Boże Ciało 2022: dokąd wyjechać?

Dziewczyny ubrane w odświętne ludowe stroje łowickie idą w procesji

Kiedy wypada Boże Ciało w 2022 roku? Dokąd warto wyjechać? Czy wszystkie hotele przygotowują ofertę na to święto?

W 2022 roku święto Bożego Ciała wypada 16 czerwca. Boże Ciało zawsze obchodzone jest we czwartek, dzięki czemu każdego roku łatwo zyskujemy długi weekend. Wielu Polaków wykorzystuje ten czas na udany rodzinny wyjazd jeszcze przed wakacjami. 

Boże Ciało: tradycyjne procesje i wypoczynek

Unikatowym wyróżnikiem wyjazdu na Boże Ciało jest to, że przy okazji można uczestniczyć w uroczystej procesji. Goście mogą świętować wraz z miejscowymi parafianami albo po prostu obserwować lokalne zwyczaje. Dla mieszkańców południowej Polski Boże Ciało jest jednym z najważniejszych kościelnych wydarzeń w roku. Barwne procesje organizowane są w każdej parafii Podhala. Przechodzą przez większe i mniejsze miejscowości Podhala i Spisza. Przy okazji pozwalają turystom odkryć urokliwe, często zabytkowe, kościoły. 

Zakopane widok na Giewont

W każdej podhalańskiej parafii można zobaczyć osoby w odświętnych góralskich strojach. Piękne procesje odbywają się m.in. w Zakopanem czy Poroninie. Z wielu parafii rozpościera się widok na Giewont i cudowną panoramę Tatr. W Szczawnicy ubrani po góralsku chłopcy dzwonią dzwoneczkami, dziewczynki w tradycyjnych strojach sypią kwiatki. Warto przybyć do tego pienińskiego uzdrowiska i dostrzec różnice w strojach miejscowych górali. Po uroczystości Bożego Ciała na gości czekają szlaki piesze, którymi można udać się na przyjemny spacer. Przyroda w Pieninach oraz tatrzańskich dolinach jest już bujnie zielona.

Szczawnica panorama gór

Boże Ciało: uroczystości w całej Polsce

Z katolickich kościołów w Polsce w dzień Bożego Ciała wyruszają procesje. Za jedne z najbardziej bogatych i atrakcyjnych wizualnie uważane są pochody w Łowiczu i Poznaniu. W stolicy Wielkopolski dostrzec można Bambierki – kobiety z dekoracyjnymi wysokimi kornetami na głowach.

Kwiatowe dywany w Spyciomierzu

Niespotykanym gdzie indziej zwyczajem są kwietne dywany w Spycimierzu koło Uniejowa. Ta niezwykła tradycja została doceniona i oficjalnie wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Przyjazd tu warto połączyć z relaksem w cenionym uzdrowisku z wodami termalnymi w Uniejowie

Widok na jezioro z drona, Kaszuby

Bardzo ciekawy zwyczaj zachował się na Kaszubach, gdzie uczestniczące w procesji feretrony kłaniają się kościołom, ołtarzom czy kapliczkom. Pokłon feretronów można obserwować także podczas pielgrzymek do kaszubskich sanktuariów, przede wszystkim do Wejherowa. Tradycja ta niektórych szokuje, ale na pewno ubarwia uroczystość. 

Boże Ciało: ile trwa w Polsce?

Kraków, widok na Wawel

Tradycja świętowania Bożego Ciała w naszym kraju jest bardzo długa i sięga średniowiecza. Pierwsza liturgia Bożego Ciała została odprawiona w Krakowie w 1320 roku. A więc już siedemset lat temu! Procesje Bożego Ciała zostały wprowadzone ponad sto lat później. Wiele osób zachwyca to, że przetrwały aż do dziś. Obecnie w Krakowie centralna procesja Bożego Ciała rozpoczyna się przed katedrą wawelską, po czym Drogą Królewską przemieszcza się na Rynek Główny. Długi weekend czerwcowy to dobra okazja, bo odwiedzić gród legendarnego Kraka. Warto wiedzieć, że pierwsze procesje Bożego Ciała na terenie Polski prawdopodobnie odbyły się w Płocku i Wrocławiu.

Boże Ciało za granicą 

Choć w Czechach kręcono głośny film „Boże Ciało”, próżno szukać tam obchodów tego święta. Czeska stolica bywa jednak chętnie wybierana przez Polaków jako miejsce na długi weekend. Kusi bliskość Pragi, łatwość dojazdu, wygodne hotele, liczne zabytki i świetna oferta kulinarna. Co ciekawe, w Pradze nie ma zwyczaju procesji, ale msza święta po polsku odbywa się w to święto u dominikanów. Polska parafia w Pradze znajduje się w centrum miasta. Ul. Husova, przy której mieści się kościół dominikanów, słynie z rzeźby Sigmunda Freuda wiszącego ponad głowami na samym początku ulicy. Kościół znajduje się na trasie pomiędzy praskim rynkiem (Staromestske namesti) a słynną instalacją. O tej porze roku w Pradze panują świetne warunki pogodowe na zwiedzanie miasta. Upały nie męczą, ale jest na tyle ciepło, by w ogródkach raczyć się cenionym czeskim piwem.

Praga, Most Karola i stare miasto

Warto rozważyć także wyjazd na Istrię. Chorwackie hotele w czerwcu są w pełni gotowe na podejmowanie turystów. Można już korzystać z zewnętrznych basenów, a na plażach jeszcze nie ma tłumów. Malownicze miasteczka i zatoczki półwyspu Istria pozwolą w pełni nacieszyć się krótkim urlopem. Sprawdź jak wygodnie i szybko dojechać do Chorwacji w 2022 roku. 

Boże Ciało nad morzem

Komu nie po drodze nad Adriatyk, może wyjechać nad Bałtyk. Miejscowe hotele często posiadają specjalną ofertę na Boże Ciało. Warto wykorzystać ten czas na pobyt w Kołobrzegu, który przed sezonem jest spokojny i piękny. Można tutaj wykonać lecznicze zabiegi i spacerować wzdłuż niemal pustych plaż. Na gości czekają także hotele w Trójmieście. Oferta hoteli w Gdańsku czy Sopocie pozwala połączyć pobyt w nadmorskim kurorcie ze zwiedzaniem zabytkowych miejsc. Wielu osób nie trzeba namawiać na wyjazd do Międzyzdrojów, gdzie w ofercie znajdują się hotele oraz samodzielne apartamenty.

Kołobrzeg, widok na plażę

Boże Ciało w Warszawie

A może by tak do stolicy? Oferta warszawskich hoteli na święto Bożego Ciała często zawiera promocyjne ceny. Hotelarze zachęcają w ten sposób do spędzenia u nich czasu wolnego od pracy. Strefy wellness dostępne w wielu stołecznych hotelach pozwalają na pełen relaks.

Warszawa, widok z drona na Nowe Miasto

Wszystkie hotele, które przygotowały specjalne oferty na Boże Ciało, znajdziesz na naszej stronie.