MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
W góry
Beskid Sądecki – atrakcje na każdą porę roku

Beskid Sądecki – atrakcje na każdą porę roku

ON
Ola Nazimek
02 października 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Beskid Sądecki – atrakcje na każdą porę roku

Malowniczy Beskid Sądecki zaprasza na górską przygodę o każdej porze roku. Zimą możesz się tu wybrać na narty, a wiosną, jesienią i latem zwiedzać urokliwe miasteczka i spacerować po górach. Jakie atrakcje Sądecczyzny warto poznać z bliska? Właśnie tego dowiesz się z naszego przewodnika!

Beskid Sądecki – najważniejsze informacje

Beskid Sądecki jest pasmem górskim należącym do Karpat Zachodnich. Graniczy z Kotliną Sądecką, Pieninami, Pogórzem Popradzkim i Słowacją. Na jego terenie są położone trzy pasma: Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej oraz Góry Leluchowskie. Najwyższym szczytem jest Radziejowa – jej wierzchołek wznosi się na wysokość 1266 m n.p.m. i wchodzi w skład Korony Gór Polski. Na terenie Beskidu Sądeckiego funkcjonuje Popradzki Park Krajobrazowy z licznymi rezerwatami. Najważniejszymi ośrodkami turystycznymi są: Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro i Szczawnica

Najciekawsze atrakcje Beskidu Sądeckiego

Jakie są najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Sądeckim? Ten region jest pełen urokliwych perełek, które warto zobaczyć na własne oczy. Są wśród nich: 

Mofety w Jastrzębiku i Tyliczu

Na terenie Beskidu Sądeckiego znajduje się jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji turystycznych w kraju. Mowa o mofetach, czyli ekshalacjach wulkanicznych o temperaturze poniżej 100°C. Z takich wulkanicznych otworów wydobywa się w znacznej ilości dwutlenek węgla – stężenie gazu jest tak duże, że przelatujące wprost nad mofetą małe ptaki czy owady natychmiast giną. Mofety znajdziesz w Tyliczu i na pograniczu wsi Jastrzębik oraz Złockie.

Mofeta w Tyliczu

Spływ doliną Popradu

Co robić w Beskidzie Sądeckim latem? Szczególnie polecaną aktywnością jest spływ łodziami doliną Popradu. Atrakcja jest dostępna (w zależności od warunków atmosferycznych) od czerwca do września. Spływ odbywa się na trasie z Piwnicznej do Rytra, jego długość wynosi ok. 10 km, a czas trwania spływu to ok. 1,5 godziny. A może zdecydujesz się na ponton lub kajak? Wybór należy do Ciebie!

Dolina Popradu w Beskidzie Sądeckim

Zamek w Rytrze

To średniowieczny zamek z przełomu XIII i XIV wieku. Jest zlokalizowany na prawym brzegu Popradu na wzgórzu liczącym 463 m n.p.m wysokości. Do niedawna zamek był kompletną ruiną, ale na szczęście w ostatnich latach przeszedł olbrzymią metamorfozę, dzięki czemu stał się jedną z ważniejszych atrakcji Beskidu Sądeckiego. Z zamkowych murów roztaczają się piękne widoki na okolicę i jest to jeden z powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. 

Zamek w Rytrze

Rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska

Przepiękną atrakcją w Beskidzie Sądeckim jest rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska. Rezerwat powstał w 1919 roku i obecnie zajmuje powierzchnię 100,38 ha. Na spacer szczególnie zaprasza ścieżka przyrodnicza z siedmioma przystankami, przy których można poznać ciekawostki na temat rezerwatu. Obiekt znajduje się niedaleko rynku w Muszynie, więc odwiedzając miasteczko, warto tutaj zajrzeć, odpocząć i się wyciszyć. 

Las w Beskidzie Sądeckim

Ogrody Sensoryczne w Muszynie

Planujesz wybrać się w Beskid Sądecki? Ciekawym miejscem wartym poznania są Ogrody Sensoryczne znajdujące się w Muszynie. Ogrody zostały ulokowane w parku zdrojowym i można z nich korzystać całkowicie bezpłatnie. Obiekt jest podzielony na 8 stref tematycznych. Są to: strefa zdrowia, zapachu, dźwięku, strefa zapachowo-dotykowa, strefa smaku, wzroku, strefa Afrodyty, a także strefa baśni i legend o Muszynie.

Ogrody Sensoryczne w Muszynie

Szlaki górskie, schroniska i trasy rowerowe w Beskidzie Sądeckim

Lubisz chodzić po górach? Jeśli tak, to Beskid Sądecki z pewnością Cię zachwyci! Wśród najpopularniejszych szczytów wartych odwiedzenia są: Radziejowa, Jaworzyna Krynicka, Runek, Eliaszówka, Koziarz i Niemcowa. Na przyjemnych, malowniczych szlakach można znaleźć górskie schroniska – w sam raz, by odpocząć i posilić się przed drogą powrotną. Są to np.: Schronisko PTTK na Przehybie, Bacówka pod Bereśnikiem, Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej, Bacówka nad Wierchomlą czy Chata Górska Cyrla. Jeśli zatem szukasz gotowego pomysłu na wycieczkę w góry w tych okolicach, to zajrzyj do artykułu: Beskid Sądecki – szlaki turystyczne dla każdego.

W Beskidzie Sądeckim nie brak też malowniczych szlaków rowerowych. Najważniejsze z nich to Velo Dunajec i Velo Natura – w pełni wygodne, bezpieczne i doskonale przystosowane do rodzinnych przejazdów rowerowych z dziećmi. 

 Jaworzyna Krynicka

Ośrodki turystyczne Beskidu Sądeckiego

Beskid Sądecki to malownicze górskie szlaki, ale nie tylko. Dla zakochanych w klimacie kameralnych miasteczek znajdzie się tu wiele dobrego. Podczas urlopu w tym regionie koniecznie trzeba odwiedzić takie miejscowości jak Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój oraz Rytro. Co ciekawego w nich znajdziesz? 

Krynica-Zdrój

Wśród najciekawszych atrakcji miasta znajduje się oczywiście krynicki deptak spacerowy, pijalnie wód mineralnych, Muzeum Nikifora, Góra Parkowa, Park Słotwiński, Muzeum Zabawek czy ścieżka w koronach drzew. Będąc w Krynicy-Zdroju zimą, warto też odwiedzić popularne stoki narciarskie w Beskidzie Sądeckim – dobrze przygotowane trasy czekają m.in. w ośrodkach: Słotwiny Arena, Jaworzyna Krynicka czy Tylicz SKI. 

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych miejsc w Krynicy, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Zdrowie i relaks w Beskidach: najlepsze atrakcje Krynicy-Zdroju.

Piwniczna-Zdrój

Miejscowość jest nieduża, ale bardzo urokliwa. Będąc w okolicy, możesz wybrać się na spacer po rynku, wstąpić do Muzeum Regionalnego, odwiedzić Park Zdrojowy i Pijalnię Artystyczną. Co jeszcze przyciąga tu turystów? Sprawdź na własnej skórze!

Rytro

W Rytrze koniecznie odwiedź średniowieczny zamek (o którym pisaliśmy wyżej), kościół św. Józefa Rzemieślnika, platformę widokową czy ośrodek narciarski Ryterski Raj. W Rytrze znajduje się również znakomity park linowy ABlandia, który gwarantuje całą masę atrakcji zarówno dla dzieci, jak i rodziców. 

Wieże widokowe w Beskidzie Sądeckim

Szukasz w Beskidzie Sądeckim atrakcji dla dzieci? Jesteśmy przekonani, że wieże widokowe tego regionu będą strzałem w dziesiątkę! Zaplanuj z maluchami zwiedzanie Beskidu Sądeckiego śladem punków widokowych i wspólnie z nimi ciesz się niezapomnianymi panoramami. Oto miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić! 

Wieża widokowa w Krynicy-Słotwinach

Do najpopularniejszych atrakcji Beskidu Sądeckiego niewątpliwie należy wieża widokowa w Krynicy-Słotwinach. Położona w paśmie Jaworzyny zapewnia nie tylko przepiękne widoki na okolicę, ale także odpoczynek i relaks na świeżym powietrzu. Wieża o drewnianej konstrukcji liczy 39,5 metra wysokości. Dodatkową atrakcją jest ponad kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, która prowadzi do wieży. 

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju

Platforma widokowa Ślimak

Wybierasz się w Beskid Sądecki z dzieckiem? W takim razie koniecznie odwiedź miejscowość Wola Krogulecka, gdzie znajduje się jedyna w swoim rodzaju platforma widokowa Ślimak. Z tarasu rozciąga się przepiękny widok na dolinę Popradu, pasmo Radziejowej i Beskid Wyspowy. Szczególnie warto tu przyjechać na zachód słońca!

 Platforma widokowa Ślimak

Wieża widokowa na Koziarzu

Koziarz w Beskidzie Sądeckim to kolejne miejsce, w które warto się wybrać. Koziarz jest szczytem o wysokości 943 m n.p.m. W 2015 roku wybudowano na nim drewnianą wieżę widokową, z której można podziwiać okolicę. Warto zabrać ze sobą lornetkę, by móc dokładnie przyjrzeć się oglądanym szczytom. Na wieży znajduje się tablica z panoramą i opisem poszczególnych wzniesień. Wspólne wypatrywanie ich z dzieckiem przyniesie dużo radości!

Wieża widokowa Koziarz

Wieża widokowa na Radziejowej

Wybierasz się w Beskid Sądecki? Radziejowa jest tym miejscem, które powinieneś koniecznie odwiedzić. Na najwyższym szczycie Beskidu Sądeckiego znajduje się charakterystyczna wieża widokowa. Konstrukcja liczy 22,16 m wysokości, a sam taras widokowy znajduje się na wysokości 17 metrów. Co ciekawe, nie jest to pierwsza wieża w tym miejscu – poprzednia konstrukcja nie wytrzymała upływu czasu, a jeszcze wcześniejsza została zniszczona na skutek uderzenia pioruna. Mamy nadzieję, że nowa wieża posłuży turystom dłużej i przyniesie wiele pozytywnych wrażeń wszystkim odwiedzającym to miejsce. 

Widok z wieży na Radziejowej

Gdzie nocować w Beskidzie Sądeckim? 

Planując wyjazd w Beskid Sądecki, warto poświęcić czas nie tylko na przygotowanie ciekawego planu wycieczki, ale także na znalezienie odpowiedniego noclegu. Niech pobyt w hotelu nie ogranicza się tylko do nocowania – jeśli postawisz na wygodny obiekt z udogodnieniami, będziesz mógł cieszyć się wieczornym relaksem w spa, jacuzzi czy na basenie. Sprawdź, jakie hotele w okolicy poleca Triverna.pl i już teraz zarezerwuj miejsce dla siebie i swoich bliskich!

Atrakcje turystyczne Sądecczyzny zachwycą każdego. Pełno jest tu klimatycznych miejscowości, przepięknych schronisk i malowniczych szlaków górskich. Jeśli planujesz wybrać się na urlop w tę okolicę, to koniecznie skorzystaj z naszego przewodnika, z którym w prosty sposób rozplanujesz każdy dzień swojego pobytu. Wykorzystaj czas maksymalnie i zachwyć się tym regionem tak jak i my!

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.