera tego miejsca spodoba się każdemu, kto szuka odskoczni od codzienności. Do najciekawszych atrakcji tego miejsca należą: Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych i park wodny oraz możliwość posmakowania tradycyjnej kuchni łemkowskiej.
Kolejną miejscowością położoną na przedpolu Beskidu Niskiego, która zasługuje na szczególną uwagę, jest Biecz, nie bez przyczyny nazywany małym Krakowem. Odwiedzających z pewnością zachwyci wspaniała architektura: przepiękny rynek z wieżą ratuszową, Baszta Rajcowska, dom zbója Becza, kościół Bożego Ciała, mury miejskie z barbakanem i trzema basztami. To miasteczko koniecznie trzeba odwiedzić i zachwycić się jego unikatowym klimatem.
Prawdziwą perełką Beskidu Niskiego jest także Dukla – podkarpackie miasteczko pełne wspaniałych zabytków. Wśród nich znajduje się kościół farny z XVIII wieku, kościół i klasztor oo. Bernardynów oraz pałac z zabytkowym parkiem. Warte odwiedzenia w okolicy są też: wieża widokowa na Górze Cergowej, lokalny Browar Dukla, wodospad w Iwli, jak również rynek z ratuszem.
Wśród interesujących atrakcji Beskidu Niskiego znajdują się także muzea. Do najciekawszych obiektów można zaliczyć:
Beskid Niski rowerem? Dlaczego nie! Zwiedzanie tej magicznej krainy na jednośladzie może być fascynującą przygodą. Tym bardziej, że widokowych szlaków jest tu całe mnóstwo. Wśród najciekawszych znajdują się:
Przeczytaj także: Beskid Niski – najpiękniejsze szlaki turystyczne
Beskid Niski zachwyca malowniczymi krajobrazami, bliskością przyrody, wspaniałymi zabytkami, a nade wszystkim – ciszą i spokojem. Jeśli marzysz o wypoczynku z dala od miejskiego szumu, to ta propozycja jest zdecydowanie godna uwagi! Zajrzyj do ofert na Triverna.pl i już dzisiaj znajdź propozycję komfortowego noclegu w górach dla siebie i swoich bliskich.
Podobne artykuły
Zapisz się na newsletter i zyskaj!
Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.