MASZ OKAZJĘ ŻEBY ODPOCZĄĆ!Sprawdź nasze hotelowe hity cenowe!
Strona główna
Blog
W góry
Beskid Sądecki – szlaki turystyczne dla każdego

Beskid Sądecki – szlaki turystyczne dla każdego

ON
Ola Nazimek
20 września 2024
10 min czytania
Udostępnij:
Beskid Sądecki – szlaki turystyczne dla każdego

Beskid Sądecki jest pasmem górskim leżącym w Karpatach Zachodnich na terenie województwa małopolskiego. Sąsiaduje z Beskidem Niskim, Beskidem Wyspowym, Gorcami, Pieninami, doliną Dunajca. Beskid Sądecki dzieli się na dwa główne pasma: Pasmo Jaworzyny i Pasmo Radziejowej. Najwyższym szczytem jest Radziejowa wznosząca się na wysokość 1266 m n.p.m. Jakie są najpiękniejsze szlaki Beskidu Sądeckiego? Sprawdzamy! 

Szlak na Radziejową z Piwnicznej

Radziejowa w Beskidzie Sądeckim

Trasa: wiedzie żółtym szlakiem z Piwnicznej-Zdroju na Niemcową, a dalej czerwonym szlakiem przez Wielki Rogacz na Radziejową. 
Długość w 1 stronę: 10,5 km
Poziom trudności: dla średnio zaawansowanych
Czas podejścia: ok. 4,5 h 

Na liście najpopularniejszych szlaków Beskidu Sądeckiego obowiązkowo musiała znaleźć się trasa na Radziejową – najwyższy szczyt tego pasma! Jej wierzchołek wznosi się na wysokość 1266 m n.p.m, a do tego znajduje się na nim wieża widokowa, która oferuje widoki na wspaniałą panoramę okolicy i nie tylko. Przy dobrej pogodzie widać stąd Tatry, Gorce, Beskid Niski, Beskid Wyspowy, Góry Świętokrzyskie, a nawet Bieszczady! 

Jak się dostać w to magiczne miejsce? W centrum Piwnicznej-Zdroju zaczyna się żółty szlak, który zaprowadzi Cię najpierw do Chaty pod Groniem, a następnie na Kamienny Groń i wierzchołek Niemcowej. Jeszcze do niedawna na Niemcowej funkcjonowała chatka prowadzona przez znanego w okolicy pustelnika. Od 2020 roku budynek znajduje się w rękach prywatnych i nie udziela schronienia turystom – a szkoda! Jednak nie ten punkt jest celem Twojej wędrówki, więc po krótkim odpoczynku na Niemcowej trzeba ruszać w drogę – tym razem czerwonym szlakiem. Poprowadzi Cię on przez Międzyradziejówki na Wielki Rogacz, a następnie przez przełęcz Żłobki na Radziejową. 

Zejść możesz tą samą trasą lub zdecydować się na zrobienie pętli – wybierając tę opcję, będziesz schodził z Radziejowej na Wielki Rogacz, stamtąd niebieskim szlakiem do Przełęczy Gromadzkiej i z niej wracał do Piwnicznej czerwonym szlakiem przez Kosarzyska (ta trasa jest o 3 km dłuższa).

Szlak na Przehybę z Rytra

Szlak na Przehybę

Trasa: prowadzi niebieskim szlakiem z Rytra przez Wdżary Niżne i Wietrzne Dziury do rozdroża pod Wielką Przehybą, a następnie do schroniska PTTK Przehyba. 
Długość w 1 stronę: 11 km 
Poziom trudności: szlak dla średnio zaawansowanych
Czas podejścia: ok. 4 h  

W Beskidzie Sądeckim jest kilka szczytów absolutnie wartych zdobycia i jednym z nich jest właśnie Przehyba. Jego wysokość wynosi 1175 m n.p.m. Znajduje się tu schronisko górskie, które każdemu piechurowi wynagrodzi trudy wędrówki i zaprosi na pyszny posiłek przed wyruszeniem w drogę powrotną. Szlaków prowadzących na ten szczyt jest kilka – wśród nich znajdziesz trasę ze Szczawnicy, Krościenka, Starego Sącza, Jazowska czy przełęczy Obidza. My zdecydowaliśmy się opisać szlak wiodący z Rytra

Szlak niebieski zaczyna się na stacji kolejowej w centrum Rytra i początkowo prowadzi drogą asfaltową, dlatego z powodzeniem możesz też podjechać kawałek samochodem do Wielkiej Roztoki, zaparkować przy granicy lasu i ruszyć na trasę już drogą szutrową. Początkowo będziesz się poruszać leśną drogą, wzdłuż której biegnie potok Roztoka Wielka. Na trasie zobaczysz pomnik partyzantów ziemi sądeckiej. Po przejściu ok. 1,5 kilometra szlak zacznie się mocno wznosić – do pokonania będziesz miał ok. 250 metrów podejścia. Po ok. 45 minutach podchodzenia osiągniesz szczyt Wdżary Niżne i będziesz mógł odpocząć przed dalszą wędrówką. Stąd czeka Cię przyjemny spacer grzbietem, podczas którego będziesz mógł się napawać górskim klimatem, wdychając świeże powietrze i ciesząc się bliskością natury. Kolejny etap to znowu krótkie podejście – na Wietrzne Dziury i do rozdroża Zwornik. Tutaj niebieski szlak spotyka się z żółtym i prowadzi dalej do rozdroża pod Wielką Przehybą. Stąd na Przehybę zostało już tylko 20 minut marszu! 

Szlak na Jaworzynę Krynicką z Krynicy-Zdroju

Jaworzyna Krynicka i panorama Beskidów

Trasa: wiedzie z centrum Krynicy niebieskim szlakiem do Przełęczy Krzyżowej, a następnie zielonym szlakiem do Diabelskiego Kamienia. Dalej na szczyt Jaworzyny prowadzi czerwony szlak. 
Długość w 1 stronę: ok. 6 km
Poziom trudności: szlak dla średnio zaawansowanych
Czas podejścia: 2,5 h

Dużą popularnością wśród licznych szlaków turystycznych Beskidu Sądeckiego cieszy się trasa z Krynicy-Zdroju na Jaworzynę Krynicką. Pokonanie drogi w jedną stronę zajmie Ci ok. 2,5 godziny, ale dobra wiadomość jest taka, że możesz skorzystać z kolejki gondolowej i w ten sposób skrócić sobie wycieczkę. 

Swoją wędrówkę rozpoczniesz w centrum Krynicy szlakiem niebieskim, który zabierze Cię do Przełęczy Krzyżowej. Stąd zielonym szlakiem wyruszysz przez Czarny Potok do Diabelskiego Kamienia. W tym miejscu warto zrobić sobie przystanek i poświęcić chwilę na poznanie miejscowej legendy. Z Diabelskiego Kamienia na szczyt Jaworzyny jest już tylko 30 minut przyjemnego marszu czerwonym szlakiem – suma podejść nie wynosi więcej niż 150 metrów. Jednak uwaga – po dotarciu na wierzchołek czekać Cię będzie jeszcze dodatkowe 15 minut spaceru do schroniska. 

Na Jaworzynę Krynicką warto wybrać się o każdej porze roku – zimą możesz wjechać na szczyt kolejką gondolową, a w dół zejść łagodnym zielonym szlakiem, który ośnieżony świetnie nadaje się do jazdy na sankach. Taką opcją z pewnością będą zachwycone dzieciaki!. 

Szlak do Bacówki nad Wierchomlą z Wierchomli

Bacówka nad Wierchomlą

Trasa: wiedzie czarnym szlakiem z Wierchomli Małej aż do bacówki.
Długość w 1 stronę: ok. 2,5 km
Poziom trudności: szlak dla początkujących
Czas podejścia w 1 stronę: ok. 1 h

W Beskidzie Sądeckim krótkie szlaki to rzadkość – tym bardziej na uwagę zasługuje trasa do Bacówki nad Wierchomlą, skąd roztaczają się obłędne widoki. Szlak jest łatwy, niedługi i bardzo przyjemny. Dodatkowo na końcu trasy czeka schronisko, w którym można zregenerować siły przed wyruszeniem w drogę powrotną. Zdecydowanie warto wybrać się tu z dziećmi! 

Do bacówki prowadzi czarny szlak, który zaczyna się w Wierchomli przy zbiegu potoków Wierchomlanka i Potasznia. Pierwsza część trasy biegnie jednak wzdłuż drogi asfaltowej, dlatego zalecamy podjechać samochodem nieco dalej – pod wyciąg narciarski – i właśnie tam rozpocząć wędrówkę. Trasa jest przyjemna (suma podejść wynosi 300 metrów) i z powodzeniem można zaplanować sobie tutaj spacer o każdej porze roku. 

Szlak na Halę Łabowską z Łabowca

Szlak w Beskidzie Sądeckim na Halę Łabowską

Trasa: wiedzie niebieskim szlakiem z Łabowca przez Łabowszczańską Dolinę, rozdroże pod Kobylarką, a następnie na Halę Łabowską. 
Długość w 1 stronę: ok. 5 km
Poziom trudności: szlak dla początkujących i średnio zaawansowanych
Czas podejścia w 1 stronę: 2 h

Szukasz w Beskidzie Sądeckim trasy, na którą można by się wybrać z maluchami? Serdecznie polecamy zorganizować sobie rodzinną wędrówkę na Halę Łabowską. Przejście trasy w jedną stronę zajmie Ci nie więcej niż dwie godziny, a przed wyruszeniem w dalszą drogę będziesz mógł złapać oddech w Schronisku PTTK na Hali Łabowskiej

Wędrówkę warto rozpocząć przy parkingu w Łabowcu, skąd niebieski szlak poprowadzi Cię wzdłuż Łabowczańskiego Potoku do uroczyska imienia prof. Andrzeja Jaworskiego i dalej do Łabowszczańskiej Doliny. Stąd do rozdroża pod Kobylarką jest zaledwie 10 minut marszu, a do Hali Łabowskiej niecała godzina. Suma wzniesień do pokonania z tego miejsca to jeszcze 214 metrów, więc warto chwilę odpocząć i zregenerować siły. W dalszą drogę zabierze Cię również niebieski szlak, który zaprowadzi Cię do samego schroniska. Hala Łabowska leży w paśmie Jaworzyny na wysokości ok. 1030 m n.p.m., a w czasie II wojny światowej była miejscem działań partyzanckich. Warto się tu wybrać, by odpocząć i nacieszyć oczy otaczającą przyrodą. 

Szlak do bacówki pod Bereśnikiem ze Szczawnicy

Góra Bereśnik o zachodzie słońca

Trasa: wiedzie żółtym szlakiem z centrum Szczawnicy przez stok Bryjarki do schroniska pod Bereśnikiem.
Długość w 1 stronę: ok. 3 km
Poziom trudności: szlak dla początkujących
Czas podejścia w 1 stronę: 1 h 15 min

Na liście malowniczych szlaków turystycznych w Beskidzie Sądeckim nie mogło zabraknąć trasy na Bereśnik. Droga jest nietrudna, za to niesamowicie widokowa, więc warto wziąć ją pod uwagę podczas planowania beskidzkich wojaży. 

Wędrówkę rozpoczniesz w centrum Szczawnicy, skąd przejdziesz przez miasto i dotrzesz do zalesionego zbocza Bryjarki. Po drodze będziesz podziwiać przepiękne widoki na Małe Pieniny i Wąwóz Homole. Warto odrobinę nadłożyć trasę i wspiąć się na szczyt samej Bryjarki – znajduje się tam charakterystyczny metalowy krzyż i rumowisko skalne, które jest pozostałością po działającym tu niegdyś kamieniołomie. Po minięciu Bryjarki będziesz już widział przed sobą szczyt Bereśnika, a za plecami panoramę Szczawnicy. Z tego miejsca masz do schroniska zaledwie 30 minut przyjemnego marszu z bardzo łagodnym podejściem. 

Beskid Sądecki jest piękny o każdej porze roku. Oferuje malownicze szlaki górskie, a dzięki bliskości Krynicy, Rytra czy Piwnicznej jest wyjątkowo dostępny dla turystów. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji przespacerować się po szlakach Pasma Jaworzyny i Pasma Radziejowej, to serdecznie zachęcamy. Poszukaj już teraz wygodnego hotelu w Beskidach na portalu Triverna.pl i zaplanuj weekend pełen wrażeń w tym niezwykłym zakątku Polski! 

ON
Ola Nazimek
Udostępnij:

Podobne artykuły

Newsletter

Zapisz się na newsletter i zyskaj!

Najlepsze oferty, podróżnicze inspiracje, prezenty na urodziny.

Triverna
Triverna to ekskluzywny klub hotelowy ze starannie dobranymi ofertami w wyjątkowych cenach specjalnie dla klubowiczów. Korzystając z naszego Klubu masz pewność, że oferowane promocje są unikalnymi okazjami. Możesz zaoszczędzić nawet do 70%.Serwis triverna.pl używa cookies. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności. Dowiedz się więcej o celu ich używania - zapoznaj się z naszą polityką prywatności. Jeżeli chcesz zmienić swoje ustawienia dotyczące plików cookies, kliknij [tutaj], aby otworzyć banner z ustawieniami.